Oto ses sistemi kurulumu.

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Oto ses sistemi kurulumu.

İleti akan-kan » 16 May 2010, 12:50

:idea: Merhaba değerli Skodam üyeleri. Ses sistemleri üzerine uzun süren araştırmalar sonucu aracıma Alpine ana ünite, bir takım 900 watt 70 rms gücünde oval hoparlör ve bir adet 30 cm çapında 900 watt 240 watt rms gücündeki woofer bağlamıştım. Maddi yönden sıkıntılarımı aştıktan sonra amfi bağlamaya karar vermiştim ki tam bu arada amfi ile ilgili bilgi eksikliği nedeniyle bir ay süren araştırma yapmam gerekti. En iyi ve en sağlam bilgiyi Harun (hdoner) beyin yardımları ile öğrenmiş oldum. Hazır ismi anılmışken Harun abim yardımların için çok teşekkür ederim, umarım bu konuda yazacağım bilgiler diğer arkadaşlarımıza yardımcı olur.

Arkadaşlar elimizdeki cihazlar şöyle;

1-Alpine CDE- 9843R ana ünite 4x45 w tek amfi çıkışlı bas kontrollü ana ünite.

2-Digiline DGA-1009 1200 watt beş kanallı (4+1) amfi.

3-Jameson 900 watt 70watt rms 6x9 oval hoparlör.

4-Jameson 900 watt 240 watt rms gücünde 30 cm? lik woofer.

5-For-x dome neodymium tweeter 180 watt.

6-Amfi bağlantı kabloları.

Bu cihazlarla yapılan bağlantılar şöyle;

Ana ünitenin amfi-rca çıkışndan rca kablosunu taktım, kırmızı olan çıkış sağ çıkış oluyor, beyaz olan ise sol çıkışlar oluyor. Jak rengi mavi olanı kırmızıya, beyaz olanıda beyaz çıkışa taktım. Bunları yapmadan öncede rca kablosunu amfi tetik kablosu ile bant yardımı ile 10-20 cm aralıklarla birleştirdim. Rca kabloyu ana üniteye taktıktan sonra ana ünitenin mavi renkli tetik kablosunu amfiye gidecek olan amfi tetik kablosunu bağladım. Şimdi rca kablosunun arkada bulunan ucuna da y kablo tabir edilen kabloları taktım sağ amfi çıkışına bağladığım y kablonun ucuna izole bant ile biraz bant çektim sağ sol karışmasın diye. Amfi rca kablosunun işlemi bu kadar.

Gelelim amfi elektrik kablosuna. Bu işlemi yapmadan önce mutlaka akünün (-) kutup başını sökün yanlışlıkla (+ )elektrik kablosu şaseye değerse kısa devre olmasın ve RCA kablosunun geçtiği taraftan çekmeyin sese etkisi oluyormuş ;-) . Önce kablosu amfinin bulunduğu yer hizasından göz kararı hesaplayarak geçeceği yerleri düşündüm, sonra kablodan biraz kesip bir ucuna yuvarlak jakı taktım diğer tarafına sigortaya girecek olan jakı taktım ve aküye bağladım. Aracın içerisinden gelen kablonun ucunada sigortaya uyumlu jakı taktım ve sigorta bağlantısını tamamlamış oldum. Bu işlemde amfi elektriğini almış bulunmaktayız. (60 amper sigorta)

Şimdi amfi (b+) girişine aküden gelen elektrik kablosunu, rca kablosu ile getirdiğimiz tetik kablosunu (rem) girişine taktım. Eksi yani şase bağlantısınıda şasede bulduğum bir somunu sökerek kablonun bir ucunu bağladım ve diğer ucunuda amfinin (gnd) girişine taktım. Böylelikle devre tamamlanmış oldu ve amfiye ilk elektriği vermiş olduk.

Rca kablosunun sağ çıkışı (kırmızıdan gelen-ucu bantla işaretli olan) olanı CH1-CH3? e taktım, sol çıkışlarıda (beyazdan gelen) CH2-CH4? e taktım. Ses girişleride burada tamamlanmış oldu.

Amfimin bas ayar kumandası var onunda gerekli bağlantılarını yaptım ve orta konsolun yanında vida delikleri vardı sank onun için açılmış hemen vidaladım geçtim :D

Bu kadar uğraştan sonra geriye hoparlör bağlantıları kaldı. Önce woofer? ın kalın kablosunu hazırladım amfi (ch5) çıkışından artı artıya eksi eksiye gelecek şekilde köprüsüz bağladım. Sonra oval hoparlörlerin kablolarını hazırladım sağ ovali CH1? e (wooferda olduğu gibi artı artıya eksi eksiye) taktım, sol ovali de CH2 ? ye taktım ve hoparlör bağlantıları tamamlandı. Sıra tweeter bağlantılarında, yine ovallerde olduğu gibi sağ tweeter CH3? e, sol tweeter CH4? e taktım. Ses çıkışları da tamamlanmış oldu.

Kablolar ve takımları toparladım ayak altında durmasını ve dağılmasını istemediğim için amfiyi geçici olan yerine güzelce yerleştirdikten sonra ayar yapma aşaması kaldı.

Akünün (-) kutup başını tekrar taktım elektrik akımı tamamlandı. Akü kutup başlarını söktüğüm için teyp ayarları sıfırlandı teyp i açtım ses 35 de son bende 13 te bıraktım. Ayar işleminde mutlaka teyp ayarlarının kapalı olması gerekli bas, treble vs. 0 da yada flat da olması gerekli. Teyp sesi 13 de amfiye geldim ovallerin takı olduğu CH1-CH2 gaini (ses katlama ayarı) %50 yaptım tweeterların takılı olduğu CH3-CH4 gain ayarını %35-40 civarı açtım ki ilk yüklemede tweeter ları yakmamak için. Woofer gain ayarınıda %50 yaptım ses ayarı ideal bir seviye de idi.

Gain ayarlarını yaptıktan sonra ince ayarları kulak zevkime göre ayarladım. 3ve4 de tweeter olduğu için HPF? yi açtım (high pass filter) crossover ayarınıda 1 khz yaptım, böylelikle tiz sesler elde etmiş oldum ve bas sesler kesilmiş oldu ve tweeter ım güvende oldu. 1-2 deki oval lerin ayarlarını da Full yapıp crossover ı kapattım. Çok az bas, orta seviyede ses ve tiz geçişi sağlanmış oldu. Woofer da LPF açtım ve %20 civarı açtım BASS BOOTS da %15 civarı açtım istediğim sesi elde etmiş oldum.

Teyp ayarlarınıda TREBLE 15khz de 7. Seviyede (son seviye) BAS 0. Seviyede SUBWOOFER 3. Seviyede amfinin bas kumandası olduğu için ordan kolaylıka yükseltip alçaltma yaptığım için teyp ayarları normalde sayılır.

Bu işlemde yardımcı olan Harun beye çok teşekkür ederim, onun sayesinde hem amfi takma ücretinden kurtuldum hemde, forumuza çok yararlı bilgileri eklemiş olduk.

NOT: ALINTI DEĞİLDİR . BU BİLGİLERLE YAPACAĞINIZ İŞLEMLERDEN KESİNLİKLE SORUMLULUK KABUL EDİLMEZ. EL BECERİSİ OLMAYAN ARKADAŞLARIMIZ LÜTFEN YANINIZDA BİLGİLİ BİRİNİ BULUNDURUN.

İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

İleti hdoner » 16 May 2010, 13:01

Hakan bende teşekkür ediyorum.Hem tanışmış olduk hemde muhabbetimiz oldu.Sistemin hayırlı olsun.Kıskanılacak cinsten çok güzel oldu.Hatta benimde aklımı çeldin digile 1009 dan bende alacağım.Bu fiyata alınabilecek en iyi bencede.5 çıkışı olması,bas konrolörü,yüksek çıkış gücü ve class a,b amfi ayrıca çin malı değil daha ne olsun..

Çalışmlarının devamını bekliyorz.Ah bu sitenin yeni hali kullanıcıları pişman ediyor!:S Resim yüklemek ölüm :(

Resimler yüklenince sistemini daha iyi görebileceğiz ayrıca uygulama yapmak isteyen arkadaşlar için son derece yararlı olacağını umuyorum.Sonuçta müzik bi zevk meselesi,amaç yüksek sesle etrafa zarar vermek kesinlikle değil.Düşük ses volumunde kaliteli ve tok ses almak için bile bence müzik sistemi kurulur.

Fiber çalışmanıda en kısa zamanda tamamlaman dileğimle.Paylaşım için teşekkür ediyorum.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hdoner » 16 May 2010, 13:04

Ayrıca anlatımın çok güzel olmuş bütün işlemleri tek tek anlatmışsın usanmadan....
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti akan-kan » 16 May 2010, 13:19

eyvallah abicim çok sağol.
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti akan-kan » 16 May 2010, 13:53

;) :( :o arkadaşlar resimler yüklenmiyor url veriyorum (resim boyutlarının belirlenmesi mümkün değil) hatası veriyor resimler 800x600 px e indirdim ama yine aynı detaylı resim lazım olursa özel mesajdan bana ulaşıp resimleri paylaşabiliriz. :shock:
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti akan-kan » 16 May 2010, 14:18

http://www.***.com/showthread.p ... post104343

alternatif.
resimler buradan bakılabilir.
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti onurhan2006 » 16 May 2010, 15:09

güzel çalışma olmuş gerçektende ama bir eksik var ki o da en önemli bilgi sayılabilir, saydığınız parçaların mümkünse parça parça size olan maliyetinide öğrenebilirmiyiz? böylece bu eksik bilgide tamamlanmış olur :)
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti akt145 » 16 May 2010, 18:58

güzel anlatım saol
akt145
CLASSIC
CLASSIC

İleti akan-kan » 16 May 2010, 19:43

haklısın Onur.

Alpine ana ünite 400 TL.

Jameson oval hoparlör 50 TL.

Jameson woofer 80 TL.

Digiline amfi 250 TL.

For-x tweeter 35 TL.

Amfi kabloları 35 TL.

Kargo masrafı toplamda 27 TL.

Teyp çerçevesi 5 TL

Woofer kabini MDF 10 TL. (1mt2)

Teyp i kendim bağlamak istemedim bağlantı soketleri yoktu herşey dahil 40 TL. ye taktılar.

Genel toplam 932 TL.

Yorumlara ve sorulara açığım.8-)
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 16 May 2010, 22:12

abim ana ünüten cok guzel lafım yok ona fıyatından beli anfıde ıyı ama kololn lara cok para vermış sın bence şöle yapsaydın hem daha kalıteli olurdu jbl mit 120 tl jbl es 12 1000 wat 30 cm bas kabınle bırlıkte 150 tl bunları kulansaydın sadece o aracın ıcınde durmak akıl işi olmuyor maliyet artımı ne
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti akan-kan » 17 May 2010, 08:28

90 TL fark olurdu ve ben onları satın alırken maddi sıkıntı içersindeydim birde ses sistemi hastalığım tutunca böyle oldu. sorun değil olan oldu ama inan çok güzel ses veriyor.

kışa doğru durum ne olur bilinmez ama, yine Alpine comp ve Pioneer in tavsiye edilen 38 cm lik bir bası var onu yada Alpine bas almayı düşünmüyor değilim.
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti onurhan2006 » 17 May 2010, 12:21

şimdi oldu işte :) fiyatlar uygun sayılır ama dikkatimi çeken bir şey oldu, izmir'de bir jbl bayisi 1000 tl ye sistemi kurma kampanyası yapıyor, teyp, amfi, kabinler, bas, kablolar ve kurulum dahil.Bu konularda pek bir bilgim yok işin açıkçası ama bu şekilde paket bir kampanya daha mantıklı olmazmı?
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti akan-kan » 17 May 2010, 20:08

burada pek fazla ses sistemi ile ilgilenen yok bu nedenle kendim topladığımda hem zevk alıyorum hobi olarak hemde bilgi ve becerimi geliştirmiş oluyorum. inan o ses sisteminden daha net bir ses elde ettim jbl olan arkadaşlar var onları sollamış durumdayım. önemli olan marka değil bi yerde, önemli olan ses kalitesi. nice sağlam pazar malı var piyasada ama marka olmadığı için yaygın değil, bilindik değil.
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti hdoner » 17 May 2010, 20:13

Hakan kardeşim senle muhabbet yaramadı bana.Para harcayasım debreşti ve aynı amfiden aldımm gg den.Acses e +4 taksıt ıle 7 taksıte alınca super oldu..Hafta sonunu iple çekiyorum: :D
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti akan-kan » 18 May 2010, 09:36

:P :roll: :o :lol: ben biraz masraflıyımdır :D . süper olmuş işte abi, hayırlı olsun güle güle kullan.

:love:
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti akan-kan » 19 May 2010, 21:49

Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti akan-kan » 19 May 2010, 21:52

resimleri tekrar yükledim görünüyordur umarım.
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

İleti hdoner » 19 May 2010, 22:10

Sonunda oldu Hakan ..tamadır...
Kullanıcı avatarı
hdoner