Elektiriksiz , Çelik Plakasız Hidrojen Çalışmam

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Elektiriksiz , Çelik Plakasız Hidrojen Çalışmam

İleti ozantavsan » 25 May 2011, 16:10

Bugün çelik plakaları ,güç kaynağını bir kenara attım.
Aldım elime 1,5 litre kola şişesini , koydum içine lavabo açıcı (Naoh ,Sodyum Hidroksit),Söktüm elektronik devrelerdeki aliminyum soğutucuları.Attım kola şişesine.Hortumla çıkan gazı , metal kaba verdim ,içi su dolu.Metalin üst kısmına 3 delik açtım çok ufak ,ortası biraz geniş.Metal kutuda yağlı kontak sprey şişesi.
Çaktım çakmağı ,seyir eyledim.

Araçtada kullanılır bence elektirşey yok , sokaktan topla metal kola şişelerini ez ayağınla ,at kabın içine.
Yalnız reaksiyon başladımı durmuyor öyle kapatayım falan yok.Aliminyumu çıkarırsanız duru ancak.
Hidrojen yanında ,aliminyum hidroksitte çıkıyor sanırım ,zaraı varmı araştırıyorum.

Ama ne güzel yanıyor ,mübarek.

İşte çektiğim vidyo ,,,

http://www.youtube.com/watch?v=PUew9_Wvxbk

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti ayhani » 25 May 2011, 16:32

Araştırmacılığınızı ayakta alkışlıyorum. Herleyden önce sizin gibi araştırmacı insanların artması ülkemiz için çok güzel bir olay.

Deneyinize gelince bence umut vadeden bir durum. Yalnız artık maddelerin imhası sorun olabilir gibi. Yani reaksiyon bittikten sonra elde edilen atık.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ozantavsan » 25 May 2011, 16:37

Aliminyum kalmıyor zaten , reaksiyon sonucu sıvı içinde tükeniyor.Aliminyum bitince ilave ,sıvıya arasıra lavabo açıcı eklenebilir.Boşatmaya gerek yok.
Fabrikaların atıkları düşünülürse bizimki onların yanına su gibi kalır sanırım.
İmhası filitrelemesi ile ilgilide birşey düşünürüz.Belki tekrar h2o ,suya çeviririz :)
Araştırınca olur sanırım.
Araçta deneyeceğim bakalım biraz.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti xMEGANx » 25 May 2011, 16:43

Mangal yapılırmı abi bunla ? yapılırsa süper olur.
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti ozantavsan » 25 May 2011, 16:44

Omamı ,valla en süper mangal olur.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sufe » 25 May 2011, 19:43

Üstadım tebrik ederim, Araştırma ve deney tutkunuz gerçekten çok etkileyici. Umarım istediğiniz sonuçlara çabuk ulaşırsınız...
Kullanıcı avatarı
sufe
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Suleyman
Nereden: Bursa
Arabanız: SuperB 1.4TSI Elegance

İleti derbeder » 25 May 2011, 20:50

Dilerim deneylerinizde umduğunuz sonuçlara ulaşırsnız . Başarılar
derbeder
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: güner kanat
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda yeti 1.2 Ambition

İleti yabani » 25 May 2011, 22:18

Hayırdır inşallah,
Elekronik devrelerdeki soğutucuları eritmenizin sebebi projeden vazgeçmeniz mi acaba?
İnşallah vazgeçmemişsinizdir, ben ciddi bir umut görüyorum hho olayında.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti ozantavsan » 25 May 2011, 22:48

Vazgeçermiyim.Uzun süredir hidrojenle yatıyor ,hidrojenle kalkıyorum.Gece yatınca nasıl yaparım ,yeni sistem gilan düşünüyorum.Bugün pleksiglass bulduk.Kestirdik.Yarın 9 plaka 8 hücreli sistemi monte edip deniyorum.Belki bu pazar arabaya monte edip deneyebiliriz.pleksiglass yerine lcd monitörlerin panel arkasında pleksiye benzer plastik bölümü kullanmıştım.Esneme yaptığından contadan sıvı kaçırmaya başlamıştı.En sonunda çatladı.
Pleksiglass ile yarın sanırım sorunsuz olacak.En az gaz çıkışınında 1 litre/dakika olacağını düşünüyorum.
Akımı yükseltirsen daha fazlası elde edilecektir.

Hidrojenden vazgeçemem.Bugünkü hho sistemi monte edememekten ,boş durmamak için yaptığım bir deneydi.Aliminyum hidroksit üretiyor yan etki sanırım.Motorlarımız aliminyum ,etkileşime girerse diye araçta denemeyeceğim.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 25 May 2011, 23:09

Elektroliz yöntemizle elde ettiğimiz hidrojen ve oksijenin taze bir kokusu var ve insanı etkilemiyor.Bugünkü deneyde ise hidrojen + aliminyum sülfat veya aliminyum hidroksit çıkıyor.Soluyunca insanın boğazını yakıyor.Bu sadece elektrik kullanmadan farklı yoldan hidrojen üretimini görmek içindi.En azından doğada zor dsurumda kalınca veya piknik ateşi için faydalı olabilir.Deney sonrası biraz araştırma yaptım.Araçta kullanmak bana göre sakıncalı olabilir.Hidrojen yanında çıkan gaz aracımın aliminyum motoru ile reksiyona girebilir.Buda aşınmaya neden olabilir.Dediğim gibi lavabo açıcı ve alimintum araçta ayrı ayrı bulundurulabilir.Örneğin kış mevsiminde soğuk havada yolda kaldın.
Sıvı sızdırmayan bir şişe veya başka birşeye bir miktar su + lavabo açıcı karıştırılabilir.Sodyum hidroksit suyu 15-20 dakika boyunca 50-60 dereceye çıkaracaktır.Bu ısı sizi ısıtmaya yarayabilir.Aliminyum ilavesi ile ocak görevide görebilir.Zor durumlarda , kamp kuranlara yardımcı olabilir.

Önemli bir uyarı : lavabo açıcı ve aliminyumu şişeye koyduktan sonra şişenin ağzını sakın kapatmayın.Çünkü iç basıncı artacak ve patlayacaktır.Bunun sonucunda yaralanmalar meydana gelebilir.Lavabo açıcı tahriş edici bir madde , şu an ellerim sert sert.Suya tutunca kaygan ve yakıyor.Patlamayla yüzünüze ve gözünüze gelirse istenmeyen sonuçlar doğurabilir.Aman Dikkat .Benimki bugünlük bir deneydi.

Yarın 9 plaka 8 hücreli çelik plaka sistemi yeni kestirdiğimiz pleksiglasa monte edip deniyoruz.En az 1 litre/dakika üreteceğini düşünüyorum.Akımı yükseltince gaz miktarıda yükselecektir.Belki pazar günü araca takar turlayabiliriz.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi