Şanzımana nokta koydum.

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Şanzımana nokta koydum.

İleti hakanerdogan » 14 Kas 2009, 18:23

geçenlerde şanzımana bor eklemek için yağını değişmiştim. En bilindik SAE 80-90 yağ ile birlikte eklemiştim.

ama işin aslı kafamda hep bi soru işareti vardı. sonra pekde memnun
kalmadım ne yalan söleyim. heleki 1. vitesler kabus olmuştu eski haline
göre. milim milim giderken 1 e atmak için bileğimdeki damarlar
çıkıyordu

kafam hiç rahat değildi, kitap okuyorum mesela, pat aklıma geliveriyor,
la diyom nolacak yağ işte şanzıman alt tarafı. ama öle olmuyor, yine bi
kurt düşüyor içime.

dedim lan Hakan sen bu değilsin, çakarım dedim boruna yağına, madem bi hatta ettik, telafi edip taşın altına girerim dedim.

Ankara'daki tek Mobil 1 yetkili dağıtıcısını aradım, ve
yönlendirmesiyle Şaşmaz'da bi dükkana girdim.

dedim aradığım yağ, TAM SENTETİK MOBİL 75-90 DİŞLİ YAĞIDIR....

bi baktı camdan (arabayı WRC falan sandı ) çok uçlardasın, ama kırmadığın sürece o şanzımana daha anahtar değdirme dedi bu yağdan sonra

100.000 km garanti veririm dedi, gözünüde kapadı

yağı aldım ve eski 80-90 ı boşaltıp, bunu ekledim, aman Ya Rabbi, şanzıman bomba gibi, pamuuuuuk pamuuuuuk!!!!

herkese tavsiye ederim, bormuş mormuş, geçin Allaseniz, ben denedim,
bakın bişiy olmadı, olmuş olsa bile MOBİL gibi bi yağ üreticisi
fazlasıyla karşılar beklentileri.

Motorada Castrol 505.01 TurboDiesel koyuyordum, bi sorakine Mobil 1 koyacağım...

Mobile çok pis saygı duyuyorum, fena arttı sevgim, artık Mobilciyim.....

yağ budur, kıralıdır, ötesi yoktur kanımca.

''Mobilube SHC Tam Sentetik Süper Performans Dişli Yağı SAE 75W-90''

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti RoadFighter » 14 Kas 2009, 18:47

İyi yapmışsın Hakan.

Zaten bu bor'u aşınmamış bir motorda,şanzımanda kullanmamalı.  (sen nasıl böyle birşey yaptın orası da ayrı mesele)

Arabası yepyeni olan birisi bile bor koyunca arabada iyi gelişmeler olacak zannediyor.

Oysa ki bor aşınan parçaları doldurarak bir nevi iyileşme sağlıyor tabiri caizse.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti akan-kan » 14 Kas 2009, 21:12

ne kadarmış bu yağ? benim Formanımada olur sanırım.
İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

İleti AhmetH » 14 Kas 2009, 21:23

formana  gereksiz tavsiye  etmem

piyasada  bu viskozite aralığında  daha  kral  yağ  yok benim bildiğim.(castrol taf x  hikayedir bunun yanında)

ciddi  ciddi  yarış  araçlarında  falan  kullananlar biliyorum bunu.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakanerdogan » 14 Kas 2009, 21:27

satan adam baya bi tip tip baktı, fabiam tam kapıda, adam dışarda M5 arar gözlerle bakınıyordu Big%20smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti LiLPlayya » 14 Kas 2009, 21:49

Hakan yoksa şaşmazdaki Şah makinadanmı aLdın yağı (:
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 14 Kas 2009, 21:50

[quote="LiLPlayya"]Hakan yoksa şaşmazdaki Şah makinadanmı aLdın yağı (:[/QUOTE]

sen miydin içerdeki indirim yapmayan gıcık genç ağabey Big%20smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti iceman70 » 14 Kas 2009, 22:02

Her zaman diyorum mobil 1'den şaşmayın diye.Castrol magnatec filanmış daha dünkü bebeler mobil 1'in yıllar önce bulduğu teknoloji hepsi
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti fıratt » 15 Kas 2009, 00:31

paylaşım super oldu tam arayış içindeken
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti mygokhan » 15 Kas 2009, 00:35

Hakanım bizdemi değişsek ne yapsak.O kadar övdün :) Sandımki 0-100'üm daha iyi hale gelecek :)
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti fıratt » 15 Kas 2009, 00:39

konunun dışında ozur dilerim ama bişey sormak istiyorum,gokhan on ızgaraya taktırdıgın krom çıtadan baktım serviste çıtayı takmak için yerleri yok dediler sen nasıl taktın ikimizinde arac 1,2 baz model  
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti hakanerdogan » 15 Kas 2009, 00:45

yok. performansta bişi olmaz. geçişleri perf. unsuru sayarsan olur ama. vitesi taktın mı olay biter abi. ama yağ cidden iyi yağ. ağır tahrikteki araçlarda kullanılıyor. otomobil bile yazmaz spesifikasyonlarında.

bir çok yarış aracındada bu kullanılır, piyasada bulup şanzımana dökebileceğin en uç noktadır bu yağ. yurtdışındanda baya okudum forumlardan.

biraz gereksiz mi? gereksiz, ama zararı yok, faydası var. ben aksi bi durum olmadıkça araba satacak falan bi adam değilim bilirsin, ben yada o pert olmazsa gittiğimiz yere kadar gidecez :) 7.500 km de bi 120 liralık 5-40 catrol tam sentetik yağı dökerim acımadan =)

bence siz değişmeyin. hele sen hiç değişme Gökhan Abi. benim gibi köyden 500 kilo vurup mu geliyon sanki dişli tahriklere gelsin, ki bu bile bişi değil zaten. km de az yapıyorsun. keyfe keder bişi.

az bulunur, kimse bilmez pek. arayacaksanız hiç aramayın, yetkili dağıtıcıyı bulun tlf. direktiflendirir. madeni yağcılar satmaz bunu benim gibi kaç manyak çıkacak...

ustanın birisi tuttu diyor arada muhabbette daldı, gardaş ATF koyak yumuşar vites....

ya ustam, ATF otomatik yağıdır, Automatic Transmission Fluid diyom, anlatıyomda... yok adam gurur yapıyor sen mi biliyon ben mi biliyorum. ya iyi tamamda üretici bunu koy demiş ATF ne alakaki diyom? ya ben kaç sene doğuşta çalıştım bas git diyor. valla boşa çalışmışın o zaman...

burdan çıkan sonuç, yağın kıralını koyup, bor olayına bi açıklık getirmekti, geldi diye düşünüyorum.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mygokhan » 15 Kas 2009, 01:36

Helal olsun Hakancım..Güzel açıklama..Araştırmacı ve bilgi düzeyini çok takdir ediyorum..

Bende ilk fırsatta düşünüyorum..Zararı mı var? hayır ama özel bir yağ..Faydasını görürüz elbet..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti LiLPlayya » 15 Kas 2009, 02:16

[quote="hakanerdogan"] [quote="LiLPlayya"]Hakan yoksa şaşmazdaki Şah makinadanmı aLdın yağı (:[/QUOTE]

sen miydin içerdeki indirim yapmayan gıcık genç ağabey Big%20smile
[/QUOTE]

Yok ben uzun saçLı oLanım Big%20smile Şaka bi yana açık hava fiLtresini oradan aldığımda o esrarengiz bakışa bende denk geLmiştim. Sende aynı şeyi gördüğünü söyLeyince anLadım oradan yağ aLdığını LOL
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 15 Kas 2009, 02:19

hasta oldum tiplere ya, Tunalıya koymak lazım bunları, şaşmaz ters kaçmış bunlara. Smile içerdede ''I need a Hero'' çalıyo Castrol'un müziği, dedim aha yerini buldun Hakan...

yav bide herif mort etti bizi iyi mi, ben pazarlığa sardım baya olayı, öğrenciyim mörenciyim, neyse bağladık bi fiyata, bide tam bindim gidecem, sokmasın mı lafı;

pazarlığa gelince öğrenciyiz, aldığın yağa baksan Dakar'a gidecen sanki.... LOL
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti LiLPlayya » 15 Kas 2009, 02:23

ElemanLar çok bomba.. Hele içerideki o enteresan aksesuarLar faLan beni bitirmişti. PazarLık pek sökmüyo onLara eğer sanayi eLemanı değiLsen. Alt sokakta amcam var. SürekLi onunLa beraber gidiyorum işe yarıyorBig%20smile

LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 15 Kas 2009, 02:25

[quote="LiLPlayya"]

ElemanLar çok bomba.. Hele içerideki o enteresan aksesuarLar faLan beni bitirmişti. PazarLık pek sökmüyo onLara eğer sanayi eLemanı değiLsen. Alt sokakta amcam var. SürekLi onunLa beraber gidiyorum işe yarıyorBig%20smile

[/QUOTE]

ama etiket fiyatından %11 kadar düşürebildim Big%20smileBig%20smileBig%20smile   Dead

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti iceman70 » 15 Kas 2009, 17:52

bende mobil koycaktımda şimdi arabayı yaza değiştirmeyi düşünüyorum o yüzden söyle ucuz dandik bi yağ koysam iyi olur heralde :D
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir