Favorit Kontağı Nasıl Değiştirilir ??

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit Kontağı Nasıl Değiştirilir ??

İleti ozantavsan » 14 Oca 2014, 23:09

Kontak anahtarım marş konumunda marş basmıyordu.Orjinal kontak termiği sipariş vermiştim.Ürün elime ulaştı.

Bu parçaya aracımın anahtarı girmiyor.Yoksa kontak iki parçamı.biri anahtarın girdiği ,diğeride bu sipariş ettiğim.

Geceleri geç eve geldiğimden nasıl sökeceğimi inceleyemedim daha.Bilenlerden yardım alsam iyi olurdu.
İznim perşembe günü ,bu nedenle izin günümde halledeceğim.Şu an aracı kullanamıyorum.

(düz kontak konumunu bilsem basar giderdim)

Daha önce değiştirenlerden bir anlatım bekliyorum.Değiştirirken foto çekeceğim.Aynı sorunla karşılan olursa ileride , okuyup yardım alır diye...

sahibinden_IMG_0302.JPG

sahibinden_IMG_0303.JPG

Elektirik bağlantı için yeterli bilgi yok..
sahibinden_IMG_0305.JPG

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti aslan_1960 » 14 Oca 2014, 23:39

Selamınleyküm,kontak anahtarı ve kontak termiği olarakiki parçadır.Direksiyonun alt tarafındaki muhafazayı söküyorsun,direksiyon milinin bağlı olduğu cıvatalarıda söküyorsun,direksiyon boşa çıkacak(sadece simit yeri).Sonra kontağı çıkart kontak anahtarının arkasında kontak termiği var.Kabloları renklerine göre kağıda yaz karıştırma.Kontak termiğini çıkart yeni anahtara tak.Elinden tamir işi geliyorsa değişirsin.Kolay gelsin.
aslan_1960
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sarper Yalçınkaya
Nereden: Aydın
Arabanız: Skoda forman glx

İleti aslan_1960 » 14 Oca 2014, 23:45

Selamınaleyküm,sanırım senin kontak termiği bozuk ?Monte etmeden önce dene çalışmazsa anahtar yuvası yerine kontak termiğiyle değiştirirsin.
aslan_1960
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 15 Oca 2014, 21:01

ozan abi cok kolay bir iş bu sen basıt bır şekilde yaparsın bu işi arkdaşta anlatmış zaten he istersen aracı calışır konuma getir sorun ordanmı anlarsın kaputu ac bır torna vıda ile marş motorunun iki kablo girişi var iki kablo girişinede tornavıdayı sürt aracın calışırsa değiştir sorun oradan dır calışmaz ise başka bır sorun var demektir direksiyonun altını sök 13 lokmaya la 4 adet somun söküyorsun sonra ince torna vıda yada 3.5 alyanla termiği anahtardan ayırı yenı termiği tak sonra eski termikteki kabloları yeni termiğe tak sonra geri topla basit bir işlem or jinal almışın ama benım araca fabrıkanın taktığı 18 sene yeti 3 kere değiştim bir sene icinde fab marka bozuldu 3 kere bende aracı start stoba cevirdim misgibi oldu ne kontak termiği bozuluyor ne bişey yeni arabalarda kartı yerıne takıyon benım arabadada anahtarı yerine takııp ceyranı veriyon basıyon düğmeye calışıyor:D
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti ozantavsan » 15 Oca 2014, 23:05

Teşekkürler , Sabah işe giderken şöyle detaylı bakınca kafamda ne yapmam gerektiğini çözmüştüm.Az önce yazdıklarınızı okudum.Yarın halledeceğim artık.Start Stop butonu düşünüyorum zaten.Yabancı bir siteden almayı düşünüyordum.Gerçi bizdede vardır ama .Kontağı halldeince Start stop kolay iş..Tekrar teşekkürler.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 16 Oca 2014, 16:42

Evet. Bugün kontak değişimini yapmaya çalıştım.

Önce Direksiyon alt plastiğini söküyoruz.

sahibinden_IMG_0306.JPG

Sonra Direksiyon milini tutan 4 somunu söküyoruz.

sahibinden_IMG_0310.JPG

12lik somun anahtar kulladım

sahibinden_IMG_0308.JPG

Direksiyonu aşağı doğru alırken kontağıda yerinden kurtadım.

sahibinden_IMG_0315.JPG

Kontak anahtarı ve kontak fişeği

sahibinden_IMG_0316.JPG

Kontak anhtarı ile kontak fişeğini üstte düz tornavida ile sökülen çok ufak bir vida tutuyor.
Vidayı söküp fişeği dışarı alıyoruz.
Yenisini takıp vida ile sabitliyoruz.Kontak anahtarı ile konumları kontrol ediyoruz.Kablolarda zaten 50-15-16-P-30 gibi numaralar var.Kabloları bağlayıp marş deniyoruz.

Benim sorun çözülmedi.Ne yaptımsa marş dinamosu marş almadı ,ses seda yok.Bende elektirik ustamı aradım.
Saat 18:00 gibi eve gelip bakacak..Belki başka bir sorun veya püf nokta vardır.Yeri geldiğinde işi erbabına bırakmakta gerek.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti felicia_3437 » 16 Oca 2014, 20:39

marşmotoru üzerinden denemedınmı kontak acık durumdayken ozana abi tornavida yardımıyla deneseydın keşke belki marş motorunun şase kablosunda sorun vardır aküden yenı hat ceke bılırsın dışarıdan daha kuvetli olur ozaman
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti ozantavsan » 16 Oca 2014, 21:58

Marş motorunda tık yoktu.Usta geldi ,kontağı tekrar taktı denedi.Marş yok.

Marş motorunu tornavidayla denedi ,yok.Hafifçe vurup marş denedik marş aldı ama kıvılcımlar çıktı marş motundan.

Marş motorunu söküp gece vakti sanayiye gittik.Terminal bağlantısı marşın içinden kopmuş.Bu sebeple marş alamadığı gibi şaseye deyip kıvılcım çıkartıyormuş.

PArça ekledi ,güzelce kaynak gibi lehim yaptı.Kollektörde ileride değişmeli ,dedi ,temizledi bakımını yaptı.Fırçaları 2 yıl önce aynı usta değiştirmişti.Yeni gibi duruyorlar dedi.Bende kontrol ettim ..

Eve dönüp monte ettik artık çalışıyor.

Kontak değişim sonrası daha önce yanmayan bir gösterge yanıyor. Ortası yuvarlak kenarları parantez gibi.
Fren tertibatıymış internetten baktım.Ne işe yarıyor bilmiyorum araştırıyorum.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti aslan_1960 » 17 Oca 2014, 00:06

Selamınaleyküm ozan kardeşim,Bu arada kontak ve kontak termiğinin nasıl değiştiğini öğrenmiş oldun.Yanan ışık fren tertibatı dediğine göre fren hidroliğini kontrol et .Hidrolik varsa soket girişlerini söküp oksitlenmiştir temizleKolay gelsin.
aslan_1960
CLASSIC
CLASSIC

İleti kurtoğlu11 » 17 Oca 2014, 00:21

el freni ışığı o diye biliyorum
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti MadloveR » 17 Oca 2014, 10:40

O kontağı çevirince yanan ışık marş alınca sönüyorsa sıkıntı yok. Araç çalışınca da yanmaya devam ediyorsa kontağı elektrikçiye gösterin kontağın montajıyla ilgili o ışık ama tam olarak ne işe yaradığını bilmiyorum.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir