Tavan arka aydınlatma iyileştirme

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Tavan arka aydınlatma iyileştirme

İleti hetepe » 15 Ekm 2012, 13:48

Fabia 1 lerde maalesef arka taraf aydınlanmıyor, tasarım hatası bence...8 senedir sinir ola ola sonunda bunu çözüme kavuşturmaya karar verdim, Ankara Atisan Hurdacılar sitesinde araştırma yaparak Golf 4 ve Bora nın lambalarının bu arabaya en uygun malzeme olduğuna karar verdim.Ön tavan lambasında okuma lambası olmadığından yapmışken onu da değiştirdim.
Şu an karanlıkta arka taraf sorunu giderildi.Orjinale en yakın bu çözümü öneririm.Tabii tavan kaplamasını oymayı göze alırsanız...:)

Eklentiler
Fotoğraf-0062.jpg
Fotoğraf-0063.jpg
Fotoğraf-0064.jpg
Fotoğraf-00161.jpg
Fotoğraf-00162.jpg
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti hkntuna » 15 Ekm 2012, 14:14

eline saglık çok güzel olmuş. bence tüm arabalara lazım böyle. ön lambalar sürekli sönük bende gece çok etkiliyor. jeepte görmüştüm arka tavan lambasını. lambanın ön tarafına gelen yerede 2 cmlik bir tümsek yada kesit yapmışlar. ön tarafa (ne sürücüye nede yolcuya) hiçbir şekilde ışık vurmuyor. çok hoşuma gitmişti.
Kullanıcı avatarı
hkntuna
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HAKAN TUNA
Nereden: Balıkesir
Arabanız: FABİA 1.4 TDI CHARM

İleti e144552 » 15 Ekm 2012, 16:15

Net bir çalışma olmuş.
Oturman mümkünse ayakta durma, yatman mümkün ise, oturma!
Kullanıcı avatarı
e144552
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: OCTAVIA 1.4 TSI Elegance

İleti cemkeskin » 22 Ekm 2012, 13:09

Güzel bir çalışma olmuş. Takmış olduğun lambalar sanki fabrikasyon gibi olmuş. Elektrik tesisatı için kablolarıtavan döşemesini sökmeden mi yaptın? Daha doğrusu kabloları nasıl oraya ulaştırdın? Bilgi verebilir misin?
UNUTMAYIN!!
FARLARINIZ YOLUNUZU AYDINLATMAK İÇİN. KARŞIDAKİ SÜRÜCÜNÜN GÖZBEBEĞİNİ AYDINLATMAK İÇİN DEĞİL.

07 JE 650
cemkeskin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem KESKİN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FABIA 1.4 16V Sedan OV

İleti onurson » 22 Ekm 2012, 13:59

eline sağlık abi. Çok güzel bir çalışma olmuş... gerçekten çok ihtiyaç
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti serkanergezer » 22 Ekm 2012, 21:53

hetepe yazdı:Fabia 1 lerde maalesef arka taraf aydınlanmıyor, tasarım hatası bence...8 senedir sinir ola ola sonunda bunu çözüme kavuşturmaya karar verdim, Ankara Atisan Hurdacılar sitesinde araştırma yaparak Golf 4 ve Bora nın lambalarının bu arabaya en uygun malzeme olduğuna karar verdim.Ön tavan lambasında okuma lambası olmadığından yapmışken onu da değiştirdim.
Şu an karanlıkta arka taraf sorunu giderildi.Orjinale en yakın bu çözümü öneririm.Tabii tavan kaplamasını oymayı göze alırsanız...:)

Elinize saglık çok güzel bi çalışma olmuş benimde böyle bir niyetim vardı ama izmirde herkese güvenipte yaptırabileceğim birşey değil eger ankaraya ugrarsam yardımızı isteyebilirm Engin Bey..
Kullanıcı avatarı
serkanergezer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serkan ERGEZER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Special

İleti murat11h1 » 22 Ekm 2012, 23:04

Tek kelimeyle süper olmuş. Gerçektende araca elegance havası veriyor.Benim araçta arka tavandaki tutamaçlarıda çalmış skoda... Birde hoparlörler yoktu aldığımda yahu kaç kuruşluk malzeme hepsi hepsi :shock:
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti hetepe » 23 Ekm 2012, 08:30

serkanergezer yazdı:
hetepe yazdı:.............................)

Elinize saglık çok güzel bi çalışma olmuş benimde böyle bir niyetim vardı ama izmirde herkese güvenipte yaptırabileceğim birşey değil eger ankaraya ugrarsam yardımızı isteyebilirm Engin Bey..

Elimden geleni yaparım, siz oralardan geldikten sonra...
onurson yazdı:eline sağlık abi. Çok güzel bir çalışma olmuş... gerçekten çok ihtiyaç

Daha güzeli senin olsun diyecem ama senin arabada kralı var zaten..
cemkeskin yazdı:Güzel bir çalışma olmuş. Takmış olduğun lambalar sanki fabrikasyon gibi olmuş. Elektrik tesisatı için kablolarıtavan döşemesini sökmeden mi yaptın? Daha doğrusu kabloları nasıl oraya ulaştırdın? Bilgi verebilir misin?

Sağolasın, amacım zaten orjinal gibi görünmesiydi...Hattını öndeki tavan lambasından aldım, tavan döşemesinin altından, kenardan kenardan taşıdım kabloyu, zor değil yani..
e144552 yazdı:Net bir çalışma olmuş.

Sağolasın..
hkntuna yazdı:eline saglık çok güzel olmuş. bence tüm arabalara lazım böyle. ön lambalar sürekli sönük bende gece çok etkiliyor. jeepte görmüştüm arka tavan lambasını. lambanın ön tarafına gelen yerede 2 cmlik bir tümsek yada kesit yapmışlar. ön tarafa (ne sürücüye nede yolcuya) hiçbir şekilde ışık vurmuyor. çok hoşuma gitmişti.

Sağol, bu da süper bir aydınlatma sağlamıyor aslında ama eskisinden çok çok iyi yinede...
murat11h1 yazdı:Tek kelimeyle süper olmuş. Gerçektende araca elegance havası veriyor.Benim araçta arka tavandaki tutamaçlarıda çalmış skoda... Birde hoparlörler yoktu aldığımda yahu kaç kuruşluk malzeme hepsi hepsi :shock:

Sağolasın, daha iyisi senin olsun..Arka taraftaki tutamaçlar bende de yoktu, sonradan takılma şimdikiler...Hoparlörler yoktu taktım, arka kapıda tweeter yerleri boştu, doldurdum, önde sis yoktu, ekledim, jant yoktu, taktım, cc taktım, ön kol dayama yoktu, golfunkinden taktım, kasetçalar vardı, orjinal cd çalardan taktım, artık sıktı, bi daha boş araba almam artık...dolusunun parasına geldi...
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti efilefil » 23 Ekm 2012, 19:18

Kesinlikle size katılıyorum almışken bir arabayı full alacaksın fakat yoksada bunları araştırıp arabaya uygulamakda ayrı bir zevk bence. Bir çeşit meditasyon gibi oluyor, birşeyleri başarınca çok seviniyor ve arabanıza bir kez daha aşık oluyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
efilefil
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cihat KELEŞ
Arabanız: 2012 Octavia DGS 7 İleri Dizel Ambition Beyaz

İleti marjinaliter » 28 Ekm 2012, 21:46

arka kapıya taktıgınız tweeterler hakkında bilgi verirmsiniz markası filan konusunda
marjinaliter
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: fabia 1,4 elegance

İleti hetepe » 30 Ekm 2012, 13:54

marjinaliter yazdı:arka kapıya taktıgınız tweeterler hakkında bilgi verirmsiniz markası filan konusunda

elektronik parçacılarında, 1 milyoncu dükkanlarda falan satılan, yaklaşık metal 1 lira çapında, markasız olan tweeterlerden takılı, orjinal yere de tam oturuyor...
Ses ise ihtiyacı karşılayacak kalitede ama orjinal tweeterden fazla tıslıyor...
şimdi taş çatlasa 5 liraya bulunabilir...
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti ykorkmaz » 30 Ekm 2012, 16:20

Tebrik ediyorum işçiliğiniz çok güzel. Bende bagaj için lambasını ve tesisatını hazırladım ama zaman bulup yapamadım bir türlü.

Kullandığınız arka aydınlatmaların parça numarası ya da adını biliyor musunuz?
www.tekyumruk.com
Kullanıcı avatarı
ykorkmaz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2001 Fabia 1.4 68bg

İleti hetepe » 30 Ekm 2012, 16:48

Parça numarası var ama şu an yakınımda değil, bir ara bulur, paylaşırım...Adını tam bilmiyorum ama passat, bora, golf4 de ki arka tavan lambası dediğinizde karşınıza bu çıkar......
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti marjinaliter » 30 Ekm 2012, 18:17

hetepe yazdı:
marjinaliter yazdı:arka kapıya taktıgınız tweeterler hakkında bilgi verirmsiniz markası filan konusunda

elektronik parçacılarında, 1 milyoncu dükkanlarda falan satılan, yaklaşık metal 1 lira çapında, markasız olan tweeterlerden takılı, orjinal yere de tam oturuyor...
Ses ise ihtiyacı karşılayacak kalitede ama orjinal tweeterden fazla tıslıyor...
şimdi taş çatlasa 5 liraya bulunabilir...

peki arka kapı döşemesini nasıl söktünüz tweeterli takmak için haftasonu bi el atayım dedim ama hiç vida yok sanırım tamamen tırnaklı bende biraz çekindim acıkcası yanlış bişey yapmaktan biraz bilgi verirseniz sevinirim
marjinaliter
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 31 Ekm 2012, 14:36

Bu işi yaparken resim çekme olanağım yoktu, elimden geldiğince çizmeye çalıştım, işinize yararsa ne mutlu bana..
Kolay gelsin
Eklentiler
arka kapı 1.JPG
arka kapı 2.JPG
arka kapı 3.JPG
arka kapı 3.JPG (41.75 KiB) 4717 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti marjinaliter » 31 Ekm 2012, 18:25

çok teşekkür ederim ilginiz için
marjinaliter
CLASSIC
CLASSIC

İleti cemkeskin » 04 Eyl 2013, 16:30

Engin Bey,
Yapmış olduğunuz arka aydınlatmayı çok beğenmiştim. O kadar beğendim ki malzemelerin aynısından temin edebildim sonunda. :D
Şimdi sıra fırsat bulup projeyi hayata geçirmeye kaldı. Malzemeleri bulmak bu kadar sürdüyse hayata geçirmekte 6 ay falan sürer herhalde. :)
Tavan lambalarının az ışık vermesine belki led aydınlatma çözüm olabilir diye düşünüyorum. Bunu da denemek lazım.
Kabloyu taşımak ile ilgili dikkat etmem gereken püf nokta var mı acaba?
UNUTMAYIN!!
FARLARINIZ YOLUNUZU AYDINLATMAK İÇİN. KARŞIDAKİ SÜRÜCÜNÜN GÖZBEBEĞİNİ AYDINLATMAK İÇİN DEĞİL.

07 JE 650
cemkeskin
CLASSIC
CLASSIC

İleti cemkeskin » 04 Eyl 2013, 20:02

.....
UNUTMAYIN!!

07 JE 650
cemkeskin
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir