Kendi Gazını Kendin Üret.

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kendi Gazını Kendin Üret.

İleti ozantavsan » 18 Nis 2011, 19:40

Daha önce ufak tefekte olsa hidrojen gazından bahsetmiştik.
Ufaktan ufaktan araştırma ve çalışmalara devam ediyorum.
En son 301 çelikten 5 plakalı dry cell tabir edilen kuru hücre hidrojen üreticimi vidyoya çektim.

Üst kısımda gördüğünüz beyaz plastik kutu içerisinde sadece su var.Suyun iletkenliğini arttırmak için bir miktar
sodyum hidroksit karıştırdım.Sodyum hidroksit aslında lavobo açıcı madde.Lavabo açıcının içeriği sodyum hidroksit.

Alt tarafta etrafı 5 cm'lik vidalarla sabitlenmiş , içerisinde 5 adet 301 çelik plaka bulunan hidrojen üreticisini görüyorsunuz.Arka taraftan bir hortum üstteki su kabından suyu çekiyor , çıkan gaz öndeki hortum tekrar üsteki su kabına dönüyor.Üsteki kabın üzerinden bir hortum daha çıkıyor ,buradan çıkan gaz dışarı alınıyor.Görülmesi açısından kavonoza verdim gazı ,kavanoz su dolu.

Hortumdan geçen gazı vidyoda görebilirsiniz.Aracımda denemek için daha uzun yolum var.Daha profesyonel bir üretici yapıp , güvenlik elemanları ile donattıktan sonra monte edeceğim.Ne kadar yakıt tasarrufu sağlar bilemiyorum.Şu an dakikada yarım litreye yakın çıkış var.En az 1 litre seviyesine çekeceğim.

Hidrojen üreticimi 12V ile besliyorum.Çektiği akım 11A.Plaka sayısı arttıkça ve suya karıştırdığım karışım oranına bağlı olarak artacak.Akım arttıkça gaz miktarı ve çıkışıda artıyor.18A denemede hortumlar basınçla aşağı yukarı harekete başladı.Çıkış arttı ,hortum içinde gaz çok hızlı olarak dışarı alınıyor.

Hidrojen üretici ve sıvıda 90 dakika kesintisiz çalıştırmada ısı sorunu oluşmadı.

Bunu araştırmadan denemeyin.Hidrojen son derece yanıcı bir gazdır.Kendinize ve etrafınıza zarar verebilirsiniz.Hele araçlarda bilinçsizce ve gerekli önlemler alınmadan ,test deneme yapılmadan ,ben yaptım oldu şeklinde duygularla hareket edilirse istenmeyen sonuçlar yaşanabilir.1 yıldır araştırıyorm denemeler yapıyorum.Dediğim gibi daha çok yolum var.Sadece araçta değil.Ocakta yemek pişirme , su ısıtma , oda ısıtma içinde kullanabilirim.Farklı kullanım ile oda soğutma , serinletme olarakta kullanabilirim.

Vidyoda çakmağı yaklaştırdığımdaki patlamaları izleyin.Kamerada etkisi pek gözlemlenmiyor ,zira ufak bir patlatmadaki ses nedeni ile bütün gece kulağımın çınladığını bilirim.

Ayrıca bugünkü testlerde ateşin geri tepmesi nedeni ile güvenlik amaçlı kullandığımız plastik şişe (içi su dolu)
defalarca yarım metre havaya sıçradı.

Bu konuda hevesi olanlarla paylaşmak istedim.

Vidyo linkim : http://www.youtube.com/watch?v=RqXgW6MPGZ0

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti tivoli » 18 Nis 2011, 19:54

hocam uluorta böyle projeleri çıkartma ortaya burası Türkiye :) bir zamanlar adamın biri suyla çalışan motor yaptım oldu dedi ardından adam, su buharı oldu :) neyse aklına fikrine sağlık emeklerine sağlık.. bu projeni tübitak danışmanları vasıtasıyla başvurarak destek almanı ve geliştirmeni önerir, başarılarının devamını dilerim ;)
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti ozantavsan » 18 Nis 2011, 20:34

Korkma ,Türkiye ve dünyada bu konu ile ilgilenen çok.
Yapılan iş 80'li yıllardan bu yana biliniyor.Olay basit elektroliz yöntemiyel sudaki hidrojen ve oksijeni ayırmak.
Herkesin uğraştığı bir konu hakkında Tübitak güler geçer.
Türkiyede üniversitelerde bu konuda çok kapsamlı ,detaylı çalışmalar yapılıyor.
Bizler kendi yararımıza bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.Kendi aracımda bana fayda sağlasın yeter.
Ticaretiyle vesairesiyle işim yok.
Bu işe merakı olanlara fikir vermek için paylaştım sadece.Herkesin biraz araştırma ile yapacağı birşey ,bana özgü değil yani.
Yurtdışında 10-12 yaşlarında çocuklar bile bunlarla uğraşıyor.

Youtube HHO diye yadığında racında deneyenmi ararsın ,evini ısıtanmı bir sürü insan uğraşıyor.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti tivoli » 18 Nis 2011, 22:28

yok korkmuyorum merak etme :) hocam Allah kolaylık versin ne diyeyim benim işim olmaz böyle şeylerle.. ama dikkat et hababam sınıfındaki gibi bidonları patlatma sakın :lol:
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti diseqc » 19 Nis 2011, 08:58

helal olsun abicim çalışmaya devam her kez uğraşır ama sayılı insan neticeye ulaşır bu neden sen olmayasın bende cok meraklıyım ama birikim yok araştırmaya,denemeye devam...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti BaTeRRiiSStt » 19 Nis 2011, 12:08

zamanında delidolu nikli arkadasında kendı gazını kendın uret dıye resımlı bır projesi vardı malzemelerde cok basıttı fasulye konservesi hortum v.s .. o geldı bak aklıma sımdi... :)
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti hetepe » 19 Nis 2011, 12:09

Helal sana, nasıl hatırladın?İyi gülmüştük ona da... :)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir