Antifiriz koyduk

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Antifiriz koyduk

İleti termineytir » 13 Arl 2010, 10:56

1997 feli aracıma cumartesi günü evin önünde antifiriz koydum. Maşallah şu anlık sıkıntı yok.

Radyatörün alt çıkışında bulunan kelepçeyi açıp hortumu çıkarttım. içindeki bütün su boşaldı. İmkanım olmadığından hortum çekip yıkayamadım ama 19 LT'lik damacanalar ile 3 damacana su koydum. İlk damacana ile takviyeden suyu doldurdum olduğu gibi pas aktı. Hortumu yerine taktım suyu doldurdum. Hortumu çıkarıp tekrar boşalttım ve bu işlemi 4 defa tekrarladım. En sonunda saf su akmaya başladı. Son doldurup boşalttığımda saf su aktı ama takviyeye ağzımı dayayıp bir nefes verdim radyatörün dibinde kalan son paslı su da temizlendi. Hotrumu yerine takıp 2 LT antifiriz 1 Lt su koydum. Kaloriferin ısıtması dahi değişti. şimdi bekliyorum bakalım. Bazı hortumlarda patlama olacakmı.

Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti hetepe » 13 Arl 2010, 12:05

Daha önce antifrizsiz ya da düşük oran antifriz kullanıldıysa bir iki gün içinde radyatör, devir daim pompası ve kalorifer radyatöründen açık verecektir.Ama önceden de antifriz eksiği olmadıysa böyle bir durum olmayacaktır.Normal su metal üzerinde korozyon ve kireç tabakası oluşturur, antiriz eklendiğinde de kireç ve pas çözülür ve delikler oluşur.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti termineytir » 13 Arl 2010, 12:17

daha öncerden antifiriz hiç koyulmamış. Ben de onun için şu anlık sorun yok diyorum ya. Bakalım nerden patlak verecek. Aman arıza yapsın sorun değil. değiştiririz olur biter ama motoru dondurursak o zaman kötü.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti Karadul » 13 Arl 2010, 13:07

arkadaşlar,benim skoda felicia 1.3 enjeksiyonlu aracım var.ben hiç antifriz koymadım.Ne yapmam gerekiyor?İzmir'de oturuyorum,son zamanlar sıfırın altına düşmeye başladı hava.
Karadul
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Yasin DİLİ
Nereden: İzmir
Arabanız: Fluence

İleti frostbite19 » 13 Arl 2010, 19:11

Ben de bugun ek yaptım antifirize. Antifrizi ölçtürdüm, -20 çıktı ama bizim buralarda belli olmaz -30'u bulabilir.

Bende antifriz kabının kapağını açtım içine hortum soktum, çektim taşırma kabındaki bütün soğutma sıvısını. Sonra

1,5 litre kadar G12 Kırmızı antifriz koydumm bitti işte bukadar. Kaptan dışar aldığım derecesi düşük antifrizi de boş

kaba koydum arabaya attım eksilme yaparsa koyarım diye.

Karadul yazdı:arkadaşlar,benim skoda felicia 1.3 enjeksiyonlu aracım var.ben hiç antifriz koymadım.Ne yapmam gerekiyor?İzmir'de oturuyorum,son zamanlar sıfırın altına düşmeye başladı hava.

Sende böyle yapabilirsin, senin soğutma sisteminde 1.5 litre antifriz olsa yeter heralde, sonuçta İzmirdesin. Ama daha soğuk bir yere gitmeye kalkarsan kışın ilerleyen zamanlarında, ozaman komple değiştirmelisin. Önce antifrizi ölçtürün ona göre bişeyler yaparsınız.

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004