Felicia ön cam motorları değişimi yeni tesisat yapılması.

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Felicia ön cam motorları değişimi yeni tesisat yapılması.

İleti AhmetH » 17 May 2010, 13:05

Selamlar :)

Yılların yorgunluğu yavaş yavaş bizim garip oğlanın sağından solundan çıkmaya başladı. Geçen senelerde kapı

krikoları iflas etmişti onları alıp değiştirmiştim, Bu işlem sırasında cam kaldırma motorlarının "ince hastalığa"

yakalandığını gittiği yere gidene kadar kullanmaktan başka kurtarma çağresinin olmadığını görmüştüm :D

Aslında orijinal otomatik cam olsa belki bu kadar sorun çıkmayacaktı kim bilir...
ancak bizim araç 1998 Nisan da İzmir de satılan ilk yeni yüz felicia olduğu için o dönem araç satışında bize

yardımcı olan beyefendi indirim yerine otomatik cam hediye edelim demişti velhasıl kabul ettik ve 0 km aracımıza

otomatik cam takılmıştı..

bu kışın sonradan takılan bu kitin kaldırma butonlarından biri arada basılı kalıyor ve aküyü bitiriyordu. bende

artık zamanıdır diyerek Hepsiburada dan Cyclone marka üniversal cam kaldırma seti spariş ettim... takmak ise bu

hafta sonuna kısmet oldu :)

sizinle bunu paylaşmak istedim konuda çok resim olacak umarım bağlantı sorunu çekenler üzülmez.. ayrıca similey

kullanmayıda severim umarım resim sınırını da geçmeyiz :D

önce kiti göstereyim bunu spariş ettim 118tl gibi bir fiyatı vardı kapıma kargo geldi çok memnun kaldım

alışverişten..

arabadaki hedefim komple eski tesisat ile beraber eski takılan ne varsa atıp kendim yeni kit ile kontak ceryanı

ile çalışan bir uygulama yapmaktı..
sizinde anlayacağınız üzere eski uygulamada araç çalışmazken bile camları açıp kapatmak mümkündü, ayrıca yolcu

tarafında koltuk rayının biri hafiften küflenmişti bunuda temizleyip boyamaya karar verdim ve araca giriştim :)

koltukları dışarı aldım her koltuğu 5 tane 6 allen (hex6) tutuyor ..
koltuklar ağır ama ev içi kullanımda bir o kadar rahatçok güzel tv seyrediliyor :lol:

Sonra araçtaki plastikleri sökmeye başladım tecrübeli olduğumdan rahat söktüm ama düşünüyorumda 12 yıl önce 0 km

araca iyi kıymışız :lol: şimdiki akılm olsa hayatta elletmezdim...
Bu arada resimlerde gördüğünüz Bosch ixo lityum pilli akülü vidalamayı tavsiye ederim hepinize, ben ilk çıktığında

aldım geliştirilmesinde geribildirimlerle yardımcı olanlardan biriyim :D şimdi bosch ixo2 var çok daha şeker hatta

devir ayarlısıda var şiddetle tavsiye ederim boyundan büyük işler yapıyor.

benzer tarih etiketleri aracın tüm büyük parçalarında var :)
eskiden bakıp aaa 2 hafta önce yapmışlar dediğimi hatırlarım 1998 senesi :o

aracın eski tesisatına kabaca göz atınca adamların sigorta kutusundan +12 yi alıp en yakın somunada şase verip

kabloları döşeme altına serpip güzelim plastiği delip bize aracı verdiklerini anlamak uzun sürmüyor..

ozamanda çok kızmıştık bu parçayı delmelerine ama yapacak bişey yok :(

nesye kapıya geçelim kapıyı döşmesini sökmek artık öyle rahat geliyor ki 4 kapıyı çeşitli işler için heralde

toplamda 10 defadan fazla söküp takmışımdır :D
dikkatinizi çekecektir kapı içi izolasyon naylonu yerine seracılardan aldığım kalın naylonu keserek kapı içine koli

bandı ile yapıştırdım zira orijinali berbat duruma geldi ve gerçekten inceydi..

sırada ince hastalığın sardığı motorlar :D
hem ciddi pas var hemde makaralarındaki sorunlar büyük bolca grese rağmen zorluyordu çünkü içinde dağılmış parçalar

görmüştüm 2008 başı kapı krikolarını değiştirirken..

Bu aşamadan sonra eski zımbırtıları söküp yeni kiti takmaya başladım..
inanın kutunun içinden istemediğiniz kadar üniversal parça çıkıyor.. deneyerek icabında kesip biçerek hatta yeni

vida atarak en idealini ayarlıyorsunuz...
biraz geometri biraz el becerisi o kadar..

yeni motor

bu işlemlerden sonra cyclone kitin elektrik tesisatına kafa yormaya başladım..
kuş serisi için bildiğiniz sök tak olacak şekilde üretmişler... hatta çizimler falanda onlar insanın şahin sahibi

olası geliyor bakkalda bile yedek parçası var mübarek arabanın
neyse 3 tane buton var bunda sürücü tarafında (kapıda) 2 tane hem sağı hem kendini kumada edecek şekilde yapmışlar

...bende ise vitesin arkasına 2 buton inmiş.. üstüne üstlük anlamadığım gri bir kablo da geliyor ve görünen o ki

geldiği yer baya derin :lol: ulen bu ne diye düşünürken dedim kesinlikle park ampüllerine bağlıdır butonların

aydınlatması için.. hemen denedim doğru tehşis.. yani cyclone a yaramayan bir kablo var elimin altında .. öyleyse

cyclone butonları aydınlatmalı değil mi acaba diye düşünürek hemen bir test yaptım .. butonlar aydınlatmalıydı..
demek ki kontak ceryanı almam şart bizim eski sistem direk akü bağlantılıydı aynı yere bunu taksam akü bitecek diye

düşünerek demek işim dahada zorlaşıyor en iyisi ara vermek diyerek bugünün işi budur sabah ola hayrola

felsefesiyle eve geçtim :D
koltuğun rayını matkabın ucuna taktığım telli zımbırtı ile temizleyerek 2 kat boyadım ve yattım :)

sabah arabanın içi savaş alanı gibiyidi hemen arabanın içinde bir köşeye bağdaş kurup neyi nasıl yapacağımı

kestirdim ve uygulamaya koyuldum..
3. buton hiçbir işe yaramayacağından bir şase boşluğunda ebediyete kadar bekleyecekti çünkü sistem onun üzerinden

geçiyor o yerinde yoksa çalışmıyordu bende onu kablo yığınından ayırmakla yani kes biçle uğraşmadım..
kablolar için çok güzel yerler buldum aracın içinde , dikkatinizi çekmiştir izolasyon malzemeleri var döşeme

altında, onlarda benim önceki marifetlerimden:D

şimdi işin ceryan beslemesine kafa yormaya başladım..
sistemde 15A lik sigorta var demekki ben 15A üstü sigortanın koruduğu her yerden kaçak hat alabilirim diye

düşündüm :D
birde bu kaçak hat "kontak ceryanı" ise yani sadece kontak açıkken çalışıyorsa tadından yenmez :hanz:

ufak denemelerle 30A lik arka cam rezistansına kaçağı basıtım ancak çalışmadı :( buton basılı olmayınca

sigortasına akım gelmiyor..

denemeler sürdü ve ısıtma fanı için yapılmış 25A sigortanın üst bacağına kontak ceryanı geldiğini farkettim :)

hemen buraya çökerek tesisata gereken +12 yi bağladım böylece orijinal tesisata hiç kesbiç yapmadım
şase noktası içinde beyin fırtınası yaptım en uygun yer harbiden eski tesisatın bağlandığı yermiş :lol:

hemen şaseyide oraya verdim olay bitti..
sonra kasedi başa sardım :)

kötü haberim fotoğraf makinasının pili bitti bende bu aşamadan sonra çekim yapamadım ama sonra eklerim :)

özetle iş bitti kurtlarımı döktüm.. bundan sonra arabayı anca ses izolasyonu yapmak için bu kadar soyarım heralde

onuda rektefiyeden önce yapmam diye düşünüyorum, yaza girerken 350tl ye komple klima kiti satıyorlardı onu

kaçırdım :( yoksa bu gün bu konu yerine DIY klima montajı konusu açıyordum :)

okuması güç bir konu açmadım umarım sizi eğlendirmiş ve meraklısına yol göstermişimdir.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti sainz » 17 May 2010, 15:06

Ellerine sağlık.
Güzel çalışma. :idea:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti zekrek » 17 May 2010, 15:36

10 Numara çalışma olmuş, ellerine sağlık :D.
Kullanıcı avatarı
zekrek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Zeki
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 Favorit

İleti C@GL@R » 17 May 2010, 17:14

eline sağlık..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti akt145 » 17 May 2010, 18:10

maşallah büyük adamsın usta
akt145
CLASSIC
CLASSIC

İleti felisyacı » 17 May 2010, 20:02

SABIR VE BEÇERİ İŞİ.
TEBRİK EDERİM SİZİ.
BENİM CANIM ÇOKTAN SIKILIMIŞTI.
Kullanıcı avatarı
felisyacı
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: COMBİ GLX

İleti BURAK MYSTERİO » 17 May 2010, 20:10

okuması yoruyoda işlenmesi zevkli oluyo e abi ben benim favonun kapılarıyla hoparlör kablolarıyla vb vb azmı uğraştım bi keresinde salak gibi kapının içindeki naylonu söküp almıştım o gece yağmur yağmış sabah arabanın içine bi girdim araba bildiğiniz gölet olmuş sonra bende anladım ne işe yaradıını poşet bağladım oraya bim in poşetini :D ama daha geçirmiyo su falan zevkli oluyo yaa uğraşması

SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)
Kullanıcı avatarı
BURAK MYSTERİO
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: BURAK YAMAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA FAVORIT 136L (34 N 8411)

İleti nehuse » 17 May 2010, 20:13

Çok güzel bir anlatım olmuş elinize sağlık bu taktığınız set orjinal olarak otomatik camlı gelen felicalara da uyarmı acaba .
nehuse
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 18 May 2010, 18:50

orijinal otomatik camlılara uymaz :)

zira onlara motorun tahrik edeceği yer yok açıkta :)

bu taktığım motor cam açma kolunun olduğu yere çalışıyor, orijinal otomatklerde cam kolu yok malum.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti Musa » 19 May 2010, 21:38

VALLA ABİ HELAL OLSUN BENDE OTO TAMİRCİSİYİM AMA KENDİ ARABAMA ERİNİRİM YAPAMAM :D UĞRAŞMAK İSTEMEM SEN YAPMIŞSIN VALLA HELAL OLSUN :D
Kullanıcı avatarı
Musa
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda felicia

İleti önder38 » 19 May 2010, 21:40

elinize sağlık başarılı bir çalışma ve anlatım olmuş. bu uygulamayı fabia ların arka kapılara yapsak olmazmı ?
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti AhmetH » 19 May 2010, 21:47

Musa yazdı:VALLA ABİ HELAL OLSUN BENDE OTO TAMİRCİSİYİM AMA KENDİ ARABAMA ERİNİRİM YAPAMAM :D UĞRAŞMAK İSTEMEM SEN YAPMIŞSIN VALLA HELAL OLSUN :D
Teşekkürler :D

önder38 yazdı:elinize sağlık başarılı bir çalışma ve anlatım olmuş. bu uygulamayı fabia ların arka kapılara yapsak olmazmı ?

olur tabi mekanik olarak çok zor değil montelenmesi
ancak açma kapama tuşunu koyacağınız yerin seçimi ve buraya göre kablolama biraz uğraştırıcı olabilir :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti önder38 » 19 May 2010, 21:58

AhmetH yazdı:
Musa yazdı:VALLA ABİ HELAL OLSUN BENDE OTO TAMİRCİSİYİM AMA KENDİ ARABAMA ERİNİRİM YAPAMAM :D UĞRAŞMAK İSTEMEM SEN YAPMIŞSIN VALLA HELAL OLSUN :D
Teşekkürler :D

önder38 yazdı:elinize sağlık başarılı bir çalışma ve anlatım olmuş. bu uygulamayı fabia ların arka kapılara yapsak olmazmı ?

olur tabi mekanik olarak çok zor değil montelenmesi
ancak açma kapama tuşunu koyacağınız yerin seçimi ve buraya göre kablolama biraz uğraştırıcı olabilir :)

haklısınız şöför tarafa da arka kapıların bağlantılarının getirilmesi lazım... ve aç-kapa tuşu için de yer gerekli... birde elektrik tesisatı...
ama olay kafama yatmadı da değil. şöför tarafa orijinal dörtlü aç-kapa buton aparatı ve arka kapılara da butonların orijinallerini uygun fiyata bulursam yaparım kesin...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti felicia_3437 » 23 May 2010, 00:15

şu seten hemen iki takım sölemelıyım bır hudeyı getsın butonlarını kulanırsak cok ta şeker olur felişin icerıden kapı acma yerlerı getsınkıyle aynı sayılacak kadar yakındır aynı şekilde oralara montalarsak cok cıx olur arka camlarıda bıraz düşürdükmü cokmukemele olur
set guzl calışıma süper eline sağlık
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti felicia_3437 » 23 May 2010, 02:36

[quote="felicia_3437"]şu seten hemen iki takım sölemelıyım bır hudeyı getsın butonlarını kulanırsak cok ta şeker olur felişin icerıden kapı acma yerlerı getsınkıyle aynı sayılacak kadar yakındır aynı şekilde oralara montalarsak cok cıx olur arka camlarıda bıraz düşürdükmü cokmukemele olur
set guzl calışıma süper eline sağlık abı bırde acıp kapama hızı nasıl bu cihasın cok yavaş valan deyıldır ınş şu şayınlerı yapıyorlar ya sonradan oto matık onlar gıbı zarıldarsa kapıda pek iş görmez inş güzel calışıyordur
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti SkodA FeLiciA » 30 Haz 2010, 20:45

tanesimi 118 tl yoksa 2 kapıyada takılabilecekmi paketin içindekiler
SkodA FeLiciA
CLASSIC
CLASSIC

İleti kemalyazici » 01 Tem 2010, 00:16

güzel paylaşım elinize sağlık. bu kit forman lx lere olurmu acaba ? ?
Kemal Yazıcı
93 Forman Lx
Kullanıcı avatarı
kemalyazici
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal Yazıcı
Nereden: Ankara
Arabanız: skoda forman lx

İleti AhmetH » 01 Tem 2010, 11:24

olur :)
Kullanıcı avatarı