Araç BiLgisayarı (DIY)

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Araç BiLgisayarı (DIY)

İleti LiLPlayya » 19 Nis 2009, 13:52

linux yüklü bir bilgisayar ve biraz yardım ile kendi kara şimşek'ini kendin yap. bu araba ile neler yapabiliyorsunuz:

• müzik dinleyebilir, film ve videolar izleyebilirsiniz.
  • ses düzeyini direksiyondan ayarlayabilirsiniz.
  • slayt şov izleyebilirsiniz.
  • kablosuz ağ bağlantıları araştırıp gps yardımı ile google map api kullanan sistemlerde yerinizi görebilirsiniz.
  • 3 günlük hava durumu raporu alabilirsiniz.
  • firefox ile sörf yapabilirsiniz.
  • bluetooth ile cep telefonunuza bağlanabilirsiniz.
  • evdeki tv uydu bağlantınızı kontrol edip görüntü alabilirsiniz.
  • evdeki kanepenizden kalkmadan arabayı çalıştırabilir, bilgisayara bağlanabilir veya dosya yükleyebilirsiniz.

-kendin yap- seviyesi için hiç fena değil.

ALINTIDIR.

LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti umitfatihgenc » 19 Nis 2009, 17:36

Paylaşımın super eline emeğine sağlık kardeşim...Valla adamlar süper çalışmış,masaüstünü araca monte etmişler.Yapılabilir bi sistem bencede,ama Türkiye şartlarında bırakın bilgsyr ı araca monitor koymak bile risk.Çok arkadaşımın teybini çalmak için aracın camlarını kırdılar.Bu sistemi görse hırsız bırakın teybi aracı goturur tamamen :)))Garajı olmayan insanlara tavsiyem orjinal teybine mini iso kabloyla mp3 çalardan muzik dinlemek olacaktır....
Kullanıcı avatarı
umitfatihgenc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: U-F-G
Nereden: İzmir
Arabanız: 2012 Yeni İ30

İleti Koray » 19 Nis 2009, 20:40

çok başarılı görünüyor.
Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Balki, Burak » 19 Nis 2009, 20:56

Boyle bır dusunce benımde aklımda vardı.Ancak oyle bır ekran bulamadım.Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz?
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak BALKI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 306

İleti LiLPlayya » 19 Nis 2009, 21:30

Onboard oLanLar oLabiLir yada eski bi notebook bozuLup bu proje yapıLabiLir ama sıkı bi duaL shock ayarLamak Lazım hardisk ve cd-rom için maLum Türkiye yoLLarına fazLa dayanmaz
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti umitfatihgenc » 19 Nis 2009, 21:49

Cd rom a gerek yok usb den direk harddiske atarsınız da,dokunmatik ekranı bulmak mesele.onu bulup yapana kadar hazır doubledinler daha ucuza geliyo.Belki bukadar fonksiyonel olmaz ama tum işinizi görür gerekli olan.
Kullanıcı avatarı
umitfatihgenc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: U-F-G
Nereden: İzmir
Arabanız: 2012 Yeni İ30

İleti Balki, Burak » 20 Nis 2009, 00:00

Laptopu nasıl monte edeceksınız onu anlamadıjm.ornegın 15'' bır bılgısayarı nasıl monte edebılırsınızkı o koskoca ekranıyla :s
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 20 Nis 2009, 02:24

[quote="umitfatihgenc"]Cd rom a gerek yok usb den direk harddiske atarsınız da,dokunmatik ekranı bulmak mesele.onu bulup yapana kadar hazır doubledinler daha ucuza geliyo.Belki bukadar fonksiyonel olmaz ama tum işinizi görür gerekli olan.
[/QUOTE]

sözün özü budur!

Ben bu konuda çok araştırma yaptım, hatta şu anda elimdeki fazladan 2 bilgisayar ve 1 laptopu sadece bu iş için heba edebilecek durumdayım. Ancak olay dönüp dolaşıp 7" lik dokunmatik ekranda tıkanıp kalıyor. O da minimum 300 TL den aşağı değil, eee ona o kadar para verene kadar 100-200 daha ekler 2din alırım başım ağrımaz...

"Baş ağrıtmak derken başkanım"ın açıklaması:

- hdd'nin sarsıntı sonucu bozulma riski.

- bilgisiyarın ihtiyaç duyacağı gücün temini -12V220 DC- türünden dönüştürücü de kullanılsa akü büyük problem.

- direksiyondan kumanda kablosunu pc'nin neresine bağlanacak

- araç bilgisayarının ekranı ile pc nin ekran bilgilerinin senkronizasyonu nasıl olacak

- cd/dvd de monte edilmek istenirse bu aracın neresine olacak

- pc nin konma yerine göre koltuk altı/bagaj kablolama tertibatının önemi ve zorluğu

- hırsızlara gelin benim arabada bilgisayar var ve hemen çalın mesajı

- eklenen ürünün kaskoya işletilmek istenmesi durumunda en az 1000-1500 tl teminat oranını ve doğal olarak da kaskoyu yükseltmesi

............

daha da sayabilirim ama sanırım anlaşılmıştır. vereceği konfor ve esnekliğine sözüm yok sonuçta bilgisayar. Ancak yapımı çok önemli "ben yaptım oldu" olmamalı.

konu ile ilgili 2 örnek de vermek isterim.

1- Bir resimde görmüştüm istanbulda bir dolmuşcu havalar sıcak olduğu için evindeki duvar klimasını minibusune monte ettirmişti!

2- Cd nin araçlarda kullanılmasının yaygın olmadığı dönemlerde adamın biri evindeki cd li müzik setini arabanın ön konsoluna koymuştu!

sanrım gözünüzde  canlanmıştır! LOL memleketimin insanı işte ne yapsın, kendnce çözüm üretmeye çalışıyor.

Velhasılkelam adam gibi bir sistem yapılmak istenirse külfeti çok yüksek oluyor. o parayı inan ona vermektense aracıma yakıt almaya tercih ederim. parasının hesabını bilmeyenler için sözüm yok tabi. ama yapılacaksa da skodanın ruhunu zedeleyici ve görüntüsünü bozan bir şekilde de olmamalı.

Ne gevezeymişim yaww.....OuchLOL

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti LiLPlayya » 20 Nis 2009, 03:44

[quote="Balki, Burak"]Laptopu nasıl monte edeceksınız onu anlamadıjm.ornegın 15'' bır bılgısayarı nasıl monte edebılırsınızkı o koskoca ekranıyla :s[/QUOTE]

:) Laptop yazmadımki ama ben.. ÜsteLik bozup parçaLarını kuLLanmeyı kastettim.
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Balki, Burak » 20 Nis 2009, 13:15

Pardon o zaman ben yanlıs anlamısım :) cebit bilişim fuarında gormustum full hazır sıstem wındows xp yuklu 3.5''lık bı ekran veya 5'' tam aklımda degıl 2.000 euro ıstıyorlar. taksılere dolmuslara falan baglanıyor ve dokunmatık ekranlı.eger 300 ytlye dokunmatık ekran bulunabılıryorsa gerı kalan cocuk oyuncagı bence.
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir