Boya koduna göre kutu sprey doldurulabilirmi?

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Boya koduna göre kutu sprey doldurulabilirmi?

İleti HTP » 26 Arl 2009, 04:49

Arkadaşlar tamponumda kaldırım kaynaklı ufak tefek hasarlar oluştu.  Bunları kendim tamir etmek istiyorum. Arabada beyaz olduğundan boya tutturma sorunu ile başa çıkabilirim diye düşünüyorum. Soru ise şu; Boya koduna göre kutu sprey doldurtmak istiyorum. Daha önce sitede "hetepe" arkadaşımız bunu başarılı bir şekilde yapmış ve aracına uygulamıştı. Ama kendisi bu kutuları Ankarada doldurtmuştu. Ben İstanbulda yaşıyorum. Dolayısıyla bunu yaptıran yada bilen var  mı? İnternette aramalarımda bir sonuca ulaşamadım. Bu bilginin herkesin işine yarayacağını düşünüyorum.
Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti irfant » 26 Arl 2009, 08:03

Aracın 4 rakamlı boya kodu vardır, genelde bagajda ya da satın alırken 2 kopyalı beyaz bir etikette yazar, o kodla boya rengi aynen tutar sanayideki boyacılarda, spreye doldururlar. Bilgisayar ayarlıyor zaten rengi...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti HTP » 26 Arl 2009, 09:20

[quote="irfant"]Aracın 4 rakamlı boya kodu vardır, genelde bagajda ya da satın alırken 2 kopyalı beyaz bir etikette yazar, o kodla boya rengi aynen tutar sanayideki boyacılarda, spreye doldururlar. Bilgisayar ayarlıyor zaten rengi...[/QUOTE]

İrfan bey, hızlı cevap için çok teşekkür ederim.Peki hangi sanayiye gitmeliyim.Bilindik bir adres varmıdır?
HTP
CLASSIC
CLASSIC

İleti pırtı » 26 Arl 2009, 15:16

aracın dış etkenlerden(yağmur,kar,çamur,sıcak v.s.)için boya kodu birebir tutmamaktadır bunu bizzat yaşayan biri olarak söylüyorum serviste direk boya koduna göre yapıyolar ve farkı siz bile anlıyosun rezalet yani, iyi bi boyacı boya  koduna bakıp ona göre rengi uyduruyo ben tavsiye :)
pırtı
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 26 Arl 2009, 18:50

[quote="HTP"] [quote="irfant"]Aracın 4 rakamlı boya kodu vardır, genelde bagajda ya da satın alırken 2 kopyalı beyaz bir etikette yazar, o kodla boya rengi aynen tutar sanayideki boyacılarda, spreye doldururlar. Bilgisayar ayarlıyor zaten rengi...[/QUOTE]

İrfan bey, hızlı cevap için çok teşekkür ederim.Peki hangi sanayiye gitmeliyim.Bilindik bir adres varmıdır?
[/QUOTE]

Avrupa yakasında Atatürk S.S. Maslak'ta bu işin yapan boyacılar var, spreye doldurup verirler. Sefaköy'de de mutlaka vardır, sanayi olup da boyacısı olmayanı yoktur.

Metalik boya olmadığı için arabanız ton farkı tutmama ihtimali daha düşük.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti hetepe » 04 Oca 2010, 15:41

Boya uygulayacağınız yeri görmediğimden çizikler olduğunu varsayarak söylüyorum; spreyle değil, ince fırçe ile uygulamanız daha güzel olur.Sprey ince çizgileri doldurur ama çevresini de doldurur.Yamalıklı gibi, kötü bir iş çıkar.Boyayı normal kutuda yaptırın ve suluboya fırçası ile uygulayın.Sprey, daha çok komple boyanacak parçalarda güzel sonuç veriyor.(ayna, kapı kolu gibi.)
Kolay gelsin.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti HTP » 04 Oca 2010, 16:53

[quote="hetepe"] Boya uygulayacağınız yeri görmediğimden çizikler olduğunu varsayarak söylüyorum; spreyle değil, ince fırçe ile uygulamanız daha güzel olur.Sprey ince çizgileri doldurur ama çevresini de doldurur.Yamalıklı gibi, kötü bir iş çıkar.Boyayı normal kutuda yaptırın ve suluboya fırçası ile uygulayın.Sprey, daha çok komple boyanacak parçalarda güzel sonuç veriyor.(ayna, kapı kolu gibi.)
Kolay gelsin.[/QUOTE]

Yararlı bilgiler için teşekkür ederim.Benim boyayacağım yer tamtonda plakalık bölgesinde ve tamponun sağ alt köşesinde.Galiba bu durumda bütün tamponun boyatıcam.Biri geri gelirken plakaya çarpmış çok hafif boya kalkmış ben arabayı yıkatınca basınçlı su alttaki astara kadar boyayı el büyüklüğünde söktü.Böyle kötü duruyor.Bakalım bi şekilde çözücem.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir