Skoda Garaj ve Polishing!

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda Garaj ve Polishing!

İleti hakanerdogan » 24 Mar 2009, 20:13

[quote="mygokhan"]
[quote="ufuk05"]Bu iş gerçekten merak işi.Arabamı arasıra kendim yıkarım.Arkasından pastayı alıp ufak tefek sıyrıklar lekeler varsa diye el atım derim iki dakika geçmeden daral geliyor.Benimde arabanında polish ve wax zamanı geldi kendimmi girişsem 50--100 neyse verip bi yerdemi yaptırsam karar veremedim.Bu arada gökhan ve irfan abiye tebrikler olayı iyice aşmaya başladınız. Meguiar dan yakında teklif gelirse şaşırmayın.Türkiyede bu kadar boya bakım konusunda uğraşan varmıdır merak ediyorum[/QUOTE]

Yok ya İrfan abi neysede ben yeni yeni başladım sayılır.Naçizane kendi çapımızda uğraşıyoruz..

Bu işler merakla olur, zaten yeterince bilgide var forumlarda..Hem zevkine varıyorum hemde param cebimde kalıyor .Smile

Tabi sabır isteyen bir iş..Heleki kökünden çiziksiz bir yüzey elde etmek istiyorsanız..

Ülkemizde yeni yeni başlıyor bu tip işler..Avrupada heleki ingilterede bu işler çok ileridir..
[/QUOTE]

Gökhan Abi ben buraya pek katılamayacağım. bu malzemeler hep para yahu?

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 24 Mar 2009, 20:16

[quote="hakanerdogan"] [quote="mygokhan"] [quote="ufuk05"]Bu iş gerçekten merak işi.Arabamı arasıra kendim yıkarım.Arkasından pastayı alıp ufak tefek sıyrıklar lekeler varsa diye el atım derim iki dakika geçmeden daral geliyor.Benimde arabanında polish ve wax zamanı geldi kendimmi girişsem 50--100 neyse verip bi yerdemi yaptırsam karar veremedim.Bu arada gökhan ve irfan abiye tebrikler olayı iyice aşmaya başladınız. Meguiar dan yakında teklif gelirse şaşırmayın.Türkiyede bu kadar boya bakım konusunda uğraşan varmıdır merak ediyorum[/QUOTE]

Yok ya İrfan abi neysede ben yeni yeni başladım sayılır.Naçizane kendi çapımızda uğraşıyoruz..

Bu işler merakla olur, zaten yeterince bilgide var forumlarda..Hem zevkine varıyorum hemde param cebimde kalıyor .Smile

Tabi sabır isteyen bir iş..Heleki kökünden çiziksiz bir yüzey elde etmek istiyorsanız..

Ülkemizde yeni yeni başlıyor bu tip işler..Avrupada heleki ingilterede bu işler çok ileridir..
[/QUOTE]

Gökhan Abi ben buraya pek katılamayacağım. bu malzemeler hep para yahu?
[/QUOTE]

Bugün en ucuz boya koruma 150 TL ve tek uygulama fiyatı, 100 TL polish ve cilaya versen sana 10 yıl yeter Wink

Bir de bu iş meditasyon ve/veya hobby Smile

Aldığım keyif bir başka güzel, para işi değil yani...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti hakanerdogan » 24 Mar 2009, 20:23

Bencede hocam, hani hiç yaptırmadığım için dedim, yoksa sizin yaptığınız kadar bende gidip dışarda yaptırsam zaten batak olur. 31 aralıkda kaza yaptım, 3-4 hafta sonra aracımı yıkanmış olarak aldım, şubatta alsam, -şubat,mart 24- hiç yıkatmadım. çok iyi değil tabi ama ben boyaya hiç bir şey olacağını zannetmiyorum. ıslanan yer parıl parıl parlıyor. geçmişindede bir iki sonax sürdüm, heveslendim baktım hemen geri kirleniyor hevesim kaçtı, vazgeçtim. bakmışlığım yok yani.

hem bu polisaj aletleri, çok düzgün ve ayarlı olarak yapsanız dahi sık uygulanınca boyayı inceltmez mi Hocam?

bir kimyasal sürüp üstünden geçiyoruz?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mxengine » 24 Mar 2009, 20:24

Çok güzel hobide benim malesef kendime ayit bir garajım yok Cry .Bizim garaj binanın ortak elektrik olan yerde musluk yok musluk olan yerde elektirik yok.Smile tam bir çile çekiyorum arabamı yıkadıgım zaman cila yaptımmı etraf ıslanıyor aptal komşular gidiyor şikayet ediyorlar ugraşıyoruz bide onlarla.Benim gibi durumda olan çok arkadaş vardır.Aslında istanbulda ortaklaşa bi garaj gibi biyer kiralasak basınçlı yıkama makinası getirir bi arkadaş biri polisaj makinası getirir biri halı yıkama makinası getirir döşemler için hatta para bile kazanırız belki başka kişilerden çok güzel olurda hayal gibi kalır...

mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 24 Mar 2009, 20:30

Polisaj doğru yapılırsa, o 50 mikronluk verniğe 20 yıl hiç bir şey olmaz.

Temiz ya da çiziksiz boya kavramı kişiden kişiye değişir. Güneşin altında bak boyaya, ıslakken değil  Tongue

Ama bu olmazsa olmaz bir şey değil. Dedim ya hobi, kimisine göre boş iş...

Benim de garajım yok ama oto yıkadığım yerin elektrik, su vs. imkanlarından faydalanıyorum, iş görüyor...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 24 Mar 2009, 20:44

Yok estagfurullah Hocam, benim boş iş olarak düşündüğümü düşünüyorsanız çok kırıldım... Sizden öğrenilecek çok şey var.

kendimi örnek vermem zaten yanlıştı araçların kullanılma şekilleri farklı çünkü.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 24 Mar 2009, 20:54

[quote="hakanerdogan"]Yok estagfurullah Hocam, benim boş iş olarak düşündüğümü düşünüyorsanız çok kırıldım... Sizden öğrenilecek çok şey var.

kendimi örnek vermem zaten yanlıştı araçların kullanılma şekilleri farklı çünkü.
[/QUOTE]

Yok, senin için demedim, sakın üstüne alınma  Smile

Genel anlamda söyledim, zira binbir türlü hobi var. Bunu mecburiyet görürsen zaten keyif alamazsın, keyif almayacaksan yapmamak daha hayırlıdır Big%20smile

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 24 Mar 2009, 20:58

elbette boş değil, sonuçta arabanızı zırt diye pahalıya satabiliyorsunuz. bizim fabito gider mi Dead

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 24 Mar 2009, 21:01

[quote="hakanerdogan"]elbette boş değil, sonuçta arabanızı zırt diye pahalıya satabiliyorsunuz. bizim fabito gider mi Dead

[/QUOTE]

Arabanın asıl değerini yılı, orijinal donanımı ve km'si belirliyor ama pırıl arabanın albenisi oluyor...

Ama albenisi olsun diye yapmıyorum tabi, meditasyon...  Wink
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 24 Mar 2009, 21:03

[quote="irfant"][quote="ankaralı_06"]makina olduktan sonra herkesin kolaylıkla yapabileceğpi bir iş bu.O kadar zor gibi göründüğüne bakmayın[/QUOTE]

Tabi, o yüzden araç bakım forumlarında aracın boyasını yakan dolu...

Emeğe saygı!

Kaç devirde polisaj yapılır, kaç kg kuvvetle bastırılır, hangi polishle 1500 grit izi alınır, hangi sertlikte ped ne iş için kullanılır, hangi marka ürün ne kadar uygulanır, yüzey temizliği nasıl yapılır, polisaj sonrası izopropil alkol niye kullanılır, hologram nasıl giderilir, polisaja başlamadan önce pede ne sıkılır, ped nasıl temizlenir, ürün nasıl yedirilir? Bilen için kolay. Vernik tabakasının kalınlığı 50 mikron, hata kaldırmaz. Yıllardır bu konuyla hobi olarak ilgilenirim. Yine de kolay diyemiyorum, risk hep var, bir anlık dikkatsizliğe bakar.

Bunları siz nasıl uyguluyorsunuz, bekliyoruz kıymetli paylaşımlarınızı...

Ukalalık olarak algılamayın lütfen, zira "herkesin kolaylıkla yapacağı bir şey" ise bunlara kolayca cevap vermenizi de bekleriz.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan çok var. Kendilerini gülünç durumu düşürüyorlar...

[/QUOTE]

ClapClapClap

Tabi ilk başlarken çok düşündüm.Malzememi hazırladım.Kablosu sırtladım vs...Tabi önce ped'i fıs fısla ıslattım.Bunlar önemli ayrıntılar.Yüzey çok ısınıyormu? ürün yeterli mi? çok dikkat etmek lazım.

Test uygulaması yaptım. 2 dk uyguladığım yüzde çizikler çok gitmemişti.4 dk uygulayınca ve elimde alışınca kılcal çizik namınabişey kalmadı.Bugün güneş altında baktım.Hiç uygulanmayan yer ile arasında dağlar kadar fark vardı.

İlk fırsatta diğer bölgeleride yapacağım.Smile Yorulmuyorum ama çok zaman kaybettiriyor.Özellikle ön hazırlık..Bantlanması vs..

Mesela inca ayrıntıları bilmek gerekiyor.Devir ayarlı makinanın devir ayarını makina çalışırken yapmamak lazım.Cihazı bozabilirsiniz.Hemde makina kontrolünüzden çıkabilir..

Ben prof. değilim.Kendi çapımda amatörce uyguluyorum.Kendimede güveniyorum.Kurallara uyduktan sonra sıkıntı olmaz.
,
Otomobilin  giysisi boyadır.Onu çok iyi korumalıyızki gözümüze güzel görünsün..Wink
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti mygokhan » 24 Mar 2009, 21:07

[quote="irfant"][quote="hakanerdogan"]elbette boş değil, sonuçta arabanızı zırt diye pahalıya satabiliyorsunuz. bizim fabito gider mi Dead

[/QUOTE]

Arabanın asıl değerini yılı, orijinal donanımı ve km'si belirliyor ama pırıl arabanın albenisi oluyor...

Ama albenisi olsun diye yapmıyorum tabi, meditasyon...  Wink
[/QUOTE]

Meditasyon olayına katılıyorum.Kendimden geçiyorum..Smile

Hem satarken aracın ön planda oluyor. Mesela eski fabişi 1 haftada üzerine satılık yazmadan satmıştım :)
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mxengine » 03 Nis 2009, 23:00

Bu gün koçtaşa gittim senin basınçlı yıkama makinasından gördüm 99TL idi test ettim orda kullanma imkanı vardı bana basıncı çok az gibi geldi.Davlumbazın altındaki biriken çamurları çıkarmada yeterli oluyormu.Bide kutusuna baktım max 100bar diyor aşşagıda 70 yada 80 bar diyodu kararsız kaldım almadım.Black decker ın bir modeli vardı 299TL onu begendim 5Mt kablosu falan vardıda fiyat çok yüksek geldi.
mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 03 Nis 2009, 23:27

[quote="mxengine"]Bu gün koçtaşa gittim senin basınçlı yıkama makinasından gördüm 99TL idi test ettim orda kullanma imkanı vardı bana basıncı çok az gibi geldi.Davlumbazın altındaki biriken çamurları çıkarmada yeterli oluyormu.Bide kutusuna baktım max 100bar diyor aşşagıda 70 yada 80 bar diyodu kararsız kaldım almadım.Black decker ın bir modeli vardı 299TL onu begendim 5Mt kablosu falan vardıda fiyat çok yüksek geldi.[/QUOTE]

Çamurları rahat rahat söküyor.Ama tabi çokta yüksek değil.Bana yeterli.Zaten fiyat/performans oranına bakmak lazım..

Ee tabi biraz daha para ayrılabilinirse daha iyi makina alınabilir.
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kadir_ » 04 Nis 2009, 00:00

bi ara bende baktım banada çok zayıf geldiler sağlam olanları var 300-350 tl onlarda 150-180 tl ye sağlam bişey bulsam alıcam tavsiyeniz varmıdır?Bosch lar çok iyi geldile ama pahalı

kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 04 Nis 2009, 00:02

[quote="kadir_"]

bi ara bende baktım banada çok zayıf geldiler sağlam olanları var 300-350 tl onlarda 150-180 tl ye sağlam bişey bulsam alıcam tavsiyeniz varmıdır?Bosch lar çok iyi geldile ama pahalı

[/QUOTE]

Karscher 'ın iyi ürünleri var..200 civarı olması lazım..Wink
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kadir_ » 04 Nis 2009, 00:06

Nerden bulurum peki praktiker felan?
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti mxengine » 04 Nis 2009, 00:28

Ben metroda bosh gördüm 300TL ye 2 ay önce 140Bar basınçlı idi 6MT hortum çok güzel aletti bi para toplasam alacam ama bide karaköy pazarını gezmek lazım...
mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 04 Nis 2009, 01:02

[quote="mxengine"]Ben metroda bosh gördüm 300TL ye 2 ay önce 140Bar basınçlı idi 6MT hortum çok güzel aletti bi para toplasam alacam ama bide karaköy pazarını gezmek lazım...[/QUOTE]

İstanbul çok büyük bir şans! Herkesden daha ucuza bulabilirsiniz.Sadece araştırmak lazım biraz..
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

ÖncekiSonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir