Camdaki ufak çizikler giderilebiliyor mu?

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Camdaki ufak çizikler giderilebiliyor mu?

İleti SkodamFabiam » 29 May 2010, 12:25

Bu kış sileceğe küçük bir taş sıkışmış, sileceği çalıştırınca tam göz hizasında hafifçe bir çizik oluştu, camcıya gösterdim, çok ilgilenmeden komple ön camı değiştirelim dedi...
İrfan'ın yaptığı cila işleminde cama makine ile cila atar gibi bir şey yapıyor, muhtemelen çizik giderme işlemi, bu işe yarar mı önerisi olan var mı?
İşlemin fotoğrafları burada:
http://www.meguiarsonline.com/forums/showthread.php?t=30548

Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 2004 Elegance 101Bg

İleti hakanerdogan » 29 May 2010, 12:31

Camdaki çiziğin derecesine bağlı. Normalde bakarken görünmeyen ama güneşin yansımasına denk getirice görülen ayarda bir çizik ise cam polishleri ile (AG Glass Cleaner gibi) belki makine ile kastırınca gider.

Ama yok bildiğin görünen, taşın çizdiği diyorsunuz zira, tırnak takılan bir çizik ise seryum oksit ile polisaj yaparsanız belki sonuç alırsınız.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti SkodamFabiam » 29 May 2010, 12:35

hakanerdogan yazdı:Camdaki çiziğin derecesine bağlı. Normalde bakarken görünmeyen ama güneşin yansımasına denk getirice görülen ayarda bir çizik ise cam polishleri ile (AG Glass Cleaner gibi) belki makine ile kastırınca gider.

Ama yok bildiğin görünen, taşın çizdiği diyorsunuz zira, tırnak takılan bir çizik ise seryum oksit ile polisaj yaparsanız belki sonuç alırsınız.

Belli belirsiz bir çizik ama, direksiyona geçince görebiliyorum...
Seryum oksit ile polisajı camcılar mı yapar yoksa oto temizleyicileri mi zira benim yapma şansım yok...
Herhangi bir zararı var mıdır bu uygulamanın :?:
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tivoli » 29 May 2010, 12:38

valla hocam aynı incecik çizik benim araçtada var dediğin gibi koltuğa oturupta üzerine güneş denk gelince hafiften fark ediliyor çözümü varsa bende uygulayayım
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti hakanerdogan » 29 May 2010, 12:40

Zararı olmaz, sormak lazım camcılara ama ufakda bir şey ise fazla abartmaya gerek olmadığını düşünüyorum, elbet kırılacak ön cam nihayetinde değişir dert değil.

Pek Türkiyede bilinen bir şey değil bi Cerium Oxide maddesi ile cama polisaj yapmak muhtemelen "ne diyo la bu" şeklinde bakışlarla karşılaşabilirsiniz.

Şu tip çizikleri gidermiş ama daha derin çizikler için ben şahsen şüpheliyim.

http://www.detailingworld.co.uk/forum/s ... p?t=153788
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti SkodamFabiam » 29 May 2010, 12:44

Aslında alıştım sayılır, fazla dikkatimi çekmiyor... Fakat olmasa daha iyi.
Bunun yanında kaskom var senede bir kere cam kırılmalarını hasarsızlığa zarar vermeden karşılıyor, gözden uzak bir yere gidip camı mı taşlasam acaba :D

Ürün işe yarayabilir ama TR de ulaşması zor olur gibi geliyor bana, camcılara sorsam uzaylı muamelesi görmem olası
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti termineytir » 29 May 2010, 17:04

üstadım o çizik ile idare edeceksin. Bu bahsedilmiş olan polisaj türü uygulama sonrası güneşe doğru yol alırken camda yuvarlak yuvarlak çizik türü yağ tabakası gibi bir şey göreceksin ve bu seni daha çok rahatsız edecek...
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti hakanerdogan » 29 May 2010, 17:49

Yağsı iz falan kalmaz yok öyle bir şey.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE