Bu Pazarki işlem jant boyama..

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bu Pazarki işlem jant boyama..

İleti diseqc » 20 Haz 2011, 07:52

Merhaba arkadaşlar bu pazar bizim ufaklıkla biraz vakit geçireyim dedim canı aldı cok yoruldum ama netice güzel..

Gelelim jantları boyama sebep olan olaya lastiklerimden birisi hava bıraktığı için yerinden sökmemiz gerekti ama en son gecen sene ankarada arka lastiklerimi ankarada söktürmüştüm orda lastiğimi söken yer tekrar takarken arka iki lastiğimde bulunan şfreli bijonlaro da makineyle yerine taktğından ikisininde dişlerini parçalamış ve o kadar fena sıkmışkı sökmek ne mümkün iki farklı lastikçiye bir tornacıya gittim yerinden sökemediler içirdeki bütün dişler sıyırmış, sanayide dolaşırken jantı keseceğiz diyenden ortasını deleceğiz diskle birlikte sökülüp tornada matkap altında deleceğiz deiyene kadar he kafadan bir ses çıktı olmaz dedim dolaştım en sonunda bir usta buldum üstten şifreli bijonlara çelik bir vida kaynattı ve ikisinide 15 dk söktü helal olsn deyip 20 tl verip ayrıldım zira dier ustaların söylediğini yapmaya kalksam bana en aşşağı 700-800 tl masraf çıkıyordu sonra gidip normal iki bijon alıp taktım satıcı yeni şifreli bjon vereyim dedi aman aman kalsın dedim sütten ağzım yanmış takarmıyım bir daha ama şifreli bjona takılı olan arkadaşlara tavsiyem şifreli bjonu sakım makineyele söküp takmasınlar sökerkende takarken de anahtar kullansnlar yada yol yakınken 5 tl verip normal bijona çevirin janlar cok kıymetliyse bilemem ama diğerlerini pek çalmazlar....

neyse kaynaktan sonra janlarım aşşağıdaki gibi bir görüntü aldı..
Görüntü075.jpg
kayaklı

lastiğimin eski hali

Görüntü074.jpg
eski hali

arabayı krikoyla kaldırıp ilk önce kalın sonra iki ince zımparayla derin ciziklerden arındırıp içini dışını iyice zımparaladım burda kalın zımparanın oluşturduğu ince çizikleri ince su zımparasıyla gidermeye erinmeyin yada sadece ince zımparayla zımparalayın zira boayınca ince çizikler baya belirgin oluyor ben sonlara doğru yoruldum ve sıkıldım son jantın zımparasını biraz baştan sağma yaptım o zaman çizikler biraz belirgin oldu..

Görüntü079.jpg
zımara 1

içinide zımparaladım.

Görüntü080.jpg
zımpara2

zımpara bittikten sonra.
Görüntü081.jpg
zımpara bitti

zımparalama işi tamamlandıktan sonra lastiği iyice bir yıkadım bezle sildikten sonra biraz kurumaya bıraktım jantın iyice kuruduğundan emin olun yoksa boyarken minik minik topaklar oluşur. Sonrasında lastik boya olmasın diye gazete kağıdı ile bantlayım dedim ama kağıt bant lastiğe yapışmadığından düz tornavida yardımıyla kağıdı janla lastik arasına sıkıştırarak işleme devam ettim.

Görüntü082.jpg
gazete

Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti diseqc » 20 Haz 2011, 07:55

ve sırayla hep aynı kalınlıkta aynı mesafeden jantları boyadım netice aşşağıda.
Görüntü083.jpg
1

Görüntü084.jpg
2

Görüntü085.jpg
3

Görüntü088.jpg
4

Görüntü087.jpg
6

netice bu kadar ama baya zahmetli bir ara 2 jantı bırqakıyordum neredeyse ama pes etmedim güzel de oldu sanırım...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Henien » 20 Haz 2011, 08:03

Zor bir uğraş, güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti onurson » 20 Haz 2011, 08:07

eline sağlık abi güzel iş çıkarmışsın. me güzel uğraşmayı seviyorsun. ben kapıyı daha sökemedim. swich olayına canm sıkılıyor konya sokaktan fln bulabilirmiyim bilmiyorum.. birde kilidi sökmek var tabi..
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti LiLPlayya » 20 Haz 2011, 08:35

Bende yapmak istiyorum ama üşeniyorum. İyi iş çıkarmışsın.

onurson yazdı:eline sağlık abi güzel iş çıkarmışsın. me güzel uğraşmayı seviyorsun. ben kapıyı daha sökemedim. swich olayına canm sıkılıyor konya sokaktan fln bulabilirmiyim bilmiyorum.. birde kilidi sökmek var tabi..

Konya sokaktan bulabilirsin. Benim switch lerde bozuk bir ara bende gidip alacağım.
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodacı_71 » 20 Haz 2011, 08:50

Elinize sağlık çalışma güzel olmuş :)
Kullanıcı avatarı
skodacı_71
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Süleyman Çelik
Arabanız: Skoda Favorit 135L

İleti mustklc » 20 Haz 2011, 13:57

LiLPlayya yazdı:Bende yapmak istiyorum ama üşeniyorum. İyi iş çıkarmışsın.

onurson yazdı:eline sağlık abi güzel iş çıkarmışsın. me güzel uğraşmayı seviyorsun. ben kapıyı daha sökemedim. swich olayına canm sıkılıyor konya sokaktan fln bulabilirmiyim bilmiyorum.. birde kilidi sökmek var tabi..

Konya sokaktan bulabilirsin. Benim switch lerde bozuk bir ara bende gidip alacağım.

bu sivici ne diye isteyeceğiz? araba sivici diye mi?
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti yabani » 20 Haz 2011, 14:10

Gayet güzel yapmışsınız, fakat ne yalan söyliyeyim, zımparalanmış jant'ın rengi benim daha çok hoşuma gitti.
Elde zımpara işi zordur, ki siz bunu sanırım 4 jant içinde yapmışsınız. Sabrınıza hayran kaldım.
Güzel, başarılı bir çalışma. Paylaşım için teşekkürler.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti önder38 » 20 Haz 2011, 14:19

güzel olmuş ancak üstüne vernik atmazsanız kararma yapabilir. bide boya olarak ne kullandınız?
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti AhmetH » 20 Haz 2011, 14:26

güzel cesaret sonuçta güzel.

ancak keşke balans ağırlığınıda çıkarsaydınız
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti diseqc » 20 Haz 2011, 14:47

mustklc yazdı:
LiLPlayya yazdı:Bende yapmak istiyorum ama üşeniyorum. İyi iş çıkarmışsın.

bu sivici ne diye isteyeceğiz? araba sivici diye mi?

konya sokakta wv kapı swichi diye isteyince yasin elektronikte veriyorlar hemen... swichi elinizde yedekte bulundurun ben dört kapıyıda söktüm üçünü orjinal swichi tamir edebildim sadece sağ ön kapı tamir olmayacak durumdaydı bir tek onu yeni swich ile değiştirdim..

yabani yazdı:Gayet güzel yapmışsınız, fakat ne yalan söyliyeyim, zımparalanmış jant'ın rengi benim daha çok hoşuma gitti.
Elde zımpara işi zordur, ki siz bunu sanırım 4 jant içinde yapmışsınız. Sabrınıza hayran kaldım.
Güzel, başarılı bir çalışma. Paylaşım için teşekkürler.

ne alan söyleyim zımpara bitince bende bu renk daha güzelmiş dedim boyanın da renk tonu biraz fazla parlak kaçtı gecenlerde sisfarının içine boyamak için kullandığım parlak sprey boya elimde vardı onunla boyadım 1 tüp her tekere iç dış 2 şer kat atmama rağmen fazlasıyla yetti bir daha boyarsam mat rengini almam gerektiğini tecrübe ettim şimdilik böyle kullanayım.. arka tekerleri zımparalayınca öyle yoruldum ki nerdeyse önleri bırakacaktım sonra bırakırsam birdaha yapamam diye onlarıda yaptım ama canım cıktı diye bilirim çok yoruldum.
iyi dilekleri olan arkadaşlara bende teşekkür ederim bi faydamız olduysa ne ala..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 20 Haz 2011, 14:50

önder38 yazdı:güzel olmuş ancak üstüne vernik atmazsanız kararma yapabilir. bide boya olarak ne kullandınız?

Görüntü081.jpg
boya
Görüntü081.jpg (111.5 KiB) 9123 defa görüntülendi

boya olarak üstteki boyayı kullandım rengi üsttede söylediğim gibi biraz parlak kaçtı ama cokta sırıtmıyor bu boyanın üzerinde jant resmi olan rengi var bir de onu denemek lazım boya kendinden vernikli ama ben hafta sonu arabayı yıkarken arabanın cilasından biraz sürerim tam olur...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 20 Haz 2011, 14:54

AhmetH yazdı:güzel cesaret sonuçta güzel.

ancak keşke balans ağırlığınıda çıkarsaydınız

aslına bakarsan bu işlemden sonra balans ayarı bozuldumu diye aklıma takılmıyor değil zira baya zımpara işlemi yaptık tekerin ağırlık dengesi bozulmuştur diye düşünüyorum balansları bilerek sökmedim arabaya balans yaptırınca boyadan elimde var az bişey uzaktan sıkıverecez, artık bu kadar işi zor kaldırım birde balansı falan sök iş iyice uzayacaktı...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti SER53 » 20 Haz 2011, 15:37

Yaw şöyle kendi işini kendi halledenlere bi imreniyorum sorma, ben neden yapamıyorum :(
Kullanıcı avatarı
SER53
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ümit
Arabanız: fabia 2001 1.4 mpi

İleti diseqc » 20 Haz 2011, 15:53

bu iş biraz cesarete bakıyor bir kere eline almaya başladın mı gerisi geliyor ama şimdiden söyleyim ilk denemeler genelde hüsran olur.. sabretmek pes etmemek lazım.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fabia_06 » 20 Haz 2011, 21:44

Elinize emeğinize sağlık.Çarşamba veya perşembe bende boyayacağım jantları.Ama ben kampanaları da kırmızıya boyayacağım.
Kullanıcı avatarı
fabia_06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Onur
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Fabia Special

İleti diseqc » 21 Haz 2011, 07:30

bende bu işe ilk aşlarken disk fren takozlarınıda maviye boyayacaktım boyasını bile almıştım sonra vaz geçtim hem cok yorulmuştum hemde muyanede sorun çıkarırlar diye vaz geçtim..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti castelli » 21 Haz 2011, 08:05

valla eline sağlık hocam çok güzel duruyo..
sıfır jant diye sat :D :D
hayat yaptıklarının eseridir....
Kullanıcı avatarı
castelli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erkan UZUN
Nereden: Amasya
Arabanız: 2005 Fabia HB 1.4 101 merzifon eşşee

Sonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi