Aux Yapma (Sonunda başardım:))

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aux Yapma (Sonunda başardım:))

İleti nitroattack » 08 Tem 2010, 17:22

nokia 6630 u bağlıyorum süper oldu elimde 4 adet 13cm sony hoparlor var kedimce kabin yapıp onlarıda arkaya bağlayacagım ekran sorunu hala devam ediyor

nitroattack
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Göktürk GÖKKAYA
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FABİA 1.4cc 16v comfort (2001) landirenzo lpg

İleti önder38 » 13 Tem 2010, 13:24

cd çalarda aux girişi yapılınca cd devre dışı mı kalıyor ?... yoksa radyo modunda mı aux kullanılıyor? bu konuyu aydınlatabilirsek teşekkürü borç bilirim....

güncel
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti derude » 03 Ağu 2010, 22:39

önder38 yazdı:sanırım cd çalarda aux girişi yapılınca cd devre dışı kalıyor ?... ne güzel heveslenmiştim :?

Selam arkadaşım kusura bakma sorunu yeni fakettim.

Olay şu şeklide gerçekleşiyor. Pre-amfi entegresi modüle edilmiş sinyali aldığı anda (ses sinyali) onu çıkışlara veriyor.

Yani siz kasetçalarken ses geliyor ama aux kanalına ses sinyali gönderdiğiniz anda ses kesilip teyp aux sinyalini okumaya başlıyor. (aux modu)

Aynı şekilde auxu çıkardıktan 2-3 saniye sonra kasetçaları okumaya başlıyor. (kasetçalar modu)

Tahminim odur ki, cd çalarda da aynı durum olacaktır. Ama bu senkronu ayarlayan teybin mikroişlemcisi midir yoksa pre-amfi entegresi midir onu bilemiyorum.
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti önder38 » 04 Ağu 2010, 13:20

derude yazdı:
önder38 yazdı:sanırım cd çalarda aux girişi yapılınca cd devre dışı kalıyor ?... ne güzel heveslenmiştim :?

Selam arkadaşım kusura bakma sorunu yeni fakettim.

Olay şu şeklide gerçekleşiyor. Pre-amfi entegresi modüle edilmiş sinyali aldığı anda (ses sinyali) onu çıkışlara veriyor.

Yani siz kasetçalarken ses geliyor ama aux kanalına ses sinyali gönderdiğiniz anda ses kesilip teyp aux sinyalini okumaya başlıyor. (aux modu)

Aynı şekilde auxu çıkardıktan 2-3 saniye sonra kasetçaları okumaya başlıyor. (kasetçalar modu)

Tahminim odur ki, cd çalarda da aynı durum olacaktır. Ama bu senkronu ayarlayan teybin mikroişlemcisi midir yoksa pre-amfi entegresi midir onu bilemiyorum.

ilgine çok teşekkür ederim. ne zamandır bunu yapmayı planlıyorum ama konuyu açıklığa kavuşturamayınca başlayamadım bi türlü. yapınca burda paylaşırım..
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti önder38 » 14 Ağu 2010, 16:09

teybi söktüm içini de açtım ama pre-ampfi entegresi ni bulamadım.

teypteki entegreler şunlar

TDA7511

TDA7479D

TDA7405

TDA7476

9251 94F506

üsttekiler ST marka

4003-04MSI buda ISD marka.
TLE6254-2 0429 bunda da İ yazıyor markası bu heralde.

en çok umut veren ise TDA 7476 olan. entegrenin internetten bulduğum özellikleri
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/SGSThomsonMicroelectronics/mXuyxqr.pdf

aux girişleri ve çıkışları da verilmiş entegre şemasında..

tda 7476 resim.JPG
tda 7476 resim.JPG (25.66 KiB) 14877 defa görüntülendi

yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti önder38 » 14 Ağu 2010, 23:46

üstteki şemada görelen entegrenin 1, 7 ve 8. bacaklarından bağlantı alıp aux yapmaya çalıştım ancak teybi bağladığımda kullandığım kablolarda ısınma olunca hemen çıkardım bağladığım kabloları da söküp attım. teybide toplayıp tekrar taktım, en azından hala çalışır durumda. :D

projemi de rafa kaldırdım 8-)
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti derude » 15 Ağu 2010, 00:46

Olmayacağını tahmin etmiştim :) Aux1 out ile aux 2 out'a vereceksiniz sinyali. Yani 6 ve 9 nolu bacak. Çünkü verdiğiniz sinyal entegreye uğramadan direkt teybin anfi katına gidiyor olması gerekir. Bu entegre sinyali üretiyor. Siz ise hazır sinyali tekrar entegreye vermiş oluyorsunuz aux in yaparak.

Benim yorumum bu yönde:)

Ama tam emin olmak için elektronik uzmanı birisinin onaylaması gerekir.
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti önder38 » 15 Ağu 2010, 02:17

temsili.jpg
temsili.jpg (20.26 KiB) 14868 defa görüntülendi

birde söylediğiniz gibi yapayım bakalım. ben yanlış yerlere bağlamış olabilirim. ancak küçük bir sorun daha var. ben bu entegrenin başı nere sonu nere bilemedim. üstteki temsili resimdeki ile aynı marka ama başındaki yarım daire delik benim teypteki entegrelerin hiçbirinde yok. epey düşündüm hangi taraftan saymaya başlayıp bacakları sıralayacağımı. bu konuda da ayrıyeten teknik desteklerinizi bekliyor, gösterdiğiniz alakaya teşekkür ediyorum.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti derude » 15 Ağu 2010, 10:04

Hayret çentiğin olmaması. Ama gnd ucundan bulabilirsiniz. Gnd şasi olacağı için ölçü aleti ile baktığınızda teybin gövdesi ile kısa devre oluşturur. Dolaysıyla 1 nolu bacak ortaya çıkar :)
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti önder38 » 15 Ağu 2010, 21:32

derude yazdı:Hayret çentiğin olmaması. Ama gnd ucundan bulabilirsiniz. Gnd şasi olacağı için ölçü aleti ile baktığınızda teybin gövdesi ile kısa devre oluşturur. Dolaysıyla 1 nolu bacak ortaya çıkar :)

ölçü aleti olmadığı için üstteki temsili resimdekini emsal alıp çentiği uygun gördüğüm yere göre sıralamayı yapıp bu sefer de aux out lar ve gnd olan bacaklara bağlantıyı yaptım. (1,6 ve 9) tabi doğru taraftan sıralamaya başlayabildiysek.
bu sefer hiçbir ısınma olmadı ama hiçbir gelişme de olmadı. teybi açtığımda ne cd ne fm ne am hiç birinde bağladığım aygıttan ses yok. teybi açıp kapatıyorum, bağlantıyı söküp takıyorum yok olmuyor. menü ayarlarına giriyorum yine yapılabilecek bişey yok. bende yine toparlayıp teybimi yerine taktım ve taknik bilgimin de yetmeyeceğini düşünerek bu teybe aux girişini yapamayacağıma kanaat getirerek artık bu işten vazgeçiyorum...
yardımlarınız için teşekkürler..
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti karizma23 » 28 Eyl 2010, 16:14

MERHABA ARKADAŞLAR 2006 MODEL A5 KASA OCTAVİAMIN TEYBİNE AUX ÇIKIŞI YAPMAK İSTİYORUM BENDE DİĞER ARKADAŞLAR GİBİ ŞİMDİYE KADAR DENEMEDİĞİM YÖNTEM KALMADI ÖNCEKİ ARACIMA OTO MÜZİK SİSTEMCİDE YAPTIRMIŞTIM FAKAT BU ARACIMA KENDİ İMKANLARIMLA YAPMAK İSTİYORUM ÖNCELİKLE KONSOLU SÖKTÜM FAKAT TEYBİ YERİNDEN SÖKEMEDİM. BU KONUDA FİKRİ OLAN VARSA PAYLAŞIRSA MEMNUN OLURUM AYRICA KODU BAŞLIĞINDAN BERİ PAYLAŞILAN RESİM VE ŞEMALAR BENİM ARACIMIN TEYBİYLEDE UYUMLUMUDUR?
Eklentiler
adsız.JPG
adsız.JPG (34.45 KiB) 14839 defa görüntülendi
karizma23
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 29 Eyl 2010, 15:35

önder38 yazdı:
temsili.jpg

birde söylediğiniz gibi yapayım bakalım. ben yanlış yerlere bağlamış olabilirim. ancak küçük bir sorun daha var. ben bu entegrenin başı nere sonu nere bilemedim. üstteki temsili resimdeki ile aynı marka ama başındaki yarım daire delik benim teypteki entegrelerin hiçbirinde yok. epey düşündüm hangi taraftan saymaya başlayıp bacakları sıralayacağımı. bu konuda da ayrıyeten teknik desteklerinizi bekliyor, gösterdiğiniz alakaya teşekkür ediyorum.

Yarım daire çentik yoksa herhangibirbaştaraftaki bacak önünde nokta ile belirtilen 1 numaradır, o şekilde diğer bacakları da numaralandırabilirsiniz.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti hetepe » 29 Eyl 2010, 15:39

karizma23 yazdı:MERHABA ARKADAŞLAR 2006 MODEL A5 KASA OCTAVİAMIN TEYBİNE AUX ÇIKIŞI YAPMAK İSTİYORUM BENDE DİĞER ARKADAŞLAR GİBİ ŞİMDİYE KADAR DENEMEDİĞİM YÖNTEM KALMADI ÖNCEKİ ARACIMA OTO MÜZİK SİSTEMCİDE YAPTIRMIŞTIM FAKAT BU ARACIMA KENDİ İMKANLARIMLA YAPMAK İSTİYORUM ÖNCELİKLE KONSOLU SÖKTÜM FAKAT TEYBİ YERİNDEN SÖKEMEDİM. BU KONUDA FİKRİ OLAN VARSA PAYLAŞIRSA MEMNUN OLURUM AYRICA KODU BAŞLIĞINDAN BERİ PAYLAŞILAN RESİM VE ŞEMALAR BENİM ARACIMIN TEYBİYLEDE UYUMLUMUDUR?

Teybinize uyumlu, usb-aux kiti almayacaksanız (önceki konularda paylaşmıştım) kendi teybinize uygulayacağınız aux yapma basamakları, yukarıda anlatılanlara benzer niteliktedir.
Ama önce preanfi entegresini bulmanız ve bacak uçlarını tespit etmeniz gerekir.
Hem 2006 model, hem de Octavia gibi bir araca kasetçalar koyan zihniyeti kınıyorum.
Bizi nelerle uğraştırıyorlar.
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti hetepe » 29 Eyl 2010, 15:45

önder38 yazdı:
derude yazdı:Hayret çentiğin olmaması. Ama gnd ucundan bulabilirsiniz. Gnd şasi olacağı için ölçü aleti ile baktığınızda teybin gövdesi ile kısa devre oluşturur. Dolaysıyla 1 nolu bacak ortaya çıkar :)

ölçü aleti olmadığı için üstteki temsili resimdekini emsal alıp çentiği uygun gördüğüm yere göre sıralamayı yapıp bu sefer de aux out lar ve gnd olan bacaklara bağlantıyı yaptım. (1,6 ve 9) tabi doğru taraftan sıralamaya başlayabildiysek.
bu sefer hiçbir ısınma olmadı ama hiçbir gelişme de olmadı. teybi açtığımda ne cd ne fm ne am hiç birinde bağladığım aygıttan ses yok. teybi açıp kapatıyorum, bağlantıyı söküp takıyorum yok olmuyor. menü ayarlarına giriyorum yine yapılabilecek bişey yok. bende yine toparlayıp teybimi yerine taktım ve taknik bilgimin de yetmeyeceğini düşünerek bu teybe aux girişini yapamayacağıma kanaat getirerek artık bu işten vazgeçiyorum...

Ben de şunu anlamadım, aracınız Fabia ise teybiniz de ms 402 A dır, o zaman preanfi entegreniz de
TEA0676 16 ayaklı bir entegre. .1, 16 (sağ,sol, +) ve 12 numara (Gnd-Şase) uçlarını doğru bağlarsanız ses nasıl çıkmaz anlamıyorum.O zaman normal olarak kaset de dinleyememeniz lazım?
Olmazsa gönderin bana halledeyim, bana sıkıntı oldu şimdi...
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti önder38 » 29 Eyl 2010, 17:57

hetepe yazdı:
önder38 yazdı:

Ben de şunu anlamadım, aracınız Fabia ise teybiniz de ms 402 A dır, o zaman preanfi entegreniz de
TEA0676 16 ayaklı bir entegre. .1, 16 (sağ,sol, +) ve 12 numara (Gnd-Şase) uçlarını doğru bağlarsanız ses nasıl çıkmaz anlamıyorum.O zaman normal olarak kaset de dinleyememeniz lazım?

kaset dinleyemediğim doğru, çünkü cd çalar :) teyp symphony

teybi yine sökmeye niyetleniyordum ilgi göstermeniz beni sevindirdi. içindeki bütün entegrelerin kodlarını üstteki yazılarımda belirtmiştim, onların içinde en yakın olanı ile çalışmamı yaptım. şu an tek sorun yanlış taraftan yaptıysam eğer son kez aynı entegrenin diğer tarafından aynı çalışmayı yapacağım. çentik beni hataya zorlamış olabilir.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti karizma23 » 30 Eyl 2010, 19:44

hetepe yazdı:
karizma23 yazdı:MERHABA ARKADAŞLAR 2006 MODEL A5 KASA OCTAVİAMIN TEYBİNE AUX ÇIKIŞI YAPMAK İSTİYORUM BENDE DİĞER ARKADAŞLAR GİBİ ŞİMDİYE KADAR DENEMEDİĞİM YÖNTEM KALMADI ÖNCEKİ ARACIMA OTO MÜZİK SİSTEMCİDE YAPTIRMIŞTIM FAKAT BU ARACIMA KENDİ İMKANLARIMLA YAPMAK İSTİYORUM ÖNCELİKLE KONSOLU SÖKTÜM FAKAT TEYBİ YERİNDEN SÖKEMEDİM. BU KONUDA FİKRİ OLAN VARSA PAYLAŞIRSA MEMNUN OLURUM AYRICA KODU BAŞLIĞINDAN BERİ PAYLAŞILAN RESİM VE ŞEMALAR BENİM ARACIMIN TEYBİYLEDE UYUMLUMUDUR?

Teybinize uyumlu, usb-aux kiti almayacaksanız (önceki konularda paylaşmıştım) kendi teybinize uygulayacağınız aux yapma basamakları, yukarıda anlatılanlara benzer niteliktedir.
Hem 2006 model, hem de Octavia gibi bir araca kasetçalar koyan zihniyeti kınıyorum.

bu konuda kesinlikle sizinle aynı kanıdayım hadi cd olayını geçtik ama küçücük bir aux çıkışını çok gören üretici zihniyetler var. peki bu teybi nasıl çıkarabilirim bu konuda bilginiz varmıdır? sadeve resimdeki kadar sökebildim daha ötesine geçemedim bi türlü.
karizma23
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 04 Ekm 2010, 15:12

önder38 yazdı:
hetepe yazdı:
önder38 yazdı:

kaset dinleyemediğim doğru, çünkü cd çalar :) teyp symphony

teybi yine sökmeye niyetleniyordum ilgi göstermeniz beni sevindirdi. içindeki bütün entegrelerin kodlarını üstteki yazılarımda belirtmiştim, onların içinde en yakın olanı ile çalışmamı yaptım. şu an tek sorun yanlış taraftan yaptıysam eğer son kez aynı entegrenin diğer tarafından aynı çalışmayı yapacağım. çentik beni hataya zorlamış olabilir.

Konunun başlangıcında anlatılan ms 402 a için olduğundan sizdeki preanfi entegresi farklı tabii ki.
Benim arabadaki de symphony, ama sökmediğimden içindeki malzemeleri hiç görmedim.
Yapmanız gereken işlem basamakları:
1- preanfi entegresinin hangisi olduğunu bulmanız gerekiyor,
2- Entegrenin L, R ve GND -in- uçlarını bulmanız gerekiyor,
3- aux girişi yapıldığında cihazın cd almış gibi preanfiyi devreye alması gerektiğinden cd mekaniğindeki ilgili switch i bulup ya anahtarlı dişi aux jakı kullanmak, ya da ayrı bir anahtar ya da switch kullanmak gerekiyor.
Umarım sonuca ulaşırsınız.
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti hetepe » 04 Ekm 2010, 15:16

karizma23 yazdı:
hetepe yazdı:

bu konuda kesinlikle sizinle aynı kanıdayım hadi cd olayını geçtik ama küçücük bir aux çıkışını çok gören üretici zihniyetler var. peki bu teybi nasıl çıkarabilirim bu konuda bilginiz varmıdır? sadeve resimdeki kadar sökebildim daha ötesine geçemedim bi türlü.

Hiç octi teybi çıkarmadım ama kasetçaların ön panelinde delik, yarık gibi şeyler olmalı, Yoksa kenarındaki çerçevenin altında simetrik konumlu vidalar veya klipsler olmalı.Bunlardan başka birşekilde takılı olmasının olanağı yok.
Bir de daha detaylı 2-3 resim çekerseniz, sizin göremeyebileceğiniz birşeyi biz görebiliriz belki de...
:)
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

ÖncekiSonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir