pedal seti takma

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

pedal seti takma

İleti tolga_kaan_ » 16 Kas 2008, 19:48

eski arabaya takmayı düşündüğüm pedal setimi onu sattıktan sonra  bi kenara koymuştum. bu gün de gözüme takıldı gidip takayım diye düşündüm. Takarken de bi kaç resim çektim belki böyle bi düşüncesi olan varsa ona yardımı dokunur.

debriyaja takılacak parçayı tornavida ile monte edemedim.vidalama aletiyle monte etmek zorunda kaldım. bu arada  debriyaj ve gaz pedalının plastik olduğunu gördüm şaşırdım açıkçası. ama böyle olması işimi kolaylaştırdı. pedalların üstündeki plastik parçaları sökmeye çalışsam da onlar sökülmedi çok sağlam takılmışlar yerine.

sünger ile pedalların üst kısımlarını sildim   metal ile plastik birbirinden hemen ayrıldı renk olarak. sol üst vidayı direkt pedala vidaladım. sağ üst vidayı 2. resimde görülen metal parça ile vidaladım ve pedalın alt kısmına doğru kıvırdım. pense ile de kıstırsım baya bi sağlam oldu.

fren pedalına monte ederken  yine sol üst vidayı pedalın basılan kısmına vidaladım. o kısım sağ tarafa göre daha kalın bırakılmış. sağ üst vidayı da yine debriyaj pedalında old. gibi kutudan çıkan aparatla vidaladım ve pedalın altına doğru kıvırıp sıkıştırdım. bu arada  2. resimde görülen montaj parçalarından her bir pedal için 4 er tane çıkıyor.
debriyaj ile fren arasındaki mesafe  pedalların birbirine tam oturmamasından kaynaklandı.

en zorunun gaz pedalı olacağını düşünürken en kolay onu monte ettim. çünki üzerinde pilastik bi ek yok  kendisi komple plastikden yapılmış. pedalı sonuna kadar bastırdıkdan sonra metal kısmı üstüne yerleştirdim ve hizaladım. gaza sonuna ladar basarsam metal kısım uzun olup ta halıya takılmasın diye. sonuçta pedalın hareketinde hiççbir kısıtlama yok. sadece orj. yatık old. yeni pedal biraz dik oldu. ama şu an için kullanımda bi sıkıntı vermedi. sorun olursa  yamultarak istediğim şekle sokabilirim.

tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti sonerx » 16 Kas 2008, 20:00

çok tehlike li tavsiye etmem.
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti merasity » 16 Kas 2008, 20:18

nedir tehlikesi, pedalın sağa sola takılması mı?
merasity
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tolga_kaan_ » 16 Kas 2008, 20:31

[quote="sonerx"]çok tehlike li tavsiye etmem.[/QUOTE]

tehlikesi nedir ?  açıklarsan sevinirim.

çıkıp pedalın altında kalması  gibi bişey düşünüyorsan bunun olması  neredeyse imkansız.
tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti alwaysloser » 16 Kas 2008, 21:03

ben söleyim metal olmasından dolayı yazağınızın sürekli kayacak olması yada ani hareketlerde aynı şey başınıza gelecektir
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti ünsal » 16 Kas 2008, 21:08

güle güle kullanın yakışmış...

paylaşım için teşekkürler...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti tolga_kaan_ » 16 Kas 2008, 23:26

[quote="alwaysloser"]ben söleyim metal olmasından dolayı yazağınızın sürekli kayacak olması yada ani hareketlerde aynı şey başınıza gelecektir [/QUOTE]

hımm.bunu ben de düşündüm ama pedalların üstündeki yuvarlak kısımlar dışa doğru çıkıntılı. sanırım onlar kaymayı engeller. engellemezse de sökmek 5 dk Smile
tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti royal » 17 Kas 2008, 11:06

benim favoya da taktım iki yıl oldu ama direkt güçlü bi matkapla pedalleri deldim sonra 4 vida ile vidaladım. yani oynamasını imkansız hale getirdim. gerçi bayağı bi ugraştırmıştı ama değdi doğrusu harika oldular.

royal
Yeni Üye
Yeni Üye

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir