Boğaz kelebeği temizliği,Egr temizliği (Resimli Anlatım )

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Boğaz kelebeği temizliği,Egr temizliği (Resimli Anlatım )

İleti diseqc » 10 May 2011, 10:23

Dün öğleden sonra vakit bulup uzun zamandır gözüme kestirdiğim arabama aldım alet edvatı daldım motora resim cekmek için pek fazla vaktim olmadı ama cektiğim fotolarda en azından bir fikir verir.

öncelikle uzun süredir zırt pırt uyarı veren egr valfini motordan söküp ayırdım 5.5 mm caplı tork alyen ile sökülüyor cok sıcak bir ortamda olduğundan baya zor söküldü egr valfinin vidalarına rahat müdahale edebilmek için aküyü yerinden sökmek zorunda kaldım zira alttaki vida cok sapa bir yerde. Alttaki resim egrnin yerini gösteriyor.
Görüntü047.jpg
egr yeri

Egrnin iki vida üstte motor bloğuna bağlı iki vida da altta aliminyum bir boru ile emme manifolduna gidiyor aliminyum boruyuda iki adet 15 numara acık agız somun tutuyor eg valfini sökmek için alttaki resimde görünen siyah vidayı ve onun tam altındakini sökmek lazım sonrasından aliminyum borudaki 15 numraları nazikce sökün zira boru aliminyum cabukyarılır sonraında egr valfi elinizde. Alttaki foto montaj sırasında cekildi ama vida daha rahat görünüyor diye buraya koydum.

Görüntü068.jpg
egr vida

sonrasında bu arayı fotolamayı unuttum ama yaptığım şey basit sadece balata spreyi ile iyice yıkadım icini sonrasında sıcağa dayanıklı silikon ile iyice yalıtıp yerine iyice sıktım bakalım düzelecekmi...

Görüntü063.jpg
egr 1

silikonlu hali

Görüntü062.jpg
egr2

sonra elim değmişken birde boğaz kelebeğini söktüm boğaz kelebeğini sökmek kolay 4 tane 4 mm alyen anahtar ile kırmız ile işaretlediğim yerklerden hemen söküldü bir tanede elektrik soketi var soketi nazikce cıkarıyoruz ve kelebek elimizde görünen yer temiz ama arkası rezalet durumdaydı orayı biraz temizledikten sonra cektim ama yinede cok pisti.

Görüntü064.jpg
keşebek sök

kelebeği sökünce içini dışını balata sipreyi ve biraz üstüpü ile cizmeden iyice sildim orta kelebeğe elinizle hafifce bastırınca acılıyor ama bırakınca hemen kapanır eliniz aradayken temzileme yapmak gerekiyor kelebeğe dikkat edin kenarları keskin elinizi kesebilir ama dikkat edin sakın cizilmesin en ufak bir dengesiz hava geçişi rolantiyi bozacaktır.

Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti hakan48 » 10 May 2011, 10:41

1 Bu İşlemi Yaparken Kesinlikle Silikon Kullanılmamalıdır.

2 Boğaz Kelebek Temizliğinde Elektronik Kelebek Elle İtilmemesi Gerekir. Boğaz Kelebeğinin Bozulma İhtimali Yüksektir. Balata Spreyi ve Tiner Kullanılmamalıdır.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti diseqc » 10 May 2011, 10:48

kelbek daha pisti ama biraz silince foto cekebildim oda aşşağıdaki gibiydi
Görüntü065.jpg
kelebek arka pis

resim 2
Görüntü066.jpg
pis 2

sonrasında kelebeği söktüğümüz yeride spreyle ve üstüpüyle güzelce temizledim
Görüntü067.jpg
sökülen yer

vede temizledikten sonraki halleri

Görüntü070.jpg
temiz1

Görüntü069.jpg
temiz2

sonrasında kelebeği yerine oturtup 4 vidayı sıktıktan sonra soketini takıyoruz. sökerken dikkat edin takarken kelebek aynı yöne bakacak

sonrasında aküyü ve bilümum sökülen bütün parcalar toplandıktan sonra kontağı acıyoruz 20 sn bekliyoruz sonrasında kontağı kapatıyoruz tekrar acıyoruz 10 sn ye daha beklediktan sonra marşa basıyoruz bu işlem kelebeğin kendi kendine kalibrasyon yapması için gerekli ilk marşa bastığımızda araba calışmaya bilir zira kelbeğin takıldığı yeri temzilemek için içeri baya sprey sıktık o motora gidecek ama yanmadığı için boğulacak araba kelebeğin tam yerini bilmediğinden hava akışı tam olmayacak sonra motoru stop edip bir daha calıştırın ve bas bas bağırana kadar gaza basın 15 - 20 sn gaz verdikten sonra stop edip tekrar çalıştırın artık tık calışması lazım her şey yolunda artık elleri yıkayabiliriz.

dünden beri izlenimlerime gelince arabanın resmen sesi kesildi zaten sesi duyulmuyordu ama daha bi sesiz çalışmaya başladı , gaza cok iyi tepki verir oldu özellikle kalkışlar daha atik yol bilgisayarı önceden kalkış yaparken 28-30 lt leri görüyordu şimdi aynı yerlerde kalkış yapıyorum 20 lt lerde geziyor bu boğaz kelebeğini yılda bir sökmek lazım..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 10 May 2011, 10:54

hakan48 yazdı:1 Bu İşlemi Yaparken Kesinlikle Silikon Kullanılmamalıdır.

2 Boğaz Kelebek Temizliğinde Elektronik Kelebek Elle İtilmemesi Gerekir. Boğaz Kelebeğinin Bozulma İhtimali Yüksektir. Balata Spreyi ve Tiner Kullanılmamalıdır.

valla ben bunu her arabamda hapıyorum balata spreyinin bir zararını görmedim tiner olmazda onun yerine mazot olabilir
alltaki konuyuda ben actım orda mazotla temizlmeiştim istersen incele servisler, özel servisler boğaz kelebeğini sökmeden üstten balata spreyi sıkarlar ve bir adaptasyon yapıp gönderirler bunada temziledikderler bi zararı yok egr valfine silikon sıkmamda ne zarar olabilirki ?? zira arabanın hava almaması lazım blok üzerinde hangi usta parça sökerse mutlaka silikonlayıp kapatır araştırması bedava
.
.
vwturk.com/forum/showthread.php?43489-Boğaz-Kelebeği-Temizliği-(Resimli-Anlatım).
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti LiLPlayya » 10 May 2011, 12:32

Hocam bu egr valfini bu şekilde istediğiniz kadar temizleyin. Sonuç kesinlikle değişmeyecek. Çünkü bobinin içerisine girip çıkan mil yatağı kurumlanıyor ve mil kilitleniyor. Ancak egr valfinin dağıtılarak temizlenmesi gerekli. O da presle kapatıldığı için pek mümkün görünmüyor. Yinede şansını denemek isteyenler için güzel paylaşım olmuş. Teşekkürler.

Ayrıca dün şaşmaz sanayide tesadüfen 190 liraya yan sanayi bir EGR valfi buldum.
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 10 May 2011, 12:45

LiLPlayya yazdı:Hocam bu egr valfini bu şekilde istediğiniz kadar temizleyin. Sonuç kesinlikle değişmeyecek. Çünkü bobinin içerisine girip çıkan mil yatağı kurumlanıyor ve mil kilitleniyor. Ancak egr valfinin dağıtılarak temizlenmesi gerekli. O da presle kapatıldığı için pek mümkün görünmüyor. Yinede şansını denemek isteyenler için güzel paylaşım olmuş. Teşekkürler.

Ayrıca dün şaşmaz sanayide tesadüfen 190 liraya yan sanayi bir EGR valfi buldum.

bende yerse diye sökmüştüm ama sanırım olmayacak inşallah olur ama olmazsa yapacak bişey yok mecburen yenisi alınacak sökmüşken parça numarasını aldım sen 190 tl ye nerden aldın bir numarası falan var mı ?? bende irtibata gecsem sanrım lazım olacak.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti LiLPlayya » 10 May 2011, 12:58

Ben kışa doğru almayı düşünüyorum. Kartını almıştım fakat şimdi bulamadım. Önümüzdeki hafta yine gidebilirim.
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 04 Haz 2011, 09:07

1 aya yakın arabayı deniyorum 1200 km yol yatım egr arızası vermedi özellikle uzun yoldan gelince bağladım vag-coma arıza yok egr arızasından kurtuldum diyebilirim çünkü önceden hemen arıza veriyordu Bu arada şunuda belirtmeden gecemiyeceğim egr valfinin sol tarafında hava emdiği yerden enjektör temizliyicisi ile temizlemek daha verimli oluyor ve egr yi yerine taktıktan sonra o hava deliğinden üfleyince boğaz kelebeğinin altındaki ufak cıkıntıdan hava püskürüyor ve içerdeki kurum dışarı cıkıyor boğaz kelebeği sökükse orayıda mutlaka temizleyin yukarda "sökülen yer" diye adlandırdığım foto da baya net görünüyor.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 05 Haz 2011, 15:39

Güzel çalışma, eline sağlık...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti C@GL@R » 05 Haz 2011, 21:38

eline sağlık bunu bende yapacaktım egr yi temizliyemeden aracı sattım :)
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti diseqc » 06 Haz 2011, 07:28

neyse çağlar abim aldığın arabada yine bizim gruptan bir araba mevlam göstermesin ama belki lazım olur..
iyi dilekleri olna arkadaşlara teşekkür ederim bi nebze faydam olduysa ne ala
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mask41 » 16 Ağu 2011, 03:15

sanırım aracınıza motor temızlıgıde gerekıyor :) hortumların uzerınde tozlar tak yapmıs artık :)
mask41
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ahmet çelebi
Nereden: Kocaeli
Arabanız: toyota corolla(brc)

İleti drmsguler » 14 Tem 2013, 09:30

dun beri egzos gazı uyarı lambası yanıyor bugün sizin mesajı okuıyarak bogaz kelebeğini temizledim (sadece kuru bez ile sildim) motordan çok iyi anlamadığım için egr ye hiç dokunmadım hatta bulamadım:) mesajda dediğiniz gibi kontagı açtın biraz bekleyip kapattım. dahasonra arabayı çalıştırdım lamba yanmaya devam ediyordu stop ettim. tekrar çalıştır biraz gaz verdim stop ettim. üçüncü çalıştırmada lamba söndü. bir iki deneme daha yaptım lamba hep söndü. sayenizde dunden beri içime oturan sıkıntı arabasını tamir eden bi erkeğin gururuna sevincine dönüştü .:)
paylaşım için tekrar teşekkürler
drmsguler
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Durmuş Güler
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 16V

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir