Boya rötuş

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Boya rötuş

İleti fencolic » 07 Şub 2013, 19:44

Aracımın muhtelif yerlerinde taş izleri ve boya üzerinde yıkamayla çıkmayan mumsu bir kir tabakası vardı. Aracı detaylı bir şekilde yıkatıp kurulattım. Kürdan ucu ile araç rengine göre hazırlanmış boya ile bu küçük çukurlara rötuş yaptım. 3 gün sonra komple ince bir pasta çektim elle. Rötus yaptığım yerlerdeki ton farkı tahminimden çok daha azdı, bu hoşuma gitti. Ancak el sürünce hafif bir boya fazlalığı var.

Sorum bu fazlalığı nasıl yok ederim? Rötuş yaptığım noktaların üzerine ince zımpara mı yapmalıyım, yoksa o bölgeye tekrardan pasta mı çekmeliyim? Diğer bölgelerle ton farkı oluşturmaması için nasıl bir yol izlemem lazım?

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti hakangemini » 07 Şub 2013, 20:26

Elle değil de el aleti ile pasta sürüp parlatma yaparsanız tümsek ve çukurlar daha eşit hale gelir. Ama boya katmanıda giderek incelecektir.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti AhmetH » 07 Şub 2013, 23:08

3 kademe zımpara 3 kademede pasta işi ister bu.

kalın - orta - ince olmak üzere zımpara çekeceksiniz en ince zımparanız 2000 grit olmalı belki.

sonra kalın pasta ile başlayıp incelerek bitireceksiniz

bu rötuş fazlalığını götürmek biraz uğraştırıyor :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir