Fabia Park Senaörü Montajı

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia Park Senaörü Montajı

İleti diseqc » 20 Oca 2011, 15:06

Evet arkadaşlar bu ara arabayla uğraşasım vardı bim e gelen park sensörlerinden bir tane almıştım bagajda dolaşıyordu bu gün öğleden sonra bakayım nasıl olur derken montajını yaptım çıktım çokta kolay oldu bir buçuk saatte hallettim sizinlede paylaşayım, yapmak isteyen arkadaşlara fikir olur diye düşündüm. hiç korkmayın montajı gayet kolay.

modülün ön tarafına koyuması gereken ekranı nereye koyayım nerden geçireyim diye biraz düşündüm kimisi tavanla ayna arasına koymuş elimle oraya koydum hiç beğenmedim en iyisi yine sol cam dip köşesine karar kıldım sonra kabloyu nerden geçireyim diye bakındım alt çıtaları daha önce sökmüştüm oraları sökmek çok zahmetli ve ayrıca söküldükçe yalama yapıyor ve ilerde ses sorunları oluyor diye çok daha basit ve güzel bir yerden geçirdim tavan döşemesiyle kapı fitilini ayıran fitilin içinden geçrerek kabloyu gizledim ve arka bagaja kadar ulaştım çokta estetik bir görüntü oldu hiçbir yerde kablo gözükmüyor tavsiye ederim

kabloyu aşşağıdaki resimdeki gibi arka bagaja kadar gizliyerek götürdüm.

Görüntü018.jpg
kablo gizle1

aynı yolu izleyerek sol arka koltuğun üzerine kadar geldim
Görüntü020.jpg
arka koltuk

arka koltuğu yatırıp ordaki kapı eşiğine doğru uzanan döşeme çıtasını çıkarıp kabloyu çamurluk üzerinden arka bagaj içine gönderdim.
Görüntü021.jpg
araka cita

sonra sensörleri tampona nasıl bir şekilde yerleştireceğimi düşündüm kendime klavuz olarak arka tampon siyah çitasını kullandım çıtanın sol ve sağından 20şer cm içeri geldim yani stop lambasının tam altına kitapçıkta sensörleri 30 ila 40 cm arasında yerleştirin yazıyordu iki seensörü yerini işaretledikten sonra 125 cm arada mesafe kaldı onuda 3 eşit parçaya bölünce sensörleri 42.2 cm arayla yerlerini işaretledim.
Görüntü022.jpg
sensör yerleri

sonra aldım şarzlı matkabı elime taktım kutudan çıkan matkap ucuyla ya allah bismillah deyip deldim tamponu ilk başta delerken baya tedirgin oldum ya olmassa diye ilk önce matkap ucunun uc kısmıyla küçülk delikleri deldim bu arada delerken siyah çitayı tam ortlamayı unutmayın ardından delin gitsin
deldikten sonra kabloları deliklerden geçirdim tamponun arkası boş rahatça delin sadece arkada kalın bir demir var sensörlerin kablolarını o demirin arkasına atmak lazım o kadar.
Görüntü024.jpg
sensör kabloları takılması

kablolar yerlerde dolaşırken şimdi bu kabloları bagaj içine almaya geldi sıra biraz araştıdıktan sonra yedek lastiğin hemen arkasında tam bu iş için ideal bir tapa gödüm tapayı çıkarıp ordan içeri ölçü aletinin kablosunu klavuz olarak saldım baktım klavuz yerde :D

Görüntü023.jpg
kablo tapa

kabloarı burdan geçirmek çok iyi oldu hiçbiryerde artık kablo gözükmedi.

Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti diseqc » 20 Oca 2011, 15:21

sonra sensörlerin kablolarını aşşağı saldığım klavuza bağlayıp bagaj içerisine çektim
Görüntü026.jpg
klavuz

kablolar artık bagaj içerisinde ve dışardan kabloları görmek mümkündeğil

sonra söktüğüm tapayı kenardan yırttım ortasınada biraz oydum kabloları oraya yerleştirip tapayı takrar yerine taktım
Görüntü027.jpg
kablo tapa

daha sonra kabloyu bagaj klidinin karşılığı olan döşemenin altından geçirip yine sol çamurluğun içine ulaştım kablolar bu yöntemle bagaj içinde de hiç görünmedi

Görüntü028.jpg
ic tesisat tamam

şimdi sıra geldi elektriği bağlamaya geri vitese takıp kontağı açtım ölçü aletiyle hangi kabloya elektrik geldiğini buldum benim arabada üsten üçüncü olan siyah-mavi kablo kenardan azıcık yalıtımı sıyırıp kutudan çıkan kablonun kırmızı olanını oraya dolayıp güzlece banladım topraklamayıda reimde göründüğü gibi stop lambasını tutan civatadan aldım denedim sistem çalıştı.

Görüntü029.jpg
teisatı baglama

tesisatı bitince modüle sensörlerden gelen kabloları sırayla taktım sensörlerin üzerinde numaralar var soldan sağa doğru 1-2-3-4 diye takalıyor daha sonra elektriği bağlayınca sol çamurluğun döşeme arkasına kravat kelepçeyle sabitledim kabloları biraz aleni attım içine sonra acar düzeltirim diye ama ona rağmen hiç bir yerde kablo izi bile görünmüyor ve sonuç aşşağıda.

Görüntü031.jpg
bitmis hali

içerden görünüş.

Görüntü030.jpg
ic görünüş

ne yalan söyleym beklediğimden çok daha güzel çalışıyor ekranda hem nekadar mesafe kadığı numerik olarak gösteriyor yaklaşılan tarafın sensörleri yavaş yavaş halkalar beliriyor mesafe varsa gülen bir yüz vede bunları hem görsel hem sesli sunuyor isterseniz sesi arkadan kapanıyor ve ölçümleri gercekten net ben beğendim..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 20 Oca 2011, 15:25

ha bu arada belirtmeyi unutmuşum burda en önemli olan sensörlerin yeri ve duruşu sensörlerin arkasında "up" diye yazan bir yer var orası muhakkak yukarı gelmesi lazım birde montaj klavuzunda yerden ideal olan yükseklik 55 cm diye yazmışlar benim fabişin siyah çıtası yerden 52 cm yukarda 3 cm için tamponu bozmadım gayet güzel çalışıyor.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti onurson » 20 Oca 2011, 15:38

güzel paylaşım tebrik eder,m eline sağlık. bime gelen sensörlerden haberim oldu ama maalesef geç kaldım. hemen bitmiş.. :(
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Nereden: Ankara
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti lostar58 » 20 Oca 2011, 15:41

güle güle kullanın elinize sağlık
lostar58
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: OKTAY
Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti bildiricihan » 20 Oca 2011, 16:51

VALLA SÜPER ÖNEDE OLSA BİDE OTMATİK PARK OLSA....:)
Kullanıcı avatarı
bildiricihan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cihan
Nereden: Van
Arabanız: OCTAVİA ELEGANCE 1.6 TDI 2011

İleti mustklc » 20 Oca 2011, 17:12

tam da ben bugun aracımdaki sensörün resmini çekip koyacaktım. bir arkadaş soruyordu. şimdi isabet olmuş.

aynısı bende de var. ben kendim takmaya gözüm yemedi. 35 tl ye bir aksesuarcı taktı. işte resimleri:

soldaki çiziği de şimdi farkettim. park yerinde biri yapmış sanırım. yahu ne insanlar var

WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti murat11h1 » 20 Oca 2011, 17:37

sensörler gayet mantıklı yerde.tebrikler.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti C@GL@R » 20 Oca 2011, 18:48

çok güzel olmuş resimlerle açıklama ben bir yıldır takacağım diyorum halada diyorum ama takamadım ekransızlardan iş yapan takan varsa önerin alayımda kurtulayım artık.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti diseqc » 21 Oca 2011, 17:30

yapma be çağlar abi ekransızını ne yapacan tamam orjinal dedikte o kadarda değil bu alet güzel tavsiye ederim..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti meteor » 04 Şub 2011, 21:33

İyi akşamlar bugün Bimde birisi park sensörünü taktırmadan iade etmiş şansıma ben gördüm:D senin açtığın konu aklıma geldi ürünü hemen aldım.benim merak ettigim üründen memnunmusun? hassasiyeti nasıl?
meteor
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali yaşar
Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 glxi 2001

İleti taner_octavia » 04 Şub 2011, 21:35

min. 40 cm ye kadar
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti meteor » 04 Şub 2011, 21:50

bimden alan herkes memnun mu? bu aleten birkaç gün içinde iade edebilirmişim sizden gelen yorumlara göre davranacagım.
meteor
CLASSIC
CLASSIC

İleti taner_octavia » 04 Şub 2011, 22:18

bende bimden aldim o fiyata gayet iyi bence. olmadık süprizleri engeller.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti meteor » 07 Şub 2011, 10:35

Murat Hocam sizin çalışmayı gördükten sonra öyle bir gaza geldim ki bende kendim takacağım bu park sensörünü dedim. :) Yalnız benim yedek lastiğin olduğu yerde simit tüp var ve tüpün kablolarının dışarıya ulaşması için tam ortadan aşağıya bir delik açılmış durumda şimdi benim kafamı karıştıran ben sensör kablolarını burdan geçirsen bagaj içine herhangi bir tehlikeli durum söz konusu olur mu ? ya da başka biryerden bagaj içine alınabilecek yer var mı? Teşekkürler
meteor
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 07 Şub 2011, 13:20

öncelikle üründen ben gayet memnunum güzel çalışıyor son 40 cm kadar yavaş yavaş söylüyor her geri manevrada cok kulak asmıyorum ama dar yerlere sokarken arabayı baya iş görüyor..

ali yaşar kardeşim kabloları dediğim yerden geçirebilirsin aslında ama başka delikten geçirmende sakınca yok bagajda simit tüp olması bir tehlike arzetmez zira sistem sensörlerden aman aman bir akım geçirmiyor..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti felicia_3437 » 07 Şub 2011, 13:56

güzel calışma eline sağlık
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti meteor » 07 Şub 2011, 14:04

''kablolar yerlerde dolaşırken şimdi bu kabloları bagaj içine almaya geldi sıra biraz araştıdıktan sonra yedek lastiğin hemen arkasında tam bu iş için ideal bir tapa gödüm tapayı çıkarıp ordan içeri ölçü aletinin kablosunu klavuz olarak saldım baktım klavuz yerde :D ''

Murat hocam bu tıpanın görüldügü yer yedek lastigin olduğu yer değil mi? bende tüp orayı tamamen kaplıyor o yüzden sadece tüpün ortasındaki delik kalıyor ama ordanda lpg kabloları geçince ben açıkcası biraz çekindim.
meteor
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir