Pierburg 2E3 ( Jikov ) Karbüratör Bakım ve Temizliği

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Pierburg 2E3 ( Jikov ) Karbüratör Bakım ve Temizliği

İleti sainz » 16 Tem 2013, 12:18

ozantavsan yazdı:...Bakalım yakıt nasıl olacak.Temizlik sonrası farka bakınca bu sefer gerçekten düşeceğine çok eminim.

Sırf benzinle kullansaydın, "%150 düşecek" derdim ama işin içinde LPG var bir şey diyemiyorum. Yalnız LPG' deki bazı yaptığı sıkıntıların da ortadan kalkması veya motorun LPG' de daha rahat çalışıyor olmasıyla tüketimin düşeceğini ben de düşünüyorum.

Ben 10 litre benzinle tasarruf yapacağım diye kasmadan ama çok da fazla abanmadan yaklaşık 80-90 kilometre yol gidebiliyordum İstanbul şehiriçi trafiğinde. Geçenki karbüratör ve distribütör temizlik ve ayarlarından sonra benzin ibresi takıldı kaldı olduğu yerde.:D Çok net bir ölçüm olmuyor benim yaptığım ama yine de fikir veriyor bana. Dediğin gibi motor daha rahat çalışıyor ve rahat devirleniyor.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti kutlay006 » 20 Tem 2013, 22:01

çalışma süper olmuş..ben doğan aracımın karbüratörünü söküp temizlemiştim..geri toplarken malzeme artırmışım..yerlerini bulamadığım için takmadım..1 sıkıntı yapmadı o şekilde çalışıyor, heralde karbüratöre fazladan takmışlar onları

malzeme artırırım diye cesaret edemiyorum..karbüratörcüye temizletmeyi düşünüyorum ama onlarda deteylı temizlermi bilemiyorum..kararsızım şu an..aynı şikayetler benim araçta da var..banada söylüyor bazı tamirciler, aracını lpg de kullanıyorsun boş yere para verip karbüratörü temizletme hiç bir faydası olmaz diyolar...
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutlay Yıldız
Nereden: Ankara
Arabanız: Küheylan 135L

İleti ozantavsan » 20 Tem 2013, 23:24

Banada lpgde kullanıyorsan gerek yok dediler 3 yıldır.Fakat temizleyince beni boşuna oyaladıklarını gördüm.
Lpg beyninden sandığım sorunlar bile son buldu.Araç şu an süper.Arabaya benzedi.
Tofaşınkini söktünse bunuda yaparsın.Korkacak birşey yok.Verdiğim dökümanda parça yerleri herşeyi var.
Baka baka yap.Malzeme arttıramazsın sanırım.Hiç oyalanma ustaya yaptırmak için.KEndi yaptığın kadar detaylı yapmazlar sanırım.

Olmadı vidyolarımdanda yardım alırsın.Muhakkak temizle ve farkı gör.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti favosam » 15 Oca 2014, 15:59

Ozan Bey tebrik ederim tek tek anlatmışsınız neyi nasıl yaptığınızı. Biz böyle dökuman ve videoları ancak yabancı sitelerde bulabiliyoruz. Hani bizim ülkemizde vardır ya aman kimseye öğretme aman kimse öğrenmesin.
Ama bu yabancılarda yok onlar sizin gibi tek tek öğreterek anlatıyorlar o yüzden adamlar bizden 50 yıl ileride.
Git sanayiye usta gizli gizli bir şey yapar gibi motoru tamir eder ki görmeyesin, öğrenmeyesin diye.
Favocular için güzel bir kaynak olmuş.
favosam
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer
Arabanız: Favorit

İleti ozantavsan » 15 Oca 2014, 23:08

Evet çok haklısınız.Ben ihtiyacım olan her türlü bilgiyi yabancı kaynaklardan ediniyorum.Dediğiniz gibi türkçe vidyo ve döküman çok az.Olanlarda saçma sapan.Ybancılarda ego yok anlatıyor paylaşıyor.Benim felsefemde hayat paylaştıkça güzel.Bazen yurtdışında yaşasam kimbilir neler yapardım diye düşünmüyor değilim.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Ömer Fatin » 02 Mar 2014, 20:17

Ozan merhaba,
Elinde mevcutsa Teknik dökümanı herhangi biryere upload etme şansın varmı?hotfileden şuan mümkün görünmüyor.
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti ozantavsan » 03 Mar 2014, 10:51

Hotfile kapatılmış. İhtiyacı olan arkadaşlar için linki aşağıdadır.Site gelince en aşağıdaki DOWNLOAD butonuna tıklayın.Üsteki yanar dönerlere tıklamayın.

http://www.dosya.tc/server25/onoHEu/g2E ... e.pdf.html
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Ömer Fatin » 06 Mar 2014, 22:47

Ozan çok teşekkürler. Bir sorunum var ve muhtemelen bu döküman sayesinde çözeceğim.
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti favorit55 » 07 Mar 2014, 08:38

Merhaba ,

Benzinde rölantide dengesizlik var bazen 900 bazen 1100 bazen 600 kadar iniyor bazende çok fazla değil ama gaz verip bırakıyor kendi kendine lpg de ise rölantide sürekli düşme yaşıyor lpg ayarlarım bozulmuyor her seferinde lpg ustası rölanti ayar vidasından yukseltiyor rölantiyi. Sorun karbüratörde olabilirmi usta karbüratör dedi ama temizledik 10 ay önce rektefiye yaparken dedi nasıl temizlediklerini sordum 1 gece tinerli suda bırakmışlar sadece istersen gene aynı şekilde temizlerim dedi sizce doğru bir temizleme yöntemimi veya temizlense sorunum düzelirmi. Temizlikle olucaksa kendim sökmeyi düşünüyorum.

Döküman gerçekten güzel türkçe olmasına bile grek yok resimler anlatıcı. TEŞEKKÜRLER.
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti SKDFORMAN » 07 Mar 2014, 13:03

Ozan arkadaş
öncelikle hiç üşenmeden böyle bir çalışmayı paylaştığın için sana tşk ederim. Bilgi paylaştıkça güzeldir. Zaten forumunda amacı bu.
Çok güzel ve faydalı bir çalışma olmuş. Ben ankara da ikamet ediyorum. İnanınki artık kalbiratörle ilgilenecek usta bulmak neredeyse imkansız. Bulsak bile sizin yaptığınız gibi titizlikle yapılabileceğini hiç sanmıyorum. Ankaralı eski sürücüler bilir, eskiden Kalbiratörcü Necdet vardı ankarada. O kadar ünlüydüki ank dışından gelirlerdi. Bende bi kaç kez uğramıştım. Usta uçak kalbiratörlerini yapa yapa bu konuda uzmanlaşmıştı. Kalbiratör bir aracın kalbi derdi.
halen yaşıyorsa Allah uzun ömürler versin. Onuda burdan anmış olduk.
Benim aracın rolanti memesi (sarı silindirik olan) elimle baktım oynuyor. Sabit diil gibi. Bu normalmi. Yoksa yerindenmi çıkmış yada kırılmış felanmı. yada hafif oynarmı. Ayrıca otomatik jigle şuan devre dışı.
Tkrardan güzel paylaşım için tşk ederim.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti sersefil » 08 Eyl 2014, 23:05

lütfen linkleri yenilermisiniz
sersefil
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İzmir
Arabanız: favorit lx

İleti Florin » 08 Nis 2015, 17:07

Pierburg 2E3 by masster

Florin (masster)
masster
Florin
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Mersin

İleti ACD6380 » 30 Ekm 2015, 15:09

Karbüratörün üzerindeki kırmızı parçanın adı nedir plastik olan
ACD6380
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ahmed carullah demir
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: skoda favorit

İleti AhmetH » 31 Ekm 2015, 20:45

Jikle piposu diyorlardi sanayide. Zaten skodalardan anlayan parcacidan alacaksaniz karburatorun ustundeki kirmizi sey deyince anlamalati lazim :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

Önceki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir