sis farı nasıl takılır

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

sis farı nasıl takılır

İleti stroom » 11 Kas 2009, 19:19

arkadaşlar bende sis farı takmayı düşünüyorum ama forumda okuduma göre bukadar tefarruatlımı bende 2005 fabia var 1.2 farları acıyorum actıktan sonra kolu geriye cektiğim zaman sis farına geciyormuş ön taraftada ışıkları yonuyor sis farı actın diye acaba kablo gidiyormudur öntarafa bağlımıdır yani sisfarlarını takıp tekrar kablo cekmeye gerek varmı

stroom
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 11 Kas 2009, 19:22

kendim elektrikten anlayan bi arkadaşımla aracıma sis farı taktım.

arka
sislere vermek çok beleştir, anahtarı çıkarıp oradan arka sislerden
geçirince kabloyu hallolur. ama ben ön sislerimi arkaları yakmadanda
kullanabilmek için ayrı anahtar çektim.

zira arka sisleri yakabilmeniz için en kötü kısaları zaten açmanız lazım. o da bana ters geldi. ayrı hat çektim.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti asilkanissan » 11 Kas 2009, 19:49

aracınızda muhtemelen tamponun altına gizli tesisat vardır. bendede kablolarbulunuyordu fakat uğraşmamın sebebi gereken rölenin 150 ytl olması ve bulunmamasıydı .sis farınızın olması gerektiği yerde kablolarınız mevcuttur.genelde arkadaki lamba rölesiz öndeki sisler rölelidir.servise yada ustanıza sorarsanız inceleyip daha detaylı bilgi verebilir siz benim teferuatlı işlerime aldanmayın iyi forumlar
asilkanissan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 11 Kas 2009, 19:52

tesisatınız falan yoktur.

kabloyuda röleyide anahatarıda kendiniz takacaksınız. Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti stroom » 12 Kas 2009, 00:35

teşekkür ederim
stroom
CLASSIC
CLASSIC

İleti grey_wolf » 12 Kas 2009, 11:44

kablo falan yok orda ben yeni taktırdım. birde sana tavsiyem hella orjinal sis farlarını al. diğerleri yerine oturmuyor. ustalara sakın inanma abi takarız falan diyorlar. adam benimkine clio nun sislerini takmaya çalıştı. elinde varmış. yok kardeşim olmaz diyorum. abi olur ne farkader diyor. baktık yerine alakası yok. yamuk yumuk duruyor takınca. gittim orjinal hella sis far takımı aldım.5 dk. taktık. bağlantı yerleri falan cuk diye oturdu. 140 tl.farlar 30 da işçilik verdim. hallettim. bu arada ben arka sislerin anahtarına bağlattım. arabamda sonradan takılmış parçalar beni sinir ediyor.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti grey_wolf » 12 Kas 2009, 11:47

kendin takarsın ama en zor iş motorun ordan aracın içine kabloyu sokacak yer bulmak. mübarekte  küçücük bir delik bile yok. debriyajın üst kısmında 3 lük bir delik deldikten ancak soktuk. onun için işi bilen birine yaptır cünkü oralar kablo dolu sakın kendin delmeye falan kalkma.

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 12 Kas 2009, 16:35

[quote="asilkanissan"] aracınızda muhtemelen tamponun altına gizli tesisat vardır. [/QUOTE]
Aracınızın donanım listesinde sis farı yoksa, hazırlığı, tesisatı, kablosu da olamaz.Başka marka bazı araçlarda sonradan takılabilme için bu tür hazırlık da bulunabilir tabii ki ama avrupa araçlarının çoğunda olmaz.
1 çift sis farı çerçevesi
1 çift sis farı
1 adet ön sis seçenekli far anahtarı
2 metre 1,5 mm lik kablo
1 adet 12 v 30 a lik role+soketi
Bu malzemeleri aldıktan sonra en zahmetli olan iş kabin dışına kabloyu çıkarmak.(motor tarafına). ondan sonrası elektrik ve mekanik yeteneğinize kalıyor.Zevkli bir çalışma sonrası sislerinizin keyfini çıkarabilirsiniz.2 hafta içinde yaptığınız masrafı sorgulayıp, ''çok ta gerekli değildi, takmasam da olurdu aslında'' yargısına varabilirsiniz.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti C@GL@R » 12 Kas 2009, 16:37

2005 fabia 1,2 de sis farı yokmu..Confused
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti hetepe » 12 Kas 2009, 16:43

2009 da da yok ki...!
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti C@GL@R » 12 Kas 2009, 16:44

iilginç..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 12 Kas 2009, 16:49

Çok da ilginç değil aslında... Hemen her markanın en alt donanımı zayıf olur ve opsiyonel ve standart olarak sunulan birçok donanım baz versiyonlarda bulunmaz. 1,2 lt lik Fabia skodanın baz üretimlerinden biridir ve donanım fakiridir skoda markasında.Başka markalara göre bu baz durumu elegance gibidir ama yinede fazla donanım göz çıkarmaz...
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti C@GL@R » 12 Kas 2009, 16:55

[quote="hetepe"]Çok da ilginç değil aslında... Hemen her markanın en alt donanımı zayıf olur ve opsiyonel ve standart olarak sunulan birçok donanım baz versiyonlarda bulunmaz. 1,2 lt lik Fabia skodanın baz üretimlerinden biridir ve donanım fakiridir skoda markasında.Başka markalara göre bu baz durumu elegance gibidir ama yinede fazla donanım göz çıkarmaz...[/QUOTE]

tabiki alt sınıflar donanımı az olur ama artık sis fari her araçta olmalı gibi hani abs ars esp hava yastığı vb...donanımlar farklılık gösterebilir ama sis farının olmaması ilginç bende 2001 comfortda sis farı var ama 2005 e en azından model farkından koymalıydı..Smile
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 12 Kas 2009, 17:39

aslında ben elektrikçi arkadaşa devretmiştim olayı, zira basitte bir şey, sislerden kabloyu al, aküye gel, röleden geçir bide sigorta yap, sonra kabine ge.... derken orda baya bi uğraştık, olaya el atmak durumunda kaldım, olayıda ben çözdüm.

kabine girerken Allah kolaylıklar versin diyorum. göğüste motor kısmından döşeme kaplaması olduğu için bir şeyde gözükmüyor, fren merkezinin oralardan geçeceksiniz ama iş öle kolay değil.

direksiyon altındaki plastiği, komple indirdim, ve ellerimi yasladım, tornavidanın başı ile milim milim her yere tıklattırdım elemana karşıdan. Smile

yer yoktu, biz bulamadık, sonra micro bi uçla kablonun tam geçebileceği kadar delik açtık. anahtarıda hiç görünmeyecek bi yere aldım...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti taner_octavia » 04 Şub 2010, 17:52

sis farını takmaya calısıyorum suanda akuden iceri direksiyonun oraya giremedim nereden delinicek acaba.daha once yapan arkds var hakan bey .numaranızı ozelden gonderip arıyabilirmiyim bilgi almak icin
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti fıratt » 04 Şub 2010, 18:16

sis farı olsa ne olur olmasa ne olurr,sisli hava hariç..
parkları yakmış sisleride yakmış yakışıklı gidiyosun zart polis durdurur usulsuz sis farı kullanımı 69tl

normalde yakamıcaksam sis farımı varsın sistede olmasın
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti grey_wolf » 04 Şub 2010, 18:35

debriyaj pedalanın tam üst kısmında rekorlar var. onun yanından delebilrisin. ama çok dikkattli ol tam karşısından 1 demet kablo var once o kabloları ordan çıkart. klips gibi birşeyle bağlı sonra tekrar yerine takarsın. deleceğin yerin önünü boşaltmadan sakın delme. sonra altından kalkamazsın.

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti recebov » 14 Mar 2010, 03:24

bnece bir araçta sisi farı olmalı o kadar para verecen sis farı olmıcak 97 felca de bile orjinal sis farı var. ama bende 96 olduğu için sis farı yok ama olmasını isterdim bana maliyeti  100 lira o yüzdeen takmıyorum.
recebov
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir