Aracınız Yollarda Zift Olursa

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aracınız Yollarda Zift Olursa

İleti SKODA 135 » 15 Ekm 2010, 22:08

Özellikle yaz aylarında seyehat ederken aracımızın zift olması hepimizin sorunudur. Çok can sıkıcıdır fakat yola devam etmekten başka çare yoktur. Özellikle sıcaktan erimiş asfalt yada yol tamiratları neden olur.

Seyehat bitince hemen soluğu araba yıkamacılarında yada bu iş için temizlik maddeleri satan yerlerde alırız. Birçok emek ve para harcarız bu dertten kurtulmak için.

Aslında bu çileden kurtulmanın çok kolay ve ucuz bir yolu vardır. Nasıl mı?

İhtiyacımız olan bir kaç malzeme; Plastik kova, oto fırçası, 2 litre MAZOT (Motorin), eldiven.

Önce aldığınız 2 litre motorinden 1 litresini kovaya boşaltın ve fırçanızı hafifçe batırın. İdareli bir şekilde aracın bütün ziftli yerlerini bir kez fırçalayın ve bu işlem bitince en az 5 dakika kadar bekleyin. Zaten hemen motorinin zifti çözmesi ile akmaya başlayacaktır.

Sonra bu işlemi 1 litre motorin bitene kadar 5-6 kez tekrarlayın. Motorin bitince kovanızı ters çevirin ve içindeki pis kalıntılardan temizleyin. Arabanızı ise elinize bir eldiven giyerek bir bez yardımı ile güzelce silin.

Silme işlemi bitince geriye kalan 2. bir litre motorini temizlenmiş kovaya boşaltın ve aracınızı tekrar aynı şekilde yıkayın. Eğer aracınız çok aşırı şekilde zift olmuş ise mutlaka her seferinde 5 dakika kadar bekleyin çünkü zift bu süre içinde ancak çözülecektir.

İkinci yıkamadan sonra artık aracınız eski güzelliğinde olacaktır.

Kolay gelsin.

Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti fmaka » 15 Ekm 2010, 22:33

teşekkürler paylaşım güzel.
benmde bu yaz başıma geldi.yeni dökülmüş ziftin üzerinden geçtim vıcık vıcık tı.
yol bitti arabadan indim aracın yanları ve bagaj zift.hemen mazotu döktüm güneşe çıkarttım sonra bi hafif yıkama işlemi.daha sonra loc ile fısfıs ve mazot.ziftten eser yok.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti furunotr » 15 Ekm 2010, 22:57

Daha önce öğrenmiştim; ancak bugüne kadar hiç denemedim, gerek te olmadı zaten...

Eğer aracınız zift olursa bir paket sanayağı alıyor ve ziftli yerlere güzelce sürüp sonra güneşte bekliyorsunuz; bir süre sonra zift çözülüyor ve uygun bir bezle silip gerekirse aracı yıkıyorsunuz...

Yöntem bu ancak belirttiğim gibi hiç denemedim; sanayağı ayrıca kavanoz etiketlerini falan da çıkartmak için üzerine sürmek ve yine biraz beklemek suretiyle işe yarıyormuş...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti taner_octavia » 15 Ekm 2010, 22:59

ben gaz yagınla temizliyorum oda gayet basarılı.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti SKODA 135 » 16 Ekm 2010, 07:40

Teşekkür ederim arkadaşlar....
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti vipsezgin » 16 Ekm 2010, 09:29

aksam sildim motorınle :) konuyu yenı gördum cok etkılı bır yöntem

paylasım ıcın tesekkürler
Just Men kuaför
vipsezgin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sezgin
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Silver line

İleti furunotr » 16 Ekm 2010, 10:22

Motorin, gazyağı veya sanayağı zifti çözebildiğine göre sanıyorum kimyasal bir reaksiyona giriyorlar; bu yöntemlerden bugüne kadar zarar gören duymadım ama olabilir mi acaba??? Yahut boyayı besleyip yarar sağlayabilirler mi??? Araştırmak lazım herhalde...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti taner_octavia » 16 Ekm 2010, 10:28

gaz yagının boyayı besledigini cok kisiden duydum.eskilerdendede cok duymusumdur bunu.eskiler askerde iken gaz yagınla silerdik haftada bir aracları derlerdi.gercekten silince sanki arac cilalanmıs sekilde hem parlıyor hem dokundugumda boya kayıyor.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti fıratt » 16 Ekm 2010, 11:58

1 paket sana yag alın kalıp halinde olur doğal olarak:D ziftli bolegeye yedirerek bir yerdende nemli bezle silin..leke dahi kalmaz..benim yıkamacı yapmıştı:o
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti onurhan2006 » 16 Ekm 2010, 20:53

gaz yağı,motorin, sanayag felan fıstık hepsi başarılı olur ayrıca elma sirkeside gayet başarılıdır :)
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir