İrfanax! Bakım, koruma, temizlik, polisaj, wax

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İrfanax! Bakım, koruma, temizlik, polisaj, wax

İleti irfant » 24 Şub 2009, 13:40

Bu da son icraatlerimden biri, bizim kankanın arabası Wink

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti GOKHAN ERTEMİN » 24 Şub 2009, 15:16

İFFAN BEY ELİNİZE  SAĞLIK  SUPER OLMUŞ
SELAMLAR  GOKHAN
GOKHAN ERTEMİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti miyidogan » 28 Şub 2009, 14:42

Merhaba,

Meguiars ürünleri artık hepsiburada.com da satılmaya başladı. Bilginize...
miyidogan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti armagan » 25 May 2009, 13:57

İrfan Hocam konuyu komple okudum. Ama kafam çok karıştı. Amatör olarak sırasıyla yapmamız gereken ve elimizde hazır bulunması gereken malzeme ve aletleri listeleyebilirmisin. Tabi bir kaç da sorum olacak bu arada.

1- Aracı yıkadıkdan sonra üzerindeki kir ve lekeleri çıkarmak için kullanacağımız malzeme hangisi ve bunu taşlama makinasına takacağımız kaucuk kısımlamı atacağız.

2- Cila uygulama işlemide aynı şekilde kaucukla ve temizleme işlemide taşlamanın ucuna takacağımız pamuklu kısımlamı olacak.

3- Temizleme işlemi aracın heryerinemi uygulanacak (kil bulmak zor bizim için önereceğiniz piyasada bulunan bir ürün olursa daha iyi olur).

Bu konuda aydınlatırsnız çok seviniriz.
armagan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 25 May 2009, 14:29

Şöyle basit anlatayım.

Yıkama (oto şampuanı)

Çizik giderme (dairesel çizikleri gideren bir ürün - polish)

Wax (koruma altına alma)

Çizik giderme elle yapılabilir ama makine ile daha hızlı ve mükemmel olur. Tercihen hafif kuvvette çizik giderici ile başlamak yerinde olur. Süngerle atılır, ürün iyice yedirilir, elle mikrofiber bezle silinir

Wax ise elle uygulanır, makinelik bir duruma gerek yoktur. Sünger pedle elle uygulanır, kuruması beklenir (5-10 dk) sonra mikrofiber bezle silinir.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti armagan » 25 May 2009, 15:51

Araçta çizikten çok lekeler ve boya esintisi var bunu  temizlemek için tutrle wax'ın veya sonax'ın bi ürünü varmı araca zarar vermeyecek bi ürün.
armagan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kaftaroglu » 25 May 2009, 15:52

İrfan hocam elimde teflonlu polıs vardı çizik olan yüzüye eczanelerde satılan pamukla uygulama yaptım biraz sonra boyanın pamugun üzerine çıktığını gördüm bu olay normalmidir.
kaftaroglu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 25 May 2009, 16:14

[quote="armagan"]Araçta çizikten çok lekeler ve boya esintisi var bunu  temizlemek için tutrle wax'ın veya sonax'ın bi ürünü varmı araca zarar vermeyecek bi ürün.[/QUOTE]

O zaman şidetle kil uygulaması öneririm. Zaten doğru yol, çizik giderme öncesi kille kaporta temizliğidir. Kil boyaya yapışmış boya tozları, katran, reçine, kir, balata tozunu çıkartan yegane işlemdir.

TR'de satan yer yok. E-bay'da clay bar olarak aratın, ben de oradan alıyorum. 100 veya 200 gramlıklar var. 25 gram yetiyor tek bir uygulamaya.

Bu alttaki foto, kendi çektiğim foto, uygulaması basit ve sonuç çok etkili. Kaportaya elinizi sürün, yeni yıkanmış bir araçta bile pürüzleri hissedeceksiniz. Kil bu pürüzleri söküp alıyor.

Sonrasında market raflarında kolayca bulunan Turtle Wax ya da Sonax markalarının çizik giderici uygulanır, en son aşamada wax sürülerek koruma altına alınır.

[quote="kaftaroglu"]İrfan hocam elimde teflonlu polıs vardı çizik olan yüzüye eczanelerde satılan pamukla uygulama yaptım biraz sonra boyanın pamugun üzerine çıktığını gördüm bu olay normalmidir.[/QUOTE]

Birinicisi polish'i sünger ped ya da mikrofiber bezle uygulayın, bu daha güzel sonuç verir.

Araç sonradan boyanmışsa polishle çizik gidermede araç boyası pede ya da beze çıkar, normaldir. Opak boyalarda vernik olmadığı için genelde, boya çıkması normaldir. Zira polishler hafif aşındırıcı içerirler.

Ama metalik renkli araçta üzerinde fabrikasyon boyası varsa vernik tabakası aşınmış boyaya inmiştir,  o zaman da boya çıkar.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 25 May 2009, 16:17

Elimde kil ve fısfısı var (Meguiars marka ikisi de), bir arkaşım almıştı aracını sattı, satayım diye bana bıraktı, aldığı fiyata satıyor...

Meguiars%20Quik%20Clay%20kit%20%2850g%20clay%29 

Meguiars 50 gram kil + Meguiars kil kaydırıcı fısfıs 45 TL...

Meguiars'ta Mike Philips'ten kil uygulama klibi

http://www.youtube.com/watch?v=yfEfLGL59GI
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kaftaroglu » 25 May 2009, 18:04

irfan hocam teşekkürler.
kaftaroglu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti armagan » 26 May 2009, 02:01

Çok teşekkürler yardımlar için avuç taşlama siparişi verdim  o elime ulaşsın bi aksilik çıkmazsa kilide alıcam sanırım
armagan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 26 May 2009, 08:20

[quote="armagan"]Çok teşekkürler yardımlar için avuç taşlama siparişi verdim  o elime ulaşsın bi aksilik çıkmazsa kilide alıcam sanırım[/QUOTE]

Devir ayarlı olsun ve 1000 ila 3000 devir arası çalışabilsin Wink
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti armagan » 26 May 2009, 12:42

Evet devir ayarlı sipariş verdim. Öbür 30-40 tl ye satılan polisaj makinasını aldım ama kullanışlı gelmedi bana o yüzden bunu deneyeceğim

armagan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ccingiler » 29 May 2010, 11:59

irfant yazdı:
armagan yazdı:Araçta çizikten çok lekeler ve boya esintisi var bunu temizlemek için tutrle wax'ın veya sonax'ın bi ürünü varmı araca zarar vermeyecek bi ürün.

O zaman şidetle kil uygulaması öneririm. Zaten doğru yol, çizik giderme öncesi kille kaporta temizliğidir. Kil boyaya yapışmış boya tozları, katran, reçine, kir, balata tozunu çıkartan yegane işlemdir.

TR'de satan yer yok. E-bay'da clay bar olarak aratın, ben de oradan alıyorum. 100 veya 200 gramlıklar var. 25 gram yetiyor tek bir uygulamaya. Bu alttaki foto, kendi çektiğim foto, uygulaması basit ve sonuç çok etkili. Kaportaya elinizi sürün, yeni yıkanmış bir araçta bile pürüzleri hissedeceksiniz. Kil bu pürüzleri söküp alıyor.

Sonrasında market raflarında kolayca bulunan Turtle Wax ya da Sonax markalarının çizik giderici uygulanır, en son aşamada wax sürülerek koruma altına alınır.

kaftaroglu yazdı:İrfan hocam elimde teflonlu polıs vardı çizik olan yüzüye eczanelerde satılan pamukla uygulama yaptım biraz sonra boyanın pamugun üzerine çıktığını gördüm bu olay normalmidir.

Birinicisi polish'i sünger ped ya da mikrofiber bezle uygulayın, bu daha güzel sonuç verir.

Araç sonradan boyanmışsa polishle çizik gidermede araç boyası pede ya da beze çıkar, normaldir. Opak boyalarda vernik olmadığı için genelde, boya çıkması normaldir. Zira polishler hafif aşındırıcı içerirler.

Ama metalik renkli araçta üzerinde fabrikasyon boyası varsa vernik tabakası aşınmış boyaya inmiştir, o zaman da boya çıkar.
ccingiler
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: c ciniler
Nereden: Bursa
Arabanız: fiat linea 1.4 t-jet Emotion

İleti ccingiler » 29 May 2010, 12:00

İrfan hocam,
ben bir linea aldım 10 gündür anahtar çizilklerini nasıl yok ederim diye debeleniyorum nette..
zımpara, rütüş boya ve polish, wax sırasını uygulayacağım. önce 94 model suzuki vitaramda deneyeceğim.. o off road aracı gibi çünki. hata yapsamda belli olmaz. sizesorum şudur.
1- derin anahtar çizikleri gibi çiziklerin giderilme videoları ile ilgili başka link verebilirmisiniz.?
2- yurt dışından sipariş nasıl verilir? direk eve mi gelir? gümrük vs belaları olur mu? biraz detay verirseniz cesaretleneceğiz..

emeklerinize çok teşekkür ederim. bir eski ford cu yeni linea cı olarak forumunuzun bu faydalı varlığını kendi forumlarımıza link vererek destekliyoruz.. varolun..
ccingiler
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: c ciniler
Nereden: Bursa
Arabanız: fiat linea 1.4 t-jet Emotion

İleti quickcan » 29 May 2010, 15:08

abi süper olmuş bu kampana boyamayı kampanaları çıkarmadan mı yaptın.. benimde yapmam gerek.. birde pasta mı cila mı kullandın arabada..TEŞEKKÜRLER..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti crazyboy3506 » 04 Haz 2010, 15:44

irfan hocam merhaba;

resimlerdeki malzemeler genel bakım için yeterli olur mu?
Eklentiler
2.jpg
zift lekelerini çıkarmak için
2.jpg (44.48 KiB) 1774 defa görüntülendi
1.jpg
farlardaki sarılığı almak için
1.jpg (44.93 KiB) 1774 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim

İleti crazyboy3506 » 04 Haz 2010, 15:46

irfan hocam merhaba;

resimlerdeki malzemeler genel bakım için yeterli olur mu?
Eklentiler
5.jpg
jant temizliği için
5.jpg (10.98 KiB) 1774 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim

ÖncekiSonraki

Kendin Yap