fabia konfor modülü tamiri resimliii

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia konfor modülü tamiri resimliii

İleti diseqc » 16 Nis 2010, 14:57

arkadaşlar öncelikle merhaba,

Gecenlerde farklı bir başlık altınında çağlar kara abime merkezi klit ünitesi nerde diye sormuştum oda bana direksiyonun altına monte etmişler demişti bu gün biraz boş vaktim oldu bende bir söküp bakayım dedim ama sanırım başka bir modülü yani konfor modülüne ulaştım.

söktüğüm parçanın merkezi kilit olmadığını anlamam çokda uzun sürmedi çünkü parça elimdeyken merkezi klit hala çalışıyordu sonra baktım bu kesin konfor modülü neyse orda da arızam varmış sökmüşken onuda halledi verdik.

şimdi gelelim sökme aşamalarına.

1 öncelikle arabanın sürücü koltuğunu sonuna kadar iterek yer açıyoruz ve alt göğüs döşemesini alttaki resimlere göre sökeceğiz.

Görüntü165.jpg
alt kapak sökümü

2 yukarıda direksiyon arkasında birkaç gizli vida daha var onalarıda söküyoruz
Görüntü166.jpg
direksiyon arkası vida

3 altta gizlenmiş bir vida daha var onuda
Görüntü168.jpg
gizli vida

4 daha sonra sol çamurluğa doğru yerleştirilmiş konfor modülü sadece kızakla yerine oturtulmuş asılınca hemen geliyor
Görüntü169.jpg
konfor modülü

5 modülü soketlere keçeli kalemle işaret koyarak tamen yerinden söküyoruz
Görüntü172.jpg
konfor modülü söküldü

6 içini açıyoruz ve ne göreyim benim kondansatörlerden biri gümlemiş kırmız ile işaret içine aldım.
Görüntü173.jpg
arıza yeri

7 oraya yensini (10nf lık kondansatör ))takınca koltuk ısıtma birden çalışır duruma geçti yola cıkış amacımız başkaydı ama başka bir arızayı çözmüş olduk yani boşa gitmedi bu arızayı yapmak bana çok keyif verdi artık yaza girdik ama bidahaki kışa oturma organım üşümeyecek :D

not: çağlar abi sanırım senin bahsettiğin yer tamamıyle direksiyonun altı yani dreksiyonun kendisini örten siyah kaplama artık elim alıştı yakın zamanda da onu sökerim yardımların için saol

yönetime not : 6 fotoyla kısıtlı olduğu için daha fazla detaya giremedim bu altıyı biraz daha genişletsek daha sonra yapacağım müdahaleleri daha detaylı anlatabilirim.

Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti C@GL@R » 16 Nis 2010, 15:03

güzel çalışma olmuş. eline sağlık..

http://image5.sahibinden.com/photos/16/ ... 413o3c.jpg

benim eski comfort modülü bu..siz dediğiniz gibi başka bir modüle ulaşmışsınız neyse sonuç güzel..çünkü koltuk ısıtması çalışmayan elegance çok bir ihtimal kaynağı burdan olduğunu öğrenmiş oldular..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti diseqc » 16 Nis 2010, 15:11

oda sanırım dediğim gibi direksiyonun tam altında benim sağ cam düğmesinin çalışmama nedenide büyük ihtimal bu modül onuda sökecem yakında paylaşırız...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 16 Nis 2010, 15:13

yanlız şimdi dikkat ettim benim comfort modülü cam açma kapama merkezi kilit uzaktan kumanda elektrilkli aynalar vs..hepsinin kontrolünü sağlıyordu sökünce hepsinin işlevi gitti..yani benim arabada bir adet beyin var..tam direksiyonun altında biraz yukarda kalıyor nerdeyse göstergelerin arkasında..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 16 Nis 2010, 15:19

hımm oraya eğilip bakmadık yahuu belkide yukarıdaydı sonuçta aynı model araba oralarda bir yerde ozaman neyse elim alıştı artık yine söker bakarım..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 16 Nis 2010, 15:28

güzel çalışma olmuş okumaktan zevk aldım teşekkürler :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti octaviaman » 16 Nis 2010, 15:38

Eline sağlık izzet,işin öteki tarafını düşündüm bir an için:Efendim modül değişecek şu kadar euro filan:))
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti C@GL@R » 16 Nis 2010, 15:40

merak edenler olabilir 480+kdv işçilik hariç eğer serviste değişseydi bu küçüçük parça:)
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti taner_octavia » 16 Nis 2010, 15:45

guzel calısma olmus bilgilendirici.tesekkur ederiz paylastıgınız icin.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti diseqc » 16 Nis 2010, 16:22

arkadaşlar küçük bir problem olmuş bu söktüğüm ne tür bir parça artık bende bilmiyorum çünkü koltuk ısıtma çalışmıyor az önce bankaya gittim geldim yolda çalışmadı olduğu yerde bana çalışıyor gibimi geldi yoksa kısa bir süre çalıştımı anlamadım o an çok detaylı test edememiştim ama az önce banakaya giderken baya uğraştım olmadı geldim tekrar söktüm baktım bu sefer yanma falan yok sanırım başka bişeyi tamir etti ama ne olduğunu ilmiyorum bu barçanın ne olduğunu bilen varmı hakan abi sen biliyormusun yaf.

ha birde çağlar abicim tekrar sökünce iyice baktım oralara ama senin dediğin türde bir modüle rastlamadım, acaba seninkini sökerlerken başlarındamıydın götergeyi falan söktülermiydi altına iyice baktım bir sağa bir sola ama bulamadım benimkinde farklı yerde sanırım passattaki gibi şöför tarafında halının altında olabilirmi tühya bayada heveslenmiş idim neyse umarım birileri nasiplenir ama geri kalan yerleride sökerim yakında yazarım.. yanlış bilgilendirme için kusura bakmayın....
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 16 Nis 2010, 16:46

sökerkende takarkende başındaydim..baştan sonra resimlerinide çekmiştim ama bulamadım şimdi...benim beynin resmini ekledim sen eğer resimdekinin tamirini yaptıysan aynı beyinler oluyor başka yok..

http://image5.sahibinden.com/photos/16/ ... 413peo.jpg
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 16 Nis 2010, 16:55

yok benimki bu değil işde benim söktüğüm kocaman bişey bu zaten passatada söktüğüm beyinle aynı ama bu nerde bulamıyorum yaf
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 16 Nis 2010, 17:35

motor arıza lamban yanıyormu? eğer yanıyorsa araçdaki koltuk ısıtması olsun vb.seyleri söyler aslında sorunu o şekilde bulabilirsin bi vag-comla baktır
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 17 Nis 2010, 07:16

yok arıza ışığım yanmıyor
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti marasakkaya » 17 May 2011, 12:30

güzel bir çalışma :)
Kullanıcı avatarı
marasakkaya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali akkaya
Nereden: Kahramanmaraş
Arabanız: skoda fabia 2005 101 hp

İleti diseqc » 17 May 2011, 12:44

teşekkürler...... bu parçayı söktüğümde sağ cam acma düğmem çalışmıyordu onedenle merkezi kilit ünitesini arıyordum ama sorunu sonradan buldum sorun cam acma motorunun üstünde bulanan devredeymiş orası su almış oksitlemiş cıkmasına bile 150 tl istediler söktüm oksiti temziledim kopan yolları tamir ettim bir de bir diyot yanmış onuda yenisyle değiştim 1 yıldır öyle çalışıyor sorun yok..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti marasakkaya » 17 May 2011, 13:03

diseqc yazdı:teşekkürler...... bu parçayı söktüğümde sağ cam acma düğmem çalışmıyordu onedenle merkezi kilit ünitesini arıyordum ama sorunu sonradan buldum sorun cam acma motorunun üstünde bulanan devredeymiş orası su almış oksitlemiş cıkmasına bile 150 tl istediler söktüm oksiti temziledim kopan yolları tamir ettim bir de bir diyot yanmış onuda yenisyle değiştim 1 yıldır öyle çalışıyor sorun yok..

arabanın alt göğüs döşemesini söktüğün ve bu kısımda tecrübe edindiğin için soruyorum, benim arabanın sol göğüsün iç kısmından araç hareket halindeyken ses geliyor (sanki metal bir parça sallantıda ve başka bir metale çarpıyor gibi) acaba o kısımda ne ses yapabilir
Kullanıcı avatarı
marasakkaya
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali akkaya
Nereden: Kahramanmaraş
Arabanız: skoda fabia 2005 101 hp

İleti can.tasan » 17 May 2011, 14:07

Elinize sağlık anlatımınız da çok güzel, benimki allahtan çalışıyor ama bir gün ısıtmaz olursa ilk bakacağım yeri öğrendim...
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Nereden: Ankara
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

Sonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir