Fabia radyatör fanı (Büyük Soğutma Fanı ) tamiri Resimli

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia radyatör fanı (Büyük Soğutma Fanı ) tamiri Resimli

İleti diseqc » 20 May 2011, 13:24

Arkadaşlar tekrar merhaba bizim bu mavi ufaklık yine bir arıza çıkardı bir başka başlıkta konun detayını yazmıştım dün trabzonda karter kapağım sökülüp içerdeki sabit yağ filitresi temizlendi bu sorunu araştırırken arabanın radyatöre sabit olan büyük fanın çalışmadığını gördüm sadece küçük olan falan arabayı soğutmak için üstünü başını yırtıyor ama büyük fanda tık yok normalde ikisi birden devreye girer ikisi birden devreden cıkar actım klimayı normalde klima acıkken mutlaka dönmesi lazım baktım yine tık yok sigortaları falan kontrol ettim ama hepsi sağlamdı... Hazır sanayideyken fiyatını sorum 250 Tl dediler yıkıldım resmen yaptırmak mümkün değil ustaya dedim kalsın motor zarar göre bilir dediler ama allah bilir ne zamandır öyle kullanıyorum dedim aylardır bişey olmadıysa bu akşamda bişey olmaz zira uzun yolda fan pek acmaz yapacak bişey yok topladık arabayı. Fan büyük ihtimalle gecen yaz sonu buzuldu klimam bir anda az soğutmaya başlamıştı gazı daha yeniydi 2 ay önce bastırmıştım 4 . kademe ancak serinliyordu araba bu gün fanı yaptıktan sonra 2. kademede arabada duramadım buz gibi oldu klima sorunu olanlarında bakmasında fayda var..

Neyse lafı fazla uzatmadan gelelim konuya cepte 250 tl + işçilik karşılayacak durum olmayınca ve nasıl olsa arızalı elimde kalsa ne olur korkusuz yaklaşımıyla aldık elimize takımları daldık arabaya fanı bulunduğu yerden sökmek kolya sadece altta bir vida var onu üstten sökmek zor ama arabanın altına yatarak cok daha kolay sökülebilir ama ben üzten söktüm kollarım biraz yaralandı ama neticede söktüm. Vidalar 6 numara torks la sökülüyor aşşağıda 3 vidayı alınca yukarı doğru rahtaca geliyor ve alltaki soketide ayırınca fan elinizde.

Görüntü069.jpg
fan konum

fanı elimize alınca kasnaktan fan motorunu yerinden ayırmak kolay 10-11 acık ağız anhtarla üç vidayı alınca sadece pervane ve fan kalıyor, sonrasında motor kapağı 3 yerden ezilerek sıkıştırılmış o ezik yerleri bir tornavida dayayarak çekiçle vurarak actık kapağı cıkardık. aşşağıda kırmızıyla işaretledimyerler sonrasındaki resimde de kapak çıktıktan sonra tornavidayı dayayıp nereye vurduğumun resmini çektim.

Görüntü062.jpg
perçin yerleri

Görüntü064.jpg
percin yeri 2

sonrasında aslında ben motor yanmıştır diye düşünüyordum bir elektrikçiye gidip sardırmayı deneyecektim olmadı mecbur yenisi diye düşünürken baktım kömürler falan sağlam ama en üsteki bakır devrenin iki bacağında lehim dökülmüş ve temsı kesmiş dedikki sorun kuvvetle muhtemel bu olabilir aşşağıda kopuk yerleri kırmızı halka içine aldım

Görüntü065.jpg
kopuk yerler

tüm kopuk yerleri güzelce lehimledik

Görüntü066.jpg
lehimleme1

Görüntü067.jpg
lehimleme 2

lehimleme işi bitince üsteki resimde de ortada görünen bilyayı iyice temizledim ve yağladım sonrasında kapağı yerleştirme işine giriştik kapağı sökerken dikkat edin bilyanın üstüne bastıran helezonik bir pul var onu düşürmeyin ve toplarken mutlaka yerine koyun, neyse puluda koyduktan sonra kapağı kapattık ve iş yerinde bulanan herhangi bir 12 V luk küçük bir adaptörle soketine değidirerek denedik baktıkki kıpırdama var büyük bir sevinçle ve 300 tl gibi bir rakamdan kurtulma hevesiyle yerine montajına geçtik.

Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti diseqc » 20 May 2011, 13:30

montaj kolay zaten yerine oturt 3 vidayı sık ve soketi bağlamayı unutma...

bu işlemlerde bittikten sonra arabayı çalıştırdım ve ısınmasını beklemeden actım klimayı netice aşşağıda az da olsa görünüyor FAN ÇALIŞTI :D :D :D

Görüntü068.jpg
çalışan fan

Sonra klimayı kapadım araba çalışır vaziyette bekledim motor ısınınca fan devreye girdi başarıya ulaşmanın keyfiyle sağına soluna baktım sonra takım toplama işine giriştim sanırım bilyada ufak bir sorun var devreye girince ince br ses gliyor o kadarı kadı kızında olur düşüncesiyle bir daha arızalanmaz inşallah diyerek kapattım kaputu tüm bu işleri yaparken bana yardım eden hatta işin çoğunu üstlenen hastanedeki bilgi işlem sorumlusu birkan gümüş arkadaşıma teşekkürü bir borç bilirim inşllah birilerini işine yarar..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti murat11h1 » 20 May 2011, 13:33

Emiğine sağlık kardeş.Ancak
1)Resimler çok net değil
2)İlk resmi öyle bir açıdan çekmişsin ki hiç bişey anlaşılmıyor.

Dediğin gibi arkadaşta bu işlerde çok önemli tek başına olmuyor.Bizim arkadaşlar kırarsın bozarsın paranoyasıyla bişey yaptırmazlar.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti diseqc » 20 May 2011, 13:37

yer okadar darki yerinde resim çekmekte calışmakta cok zor foto üstten arbanın cam tarıfından önüne doğru çektim resimler tel fotosu olduğundan bu kadar cekebildim idare edin artık..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir