Fabia Xenon

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia Xenon

İleti gurdal07 » 08 Şub 2008, 02:44

abilerim  çok pahalı değilmi  ya

Kullanıcı avatarı
gurdal07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 08 Şub 2008, 03:26

Ben farı merceksiz olup taktıran arabalardan çok rahatsız oluyorum
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 08 Şub 2008, 16:12

Merceksiz fara xenon takmak karşı yönde ve önde seyreden sürücüleri mahvediyor.Artık herkes taktığı için gece trafiği çekilmez oldu maalesef. Aman dikkat!..
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti RİCGS » 21 Şub 2008, 11:38

Farların üst çizgi noktasının düz bir yolda 25 mt. ileride yere değecek şekilde farları yere indirirseniz karşıdan geleni minimum etkilemiş olursunuz. Bunlardan rahatsız olan arkadaşlar öncelikle çamlıca gişelerde uzunları yakıpta Ankara' da kapatan vatandaşların yanında bunlar hiçbişey değil. Otobanda giderken karşıdan gelen rahatsız etmiyorum diye düşünüyorlar herhalde.......
RİCGS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 21 Şub 2008, 11:57

[quote="RİCGS"]Farların üst çizgi noktasının düz bir yolda 25 mt. ileride yere değecek şekilde farları yere indirirseniz karşıdan geleni minimum etkilemiş olursunuz. Bunlardan rahatsız olan arkadaşlar öncelikle çamlıca gişelerde uzunları yakıpta Ankara' da kapatan vatandaşların yanında bunlar hiçbişey değil. Otobanda giderken karşıdan gelen rahatsız etmiyorum diye düşünüyorlar herhalde.......[/QUOTE]

Evet katılıyorum uzunlarla otobanda gidip karşı tarafındakinin gözünü alan hayvanları yakalayıp eşek sudan gelene kadar zopalayacan dinlenip tekrar tekrar zopalayacan..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 21 Şub 2008, 12:02

[quote="RİCGS"]Farların üst çizgi noktasının düz bir yolda 25 mt. ileride yere değecek şekilde farları yere indirirseniz karşıdan geleni minimum etkilemiş olursunuz. Bunlardan rahatsız olan arkadaşlar öncelikle çamlıca gişelerde uzunları yakıpta Ankara' da kapatan vatandaşların yanında bunlar hiçbişey değil. Otobanda giderken karşıdan gelen rahatsız etmiyorum diye düşünüyorlar herhalde.......[/QUOTE]

Farın standart aydınlatma konisi ampul tipine göre 150 hatta 200 metreye kadar aydınlatma yapar. 25 m biraz afaki kalmış bence...

Far yükseklik ayarını servislerde yaptırmayı öneririm. Eğer sıkça selektör yapıyorlarsa ilk fırsatta ayarlarını kontrol ettirmekte fayda var.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti RİCGS » 21 Şub 2008, 12:54

Servislerde normal ampulle far ayarı yapılıp aynı ayarla xenon takılırsa (ki bir çok arkadaş bunu yapıyor) karşıdan geleni rahatsız edersiniz. Çünkü far reflektöründe xenon ışığı her yöne çok fazla dağılır. Buda normal ampullerin kenar çizgilerinin çok fazla dağılmasına yol açar. Normal ampulle far ayar düğmesi (-) konumunda iken xenon takıldığında 3' de kullanmak daha uygundur. Yani 25 metre normal ampulde yapılan ayarlamadır. Xenon takdığınızda bu yaklaşık 150 mt. olacaktır.
RİCGS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 21 Şub 2008, 13:06

[quote="RİCGS"]Normal ampulle far ayar düğmesi (-) konumunda iken xenon takıldığında 3' de kullanmak daha uygundur. [/QUOTE]

Peki Xenonlu o araçta düğme 3 konumunda ise yük bindiğinde far ayarını nasıl aşağıya bakacak şeklide ayarlayacaksın?

O ayar düğmesi yüklü kullanımda farının senin önünü aydınlatması için.

Far yükseklik ayarı, far vidalarından düğme (-) konumunda iken yapılmalıdır.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti RİCGS » 21 Şub 2008, 13:52

far 3 konumundayken farlar ne kadar yükseği aydınlatıyorsa - konumuna alıp farın üzerinden ayar yaparsan far - konumunda eski 3 konumuna gelmiş olur. Böylece araca yük bindiğinde far ayar düğmesinden de farı aşağıya indirebilirsin.
RİCGS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mutluoztan » 09 Nis 2011, 12:04

merceksiz farlara xenonu kesinlikle önermiyorum arkadaşlar alınmasın ama zaten mercek olmadığı için ışığı çok büyük oranda dağıtıyor yukarı aşağı düzgün bi aydınlatma çizgisi yok be mercek olmadığı sürecede olamaz sadece adı xenon olur üstelik bir ikinciside gece sürüşlerinde karşıdan geleni oldukça rahatsız ediyor görüşünü sıfıra indiriyor ya 100 lira fazla verip mercek uygulaması ile taktırın yada hiç taktırmayın derim
mutluoztan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mutlu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: skoda octavia 1.4 tsi dsg

İleti murat11h1 » 09 Nis 2011, 12:15

Ya bu gündüz böyle gece nasıl kimbilir. Güzel gözüküyo. Bende xenon değil ama beyaz lamba taktırayım demiş önümü göremiyordum. Beyaz ama yeterli aydınlatmıyordu. Hele yağmurlu havalarda hiç far yakmamış gibi oluyordu. Eskini taktım oh dedim ya budur.Bunlarda sonuçta kalite kalite değilmi gençler. Bazıları var aşırı parlak karşıdan gelen için tehlike arz ediyor. Mercedes Bmw markaları gibi üst segment araçların xenonlarını diğerlerinden ayırt edebiliyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

Önceki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir