Far sensörü bağlantıları...

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Far sensörü bağlantıları...

İleti can.tasan » 05 May 2010, 14:53

Merhaba arkadaşlar,

Geçenlerde hepsiburada dan bir far sensörü almıştım geçen gün geldi. http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=264115&productid=otm341479
Kurulum klavuzuna bir bakayım dedim ama klavuz gerçekten çok başarısız. Sadece cihazın kabiliyetlerinden, dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmişler ama bağlantı adına adam akıllı tek bir cümle bile yok. Sadece bir devre şeması vermişler ama onda da bazı kabloların nereye bağlanması gerektiği açık değil. devrenin çalışma prensibini anlamama ve hangi kabloların ne işe yaradığını bilmeme rağmen bazılarının nereye bağlanacağı biraz muallak.

Size resim halinde şema ve klavuzda yazanları atıyorum arkadaşlar.

Arkadaşlar bu şemada 1 ve 2 ile gösterdiğim kablolar nereye bağlanacak? bir de röle çıkışlarını farlara ve parklara demiş ama nasıl olacak? Far anahtarının arkasından mı bağlanacak? Bu kablolar güç kabloları olduklarından diğerlerinden kalınlar ve far anahtar çıkışında direk olarak güç var mı yok mu bilmiyorum galiba sökünce anlayacağız... Hepsiburada da yorumlarda far anahtarına bağlanacağını yazmış arkadaşlar ama bilemiyorum.

Daha önce bağlayan veya oto elektriğinden anlayan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim...

Teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Nereden: Ankara
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti hetepe » 05 May 2010, 16:03

ACC kontaktan gelen + ucu simgeler ama 1 numaraya da start motor yazmışlar, Far anahtarına bağlantı riskli bence, çünkü kalabalık bir sokete sahiptir vw grubu...ayrıca bizim arabalarda diğer birçok araçta olmayan bazı özellikler var, park devresi sağ ve sol olarak 2 devreden oluşuyor, bu sensörü bağlamak için o iki devrenin de birleştirilmesi gerek ki bu işletimi olumsuz etkiler.(araç park durumundayken sinyal kolunun pozisyonu ile parkı sağa veya sola vermek için)
Bayağı düşündüm de ben olsam bağlamam...Ve şema gerçekten anlatım olarak zor .
Kolay gelsin..
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti xXx » 05 May 2010, 16:04

Ne işe yarar bu far sensörü? bide yabancı dilleriniz süper heralde...

SKODA FELİCİA 01''

Kullanıcı avatarı
xXx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti C@GL@R » 05 May 2010, 16:17

iyi bir elektrikçiye bağlatın bence karıştırmayın..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti can.tasan » 05 May 2010, 16:59

Teşekkür ederim arkadaşlar cevaplar için.

Emre arkadaşım Far sensörü gece havanın kararması ile veya tünel geçişlerinde farı açıp kapayan bi sensör devresi. Yni far aç kapa derdi kalmıyor ayrıca manuel kullanım da devam ediyor.

Parkların ayrı ayrı çalışabildiğini biliyorum ve bu far anahtarından bağlantı yapılacağı ihtimalini yükseltmişti gözümde çünkü orada ikisi birden tetikleniyor orada birleşikler. Ama olmadı parkları bağlamam sadece normal farları bağlarım. Hem böylece gece acaba söndü mü yoksa kaldı mı derdi de kalmaz.

Madem kontak uçlarına falan bulaşmak gerekecek bir elektrikçiye götürmekte fayda var. Kesin sensör parası kadar ister ama... Bakalım ne olacak.

Daha başla bilgi paylaşmak isteyen arkadaşların cevaplarını bekliyorum. Mesela sensör kablosunu içeriye nasıl geçireceğim hakkında fikri olan var mı?

Teşekkürler tekrar, görüşmek üzere...

Monte edildikten sonra görüşlerimi ve resimleri paylaşırım sizlerle.
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti C@GL@R » 05 May 2010, 17:05

sanmıyorum alacağı en fazla 20 lira önceden sorun kaça hallledermiş pazarlıkta yapın. elektrikçiler oyle fazla almaz çünkü direk el emeği oludğu için para direk cepe malzeme bir adet bant kullanıyor o kdar ben park sensörü bağlatmayı düşünüyordum sordum 20 dedi 15 e tamam dedi misal..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti octaviaman » 05 May 2010, 21:39

Hayırlı olsun.Ben de bu aralar far sensörü olarak nette gördüğüm bir devreyi yapmayı düşünüyordum ama bir türlü yapayım mı yapmayım mı karar veremedim..kabaca 5-6 TL bir maliyeti olur.

Yukarıda ki devre direk farlara bağlanıyor gibime geldi.Çünkü 30 A sigorta üzerinden akü bağlantısı görüyorum.Röle çıkış yeşil parklara,k.rengi de farlara.

2 numara kontak on power,1 numara araç çalışıyor bağlantısı sanırım.Gece aracı çalıştırmadan farlar yanmasın diye olabilir.

Neticede iyi bir elektrikçi çerez niyetine bağlar atla deve değil.Bir sürü insan kullanıyor bu tarz eklemeleri.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti ripple » 08 Haz 2010, 22:52

aynı cihazdan bende de var. kutusundan kurulumu anlatan bir türkçe pusula çıkmıştı. çocuklar kutuyu sonraki açışlarında kaybetmişler. sizde böyle birşey çıkmadı mı? birde servis listesi vardı.ben servisine gittim.o anda usta yoktu.daha sonrada ihmal ettim.
ripple
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: etem kum
Arabanız: fabia hb.2010 1,4 dizel ambiante

İleti can.tasan » 10 Haz 2010, 12:12

Bende ne servis listesi ne de türkçe kurulum çıktı. Bağlatacak olursanız bilgilerinizi pylaşır mısınız ben de daha bağlatmadım öyle bir kenarda duruyor, zaman da olmadı açıkcası...
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazza » 10 Haz 2010, 12:34

can.tasan yazdı:Merhaba arkadaşlar,

Geçenlerde hepsiburada dan bir far sensörü almıştım geçen gün geldi. http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=264115&productid=otm341479
Kurulum klavuzuna bir bakayım dedim ama klavuz gerçekten çok başarısız. Sadece cihazın kabiliyetlerinden, dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmişler ama bağlantı adına adam akıllı tek bir cümle bile yok. Sadece bir devre şeması vermişler ama onda da bazı kabloların nereye bağlanması gerektiği açık değil. devrenin çalışma prensibini anlamama ve hangi kabloların ne işe yaradığını bilmeme rağmen bazılarının nereye bağlanacağı biraz muallak.

Size resim halinde şema ve klavuzda yazanları atıyorum arkadaşlar.

Arkadaşlar bu şemada 1 ve 2 ile gösterdiğim kablolar nereye bağlanacak? bir de röle çıkışlarını farlara ve parklara demiş ama nasıl olacak? Far anahtarının arkasından mı bağlanacak? Bu kablolar güç kabloları olduklarından diğerlerinden kalınlar ve far anahtar çıkışında direk olarak güç var mı yok mu bilmiyorum galiba sökünce anlayacağız... Hepsiburada da yorumlarda far anahtarına bağlanacağını yazmış arkadaşlar ama bilemiyorum.

Daha önce bağlayan veya oto elektriğinden anlayan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim...

Teşekkürler...

yaaa bendeinceledimçokgüzel bişi eğer takdırtıktan sonra kullanım yorumlarını bizlerle paylaşa bilirsen çok sevinirim olumlu olursa bende taktırabilirim
Kullanıcı avatarı
lazza
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: mustafa
Nereden: Antalya
Arabanız: 1990 favorit 136 l

İleti emino55 » 10 May 2012, 09:43

Merhaba,
Uzun uğraşlar sonrası kablonun ne işe yaradığını buldum. Satıcı firma bu konuda çok eksik ve insana bu ürünü aldığına pişman ettiriyor.. Bence bu cihazı yanlışlıkla almış olanlar şekildeki açıklamayı kullansınlar (yeni sensör alacaklar değil) :D . Buradaki espriyi anlayanlara teşekkür ederim..
Eklentiler
ema.png
kablo açıklaması
emino55
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Emin

İleti ripple » 13 May 2012, 09:47

benim sensör hala bekliyor. sanayide birkaç elektrikçiye gösterdim. şemayı türkçeleştir getir dediler. ailemde iki kişi iyi derecede ing. bilen var. ama teknik konuya hakim değiller. sizin verdiğiniz tarifi ustalara tekrar göstereceğim. eğer anlarlarsa bağlatacağım. emeğinize sağlık.
ripple
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: etem kum
Arabanız: fabia hb.2010 1,4 dizel ambiante

İleti forman37 » 13 May 2012, 09:51

teferruatlı bı ıs gıbı duruyo turkcesı olsaydı ıyı olurdu daha basıt kurulması kolay olan bı sensor setı yokmu ?
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi