SİS FARI tamiri ( içinde ampul patlamış) resimli anlatım

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SİS FARI tamiri ( içinde ampul patlamış) resimli anlatım

İleti diseqc » 04 Haz 2011, 08:27

Arkadaşlar tekrar merhaba dün cuma namazından sonra biraz boş kaldım bu boş vakitte yine oyuncağımla oynadım sis farlarımdan ikisininde içinde ampul patlamıştı yeni ampul aldım ama sisfarının içine resmen sis çökmüştü yenisini sorudum 150 tl fiyat cektiler bana biraz fazla geldi sonrasında kendim bir sökeyim bakayım içine neler yapabiliriz diye başladım işe..

1. sisfarını yerinden sökmek cok kolay benim arabada sisfarlarının iki yanında plastik kapaklar var onları alınca sis farını tutan iki vida var onları alınca far elinizde..
not: foro takarken çekilmiştir.
Görüntü088.jpg
sis sök

2. sonrasında soketini sökünce arabadan ayrılıyor..
Görüntü087.jpg
soket

3.sisfarının içinde ampul patladığından içerisi tamamen fulu halde iç kusım hiç görünmüyor.
Görüntü074.jpg
sisflu

4.ilk önce sisfarının camını sökmek gerekiyor camın etrafında iyi bir plastik conta var fazla sert yapıştırılmamış üç köşeden plastik yapıştırıcıyla yapıştırılmış üst geniş köşeden tornavidayla kastırınca plastikten ayrılmaya başlıyor kuvvet uygulamaktan kacınmayın zira cam baya kalın ve sağlam plastik biraz deforme olabilir iki tarafından tutup ayırıyoruz.
Görüntü075.jpg
cam sök

5.camı söktükten sonra içerdeki ilk ayna kolayca ele geliyor alttaki fotoda yıkarken cekmiştim kenarlardan tutup plastik yuvadan alıyorsunuz içerde ampul patladığından içerisi nişta gibi bir toz var o tozdan sis farını iyice ayrımak gerekiyor bunun için prille yıkadım.
Görüntü077.jpg
ilk ayna

6. daha sonra arkada ampulun içine oturduğu aynayı sökmek lazım bunun için ampulu cıkarın daha sonra sis kutusunun yanında bulunan vidayı sökün.
Görüntü078.jpg
vida

Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti diseqc » 04 Haz 2011, 08:44

7. vidayı sökünce üst kapaktan aynayı yavaş yavaş iki taraftan ittirerek yerinden cıkarın arkasında küçük bir yay var dikkat edin düşüp kaybolmasın toplarken lazım olacak. İç aynayı elime alınca gördüğüm manzara içler acısı plastik resmen yanmış erimiş durumdaydı.
Görüntü084.jpg
iç ayna

8. daha sonra palstik kutu artık bomboş kaldı..
Görüntü080.jpg
plastik kutu

9. şimdi tüm parcalar ayrıldığına göre hepsini yıkama vakti geldi içerdeki beyaz toz ve kirden tüm parcaları ayrıştırmamız lazım bunun için biraz pril ve kap teli ile işi çözüm zira toz bazı yerlerde resmen boya gibi malzemeyi kaplamış kapteli ile kazımak gerekti.
Görüntü076.jpg
yıkama1

10. yıkama içi bitince ortaya cıkan manzarada pek iyi değil yanmanın etkisiyle plastik aynalar tamamen matlaşmış ve arka ayna tamamen yanmıştı yanan kısmı keski ile iyice temizledim ama bu işlem arka aynanın alt kısmında kocaman bir deliğe neden oldu, 7. fotoda dikkatli bakınca belli oluyor.
Şimdi matlaşan yerlere çözüm olması acısından herhangi bir hırdavatçıdan 12 tl ye temin edebleceğiniz metalik sprey boya ile aynaların içini güzelce boyadım.
Görüntü081.jpg
spreyboya
Görüntü081.jpg (111.5 KiB) 2395 defa görüntülendi

11.boyanmış hali
Görüntü082.jpg
boyanmış

12. Boyama işi bitince az biraz canladı ama arka aynanın altında hala kocaman bir delik vardı orayı sıcağa dayanabilen ve parlak bişey bulmam gerekiyordu bu işlem içinde kalörfercilerin kullandığı aliminyum bant kullandım hem parlak hem yapışkan alttaki deliği bu bantla içerden dışardan güzelce yapıştırdım.
Görüntü083.jpg
delik kapama
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti wehby » 04 Haz 2011, 08:51

güzel olmuş tebrikler... bu iş için sanayiye gitseniz 30-40 liradan aşağı çıkmazdınız...
DENİZİN İÇİNDEKİ CANAVARI GÖRÜP DE ŞAŞMA , İÇİNDEKİ DENİZ OLAN CANAVARI GÖR DE ŞAŞ...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: vehbi öz.
Nereden: Kayseri
Arabanız: 97 felicia 1.6 glxi

İleti diseqc » 04 Haz 2011, 09:00

13.aynaları sırasıyla tekrar yerine taktım arkadaki küçük yayı takmayı unutmayın bu yay yandaki vida yardımıyla içerdeki aynanın açısına ayar yapmakta kullanılıyor vidayı sıktıkca ayna yukarı doğru kalkıyor toplarkan vidayı biraz sıkın ayna tam ortada olsun elektriklerini bağladıktan sonra aynaların ikisinide oturtunca iki ayna sıcaktan deforme olduğundan aralarında 1 cm e yakın boşluk kaldı normalde bunlar birbirine yanaşık olması lazım ordaki deformeyi gideremediğimden orayıda aliminyüm bantla kamufle ettim.
Görüntü085.jpg
takma

14. bu işlemde bittikten sonra sıra geldi sis farının camını takmaya camı yıkayıp kurumaya bırakmıştık onu iyice sildikten sonra herhangi sağlam dolgulu bir yapıştırıcıyla önceden yapıştırmak için kullanılan üç noktaya yapışkanı uygulayıp camı yerine takıp kurumasını bekliyoruz ben bu işlem için 404 gibi bir yapışkan geçti elime onu kullandım
tüm bu işlemlerin hepsini sol far için de yaptıktan sonra aşşağıdaki gibi oldular burda bir hatırlatma yapayım arabaya takmak için acele etmeyin zira ben acele ettim içinde biraz nem kaldı sisleri yakınca içi hafif buhar yaptı gerçi oda sabaha kadar dağıldı..
Görüntü086.jpg
işlem tamam

akşam olunca denedim baya baya iş görür olmuş ben ayna ayarını baya düşürmüşüm ışık cok yere yansıyor biraz ayna vidasını sıkarak kaldırmak lazım o da yakında olur..

işlemler bu kadar inşallah birilerinin işine yarar.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 05 Haz 2011, 15:41

İşlem güzel, foğraflar harika olmuş.
Bu sis farı ancak böyle kurtulabilirdi, Ustaya gitsen, şu an çöpte bile olabilirlerdi, kimse bu kadar uğraşmaz...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti diseqc » 06 Haz 2011, 07:34

sanayide kimse böyle şeylere vakit ayırmıyor yenisini al gel takalım diyorlar yeniside baya pahalı şu anda yenisi kadar ışık yayıyor ve görünüşüde güzel epey bir süre idare eder..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti nitroattack » 27 Haz 2011, 23:17

Slmlar guzel calisma aynisini sizden once ben yaptim fakat soyle bir durum olusuyor h3 ampulun verdigi isi boyayi tekrar akiskan hale getiriyor ve boya akip eskisinden beter hale geliyor ve sonunda sis fari kasasini tinerle.temizlemek zorunda kaliyorsuz tabi yansiticilari atmak ben yasitacilari tamamen sokerek carub marka sis fari taktim fakat hnunda cami catladi ve yansiticisi kabardi ama yinede is goruyor yeni buldugum mercekli bir sis farini takmayi deneyecegim eski ve yeni fotolari paylasirim
nitroattack
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Göktürk GÖKKAYA
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FABİA 1.4cc 16v comfort (2001) landirenzo lpg

İleti diseqc » 28 Haz 2011, 07:23

ben ısı dan sorun olucağını düşünerekten ısının en cok olacağı ampule yakın yerleri aliminyum bantla kapladım şimdilik bir sorun yok ama olursa bende yan sanayi alır takarım artık tanesi 40 tl mi ne..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir