Fabi I bi-xenon montajı

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabi I bi-xenon montajı

İleti lestat » 21 Kas 2012, 23:00

Herkese öncelikle selamlar
Araçta donanıma önem veren birisiyim. Ne zamandır fabiamın üzerindeki helojenleri bi xenonlarla değiştirmek istiyordum. En sonunda başardım. Tabi bu noktada hetepe'ye de sağladığı kitlerden dolayı teşekkür ediyorum.
şimdi malzeme listesine geçelim.
-bi-xenon kiti tabi ki de
-ısı tabancası
-slikon
-kargaburun pense tornavida vs...
Aslında montajı yaklaşık 2 hafta önce yaptım da iş yoğunluğu ve atan bir sigortadan dolayı kısmet bu güneymiş.
yanlız far ayarı istiyor gibi sol far biraz aşağıda

Şimdiki hedefim ise kumandaya 3 saniyeliğine basıldığında transformers filimdeki gibi autorobota dönüşmesi

Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti kaanmsonmez » 22 Kas 2012, 00:27

xenonlarım mevcut takılı mercegi nasıl temin edebilirim , toplam maliyeti nedir ?
kaanmsonmez
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: kaan sönmez
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: fabia

İleti trgskaan » 22 Kas 2012, 00:59

merhaba çok güzel olmuş elinize sağlık merçekleri nereden ve ne kadar aldınız bilgi verirseniz çok güzel olur.
İL BAKIŞTA TEK İKİNCİ BAKIŞTA MÜKEMMEL
Kullanıcı avatarı
trgskaan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kağan
Nereden: Sivas
Arabanız: 2005Fabia&2003Impreza

İleti efboacestc » 22 Kas 2012, 01:07

abi herşey çok güzel ama bu merceklerin ayarlamasını nasıl yaptın aşağı veya yukarıyı göstermesi için alırım takarım havayı filan gösterir
efboacestc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Arabanız: Golf GTİ (limited edition)

İleti hetepe » 22 Kas 2012, 08:30

İşçiliğiniz çok iyi, ve özellikle anlatımınız çok açıklayıcı olmuş, güle güle kullanın... :)
Gündüz selektörü için şu an sökülüymüş gibi görünen eski uzun ampullerini de (H3) kullanmanızı öneririm. :idea:
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti lestat » 22 Kas 2012, 11:19

kaanmsonmez yazdı:xenonlarım mevcut takılı mercegi nasıl temin edebilirim , toplam maliyeti nedir ?

gittigidiyor veya sahibinden.com gibi sitelerde mercekli xenon set veya bi xenon kiti diye aratırsanız çıkar.
Hatta size örnek bir link de atayım.
http://urun.gittigidiyor.com/garaj/yeni ... i-65628169
ama bunda ampuller dahil mi bilmiyorum gerçi bu fiyata ampuller dahil olmaz: Ama gene de satıcıya sormakta fayda var.
maaliyeti değişiyor. piyasada kalite kalite ürün var. Mesela yok ben farı açmak istemiyorum hazır yapılmış olarak alıcam diyorsanız. 300-400 tl arası birşeydi bir çift far. tabi fabianınkini de her yerde bulamıyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lestat » 22 Kas 2012, 12:23

efboacestc yazdı:abi herşey çok güzel ama bu merceklerin ayarlamasını nasıl yaptın aşağı veya yukarıyı göstermesi için alırım takarım havayı filan gösterir

yok ya sanmıyorum öyle bir şey yapsın. zaten ampulü söküp yerine merceği takıyorsunuz. normalde ampul hangi açıdaysa mercekde aşağı yukarı öyle bişi oluyor. Bir tek sök tak yaparken farın ayarını bozma ihtimaliniz var o da halledilir.
yanlız takarken dikkat edin ters takmayın sona uzun yapınca yeri aydınlatır. zaten uygulamayı yapıcak arkadaşlar merceği yerleştirdikten sonra far camını takmadan bir denesin düzgün çalışıyormu diye sonra bir de far camını sökmek zorunda kalırsınız.
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lestat » 22 Kas 2012, 13:20

hetepe yazdı:İşçiliğiniz çok iyi, ve özellikle anlatımınız çok açıklayıcı olmuş, güle güle kullanın... :)
Gündüz selektörü için şu an sökülüymüş gibi görünen eski uzun ampullerini de (H3) kullanmanızı öneririm. :idea:

teşekkür ederim engin bey.
Grafik Tasarımcı olduğum için bu tarz anlatımları seviyorum.
Ayrıca sağlamış olduğunuz kitler için de sağolun.
gündüz selektörü için h3 kullanmak benim aklıma gelmemişti. iyi ki hatırlattınız.
gerçi şuan bile oldukça iyiler. hatta gece sürüş videosu vardı bir adet fakat henüz düzenliyemedim. düzenleyip onu da eklicem.
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti PİCK-UP » 23 Oca 2013, 13:51

bu kitte sellektör yapınca mercedes, audi gibi çakıyormu? farlar yoksa normal selektör mü yapıyor..
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti forman37 » 23 Oca 2013, 22:23

uzun kısa aynı ampuldemı kullandınız ? veya uzun ayrı H1 mi yıne .
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti lestat » 24 Oca 2013, 01:18

bu kitte tek h1 xenon ampulu kullanılmıştır.
h1 veya h7 merceğe takılabiliyor.
kit içinde bir perdeleme mekanizması var o normalde yarıya kadar perdeliyor ışığı (kısa far için). Şayet uzun farı yakmak istediğinizde perde aşağıya inip ışığın tamamının fardan dışarı çıkmasını sağlıyor. bu sayede uzun far veya selektör için kullanılabiliyor. kit sadece tek ampul kullanıyor. hem uzun hem kısa arada sadece tek bir perde var.
Ama bunun için farların açık olması gerekiyor. Şayet gündüz farlar kapalıyken selektör yapıcağınız zaman farlar açık olmadığı için yanmıyor onu da biz şöyle çözdük. boş kalan yuvaya uzun far ampullerini taktık gündüz selektör olayını da bu şekilde çözmüş olduk.
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti PİCK-UP » 24 Oca 2013, 10:38

ben felicia pickup ' a yapacağım için 2. şık bizde yok bizim ampüller h4 kısa uzun tek ampülde ve farın içinde

tek duyluk yer var.. :( onun için bu sistem bize gelmez. ama orjinalliği çok iyi
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti PİCK-UP » 04 Nis 2013, 19:09

bu üründen alacağım ancak sizden ricam akşam üzeri duvara karşı ve normal yolda kısa ve uzunda video atmanız,

özellikle uzunlar sellektör çok önemli benim için.

bu şekilde video çekerseniz bana çok yardımcı olursunuz teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ekolukisa » 04 Nis 2013, 22:24

gecede hem mercek hem de diger farmı selektör yapıyor ben octiye uygulayacam selektör işi çok başarılı olması gerekiyo yoksa xenonları çöpe gider babam tarafından
ekolukisa
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Enes KOLUKISA
Nereden: Ankara
Arabanız: 2012 Octavıa Elegance 1,6 TDI

İleti lestat » 05 Nis 2013, 08:37

aslında fotoğrafları ve videoları olmasu lazımdı. beğenmediğim için koymamıştım. bulursam eklerim.
Diğer soruya gelince evet uzunlarla birlikte selektör yapıyor. En çok beğendiğim özelliği selektor zaten
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti PİCK-UP » 05 Nis 2013, 17:26

video şart + çukura vs. düştügünde sarsıntı vs. oluyor mu? mercekte. sonuçta mercek büyük ağır ve ucunda bir civata gibi birşey tutuyor. dogru mu?

video yu bekliyoruz 2-3 araca birlikte uygulayacaz. sellektör çok başarılı olmasını istiyorm aksi taktirde. ya hella bi xenon uyarlayacaz yada bu işten vazgeçecez.

tşk.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lestat » 11 Nis 2013, 13:51

resimleri bulamadım. tekrardan çektim her ne kadar beğenmesen de

bu da video
videonun son kısmında peuget un birinin arka tamponuna sıfır gittik dikkat edin farların ışığı stopları geçmiyor. belki karşıdaki sürücünün gözünü alıp almadığı konusunda referans olabilr diye
http://youtu.be/G8izJzuiC3o
umarım faydalı olmuştur
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cemkeskin » 12 Nis 2013, 10:58

Hakan arkadaş. İşçiliğin, anlatımın ve gösterdiğin özen on numara olmuş. Ellerine sağlık.
Benim kafama takılan ;
1- Yapmış olduğun bu işlemde mercek için motor kullanıyor musun?
2- Fabia larda yurtdışı orjinal motorlu xenon far yok mu? Yurt dışı kaynaklı da olabilir.
Kolay gelsin.
UNUTMAYIN!!
FARLARINIZ YOLUNUZU AYDINLATMAK İÇİN. KARŞIDAKİ SÜRÜCÜNÜN GÖZBEBEĞİNİ AYDINLATMAK İÇİN DEĞİL.

07 JE 650
cemkeskin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem KESKİN
Arabanız: FABIA 1.4 16V Sedan OV

Sonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir