Favorit (1989) için el yapımı gaz mikseri . . .

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit (1989) için el yapımı gaz mikseri . . .

İleti sscoretr » 01 Ekm 2012, 02:10

Pierburg 2 E 30mm high mikser aramak yerine ortalama 60 tl masrafla mikser yapımı

Söz konusu mikseri market ve imalatçı sitelerde 1 ay aradıktan sonra, yapımının zor olmadığına kara verdim.
Değişik firmaların değişik malzemelerle ürettikleri mikserleri araştırdım.Karbüratörüm JİKOV marka.
Üretici firmadan bazı teknisyenlerle internet üzerinden bağlantı kurdum.Çalışma prensibi standart ayarlarını aldım.Bu bilgiler arasında VACUUM RESERVOİR,VACUUM THREAD LEVEL gibi önemli değerlerde var.

Kısaca bu karbüratör ortalama kullanım için mikserin hava giriş aralığı ana kelebeğin %85 'i kadar olmalı imiş.
Tabii bu değerin esnek olması içinde, mikserin karbüratör ağzına olan yüksekliğide genişliği yarısından biraz fazla olmalıymış (%60 gibi).
Bu bilgiler ışığında JİKOV (golf jetta II) karbüratör için : 17-18 mm yükseklik (hava boşluğu)ve 30-36 mm
mikser ağzı.Mikser üzerine 3mm çaplı 12-16 delik gerekli.Yuvarlak mikser hava emişini düzgün yaptığı için,
gaz-hava karışımı yetersiz.Kare mikserde köşeler ve ortada hava akışı farklı.Daha fazla karışıma sahip bir tasarım.Tabi yuvarlak bakır borudan kare şeklinde yapılan bir mikser,merkez eşit daire şeklinde delinmiş bir kaide üzerine sabitlenmiş.Boru içindeki basınçtan çok daha düşük emiş basıncına giren gaz bu ortamda bazı davranışlar gösterir.Coanda etkisi (yüksek basınçtan düşük basınca çıkan her gaz en yakın yüzeye yapışmaya çalışır) gibi karışım mükemmelleşir.Bu sayede motorda çiğ-yakma, patlama ve vurma olaylarına
rastlanmaz.Bu kadar kafa ütülemeden sonra yapıma geçelim.

Malzemeler :
1 adet 100'lük kompozit PVC boru kapağı
4 adet 5/8 inch 90'lık bakır boru dirseği ve 1 adet 30mm 5/8 boru
1 tüp sıvı conta
1 adet dış98-iç93 mm o-ring conta
1 adet 60'lık rezervuar boru contası ,dışı 60 içi 40
6 adet bağlantı elemanı
10 kadar 3x15 mm mdf vidası
İşlem temel olarak karbüratör üzerine ,içine o-ring takılmış PVC kapağın montaji ve mikserin montajından oluşuyor.

Mikserin yapımı: (matkap seti ve bakır kaynak takımı gerekli)

Önce 4 dirseği birbirne kare haline gelecek şekilde kaynatıyoruz bir.Karenin bir köşesini 12 mm delip burayada 30mm lik boruyu kaynatıyoruz.Sonra mikserin boru kesiti ile tabanının orta mesafeden her eke 3 adet 3mm delik açıyoruz.Böylelikle alta bakan 12 adet delik oluşuyor .Mikser tamam.

Mikser kaidesinin yapımı:
100'lük borunun açık ağzı içine o-ring contayı takıyoruz.Bu şekilde 93mm karbüratör ağzı kapağa uyuyor.
Montaj saplama deliklerini üç yerine açıyoruz.İki hava girişi ortasına gelecek şekilde 36mm yuvarlak hava giriş deliği açıyoruz.Bu girişe 60lık contayı yapıştırıyoruz.

Montaj :
Hazırlanmış kapağı karbüratöre sıvı conta ve saplamalar ile bağlıyoruz.Üzerine hava filtre kutusunu vidalıyoruz.Deliğede hazır mikseri bağlantı elemanları ile bağlıyoruz.Tabii tüm vida bağlantıları sıvı conta ile
yalıtıyoruz.

İşlem basamakları temel olarak böyle.Daha sonra açık çizim ve fotoğraflarınıda hazırlayacağım.
1 haftadır motor saat gibi çalışıyor.Vurma yok.Patlama yok.Çiğ gaz yok.Hararet yok.Tüm bu belirtiler aracımın ECU su olmadığı halde.ECU takılınca ekonomik yakıt sisteminide devreye alacağım.Ayarlar bitince tüm sonuçları sizlere bildireceğim.Şimdilik birkaç kuru video ve foto ile yetinmek zorundasınız kusuruma bakmayın.

Eklentiler
projeye tsk desteği.JPG
Projeye TSK dan destek var ..
Mikser delikleri.JPG
Mikserin her ekindeki 3 er delikler
Eski hava filtresi.JPG
KOMLE TAKILI HALDE.
Mikser montajlı.JPG
Mikser prototip yerleşim ,ilerde kaideyide bakır yapacağım.
100lük kapak montajlı 2.JPG
Diğer taraftan kaide görünümü
100lük kapak montajlı.JPG
100 lük kapak sağlam kaide ve yeterlik hava boşluğu
favom.JPG
Aracım hali
sscoretr
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit (1989)

İleti MadloveR » 01 Ekm 2012, 09:52

Hocam eline sağlık, epey uğraşmış bir şeyler çıkarmışsın ortaya. Fakat bakır boruyla felan bu kadar uğraşacağına o kaidenin üzerine aliminyum kütükten kare şeklinde bir mikser işletip yaptırsaydın daha hoş görünürdü bence. Bu kadarda uğraştırmazdı sanırım.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti sscoretr » 01 Ekm 2012, 21:28

Merhabalar...Eğer 300.000 euroluk bir cnc tezgahı ve yan ataşmanları olsaydı;ODTÜ mezunu mak.yük.müh. arkadaşla konik hava filtresi ve mikseri komple 3d işlerdik.Nede olsa arkadaş 64 disk bıçaklı blok mermerden çift yönlü taş kesen makinasının patentini Fransa'dan aldı.Başka bir iş üzerine yoğunlaştığımız için sadece hobi olarak yapıyorum.Eski aracım 1976 pontiac trans-am 455 dual port.İlgi için teşekkürler.
Eklentiler
1976 455.jpg
Ah benzin düşmanı ah.....
sscoretr
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit (1989)

İleti jawacı » 01 Ekm 2012, 22:04

bu mikseri gözünde bu kadar büyütmeye gerek yok. mikseri yapmak için 300.000 euroluk cnc tezgahada ihtiyaç yok. üniversal torna tezgahında da tornacı yapar.
bu mikseri forumdan bir arkadaşımız ( ozan tavşan) polonyadan aldı, araca taktı kullandı. hala da kullanıyor. ben de fotoğraflarına bakarak tornada imal edip araca taktım. bende kullanıyorum, gayette memnunum.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit lx

İleti MadloveR » 02 Ekm 2012, 08:33

Aynı şekilde bende mikserin içindeki burçları aliminyumdan tos tornada işletip, taktım kullanıyorum.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti ozantavsan » 02 Ekm 2012, 09:51

Merhaba ,

Şu an Pierburg 2E lpg mikserimle fişek gibi yollardayım.Çok mu çoook memnunum.Ebay Polonya'dan kargo dahil 67 TL'ye almıştım.

Eski paylaşımım

favorit-forman/yeni-tek-bogaz-mikserimi-taktim-t27626.html?hilit=ozantavsan

----------

Şu an Ebay'de yüksek olan mikserden var. 24 $ = 43 Tl gibi fiyatlı + kargo ...

http://www.ebay.com/itm/LPG-MIXER-Pierb ... 7675.l2557
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

Kendin Yap