Fabia 2 Sis ve Gündüz ledi montajı

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia 2 Sis ve Gündüz ledi montajı

İleti electro_tayfun » 27 Arl 2014, 04:48

Merhaba arkadaşlar bulunduğum yer itibari ile malzeme bulma güçlükleri ile 1 hafta sonunda işlemleri tamamladım.Sis takmayı düşünenler için de böyle bir konu açmak istedim.Hep siteden faydalanıyoruz birazda katkıda bulunalım dedim.=)

Öncelikle maliyetle başlamak gerekirse 2 adet sis farı 180 tl ve H8 soket ve stop ampul duyu(gündüz ledi için) 25 tl role kablo vb. kısımlar içinde 75 tl ye yakın masraf yaparak toplamda ampullerle 300 tl lik bir maliyetim oldu.Tabi bütün işlemleri kendim yaptım işçilik vermesemde maliyetli bir sonuç oldu.
En başta şunu belirtmek istiyorum stop ampul duyu bulamadım4-5 gün direk yok dedikleri için araştırdım meğerse fardaki sinyal ampul duyu bile aynıymış nitekim kango arka sis ampul duyu alarak taktım. buna ek olarak golf3 sinyal ampul duyu da uyuyor sanırım.

Sisler ve gündüz ledi için;

Sisleri mevcut arka sis anahtarından almak için sigorta panelinden kablo alarak mevcut hazırlamış olduğum röleli devreden geçirerek arabanın tesisatına yük binmemesini sağladım.Arabadan gelen komut sadece mevcut roleyi çektiriyor.Burada da en önemli etkenlerden biri role ters şekilde diyod bağlanması unutulmamalı. Transistör ile roleyi sürecektim ancak bu kadar detaya gerek duymadım.

Gündüz ledi için ise led stop ampul duyu aldım bunları kullandım. Gündüz ledinde ilk arabanın çalıştıgı bilgisini almak için yer aramaya koyuldum ve en mantıklısı elektrikli aynaya gelen 12 volt besleme geldi ve buradan 12 volt okey bilgisi alarak roleyi çektirdim.Bu roleden sonra da far yanınca otomatik sönsün diye başka bir rolenin ters kontağından geçirdim. Ancak far yanıyorken sürekli enerjili olacagından bu kısmı bağlamadım.Şuanda araba çalışınca ledler yanıyor istediğimde direksiyon altındaki göze buton koyarak söndürebilme imkanı sağladım.Böylelikle sis farı yada gündüz ledi açık olmadığı sürece aractan herhangi bir 12 volt kullanılmaması sağlanmış olundu.

Yapmış oldugum kartın sinyal giriş ve çıkışlarına ve 12 volt girişine sigorta koyarak araba içerisindeki kabloların sprel hortum içerisinden geçmesini sağladım.Sprel uç kısımlarından da su almaması için eriyen bant(yüksek gerilim bandı) ile kapattım.

Sis ampulleri H8 kendinden soketli ampul taktım.

İçeriye sigorta kutusuna giden kabloyuda fren ünitesi sanırım vestavroz mu ne diyorlar onun yan kısımdan lpg takılırken delmişler oradan geçirdim.Açıkçası motor ile iç kısım arasını bölen malzemenin neden bu kadar ince oldugunu anlamadım.

Teknik olarak arabadan gelen sinyal uçları yani sis için 12volt ve araç çalıştığına dair 12 voltlar ile role bobinlerini çektirdim.Kontaklarından aküden aldıgım 12 voltu geçirerek sis ve gündüz ledlerini bağladım. Role bobini bağlarkende arabadan gelen sinyal artısına diyodun eksi kısmı gelecek şekilde bağlantı yaptım. Roleye gelen eksi tarafına diyodun artısı gelmesi sağlanmış oldu böylelikle role kapanırken oluşan emk yani ters arabay gidecek peak voltajından korunmuş oldu.Diyod olarak 1N4007 diyod kullandım tanesi 0,25 kuruş olan bir yarıiletken malzeme.

Bilgi olarak sis farları çıkarılırken sisler arasında kalan orta ızgara (siyah kısım) kenarlarındaki 10 cm lik kısımlar çıkıyor buradan elimizi sokup sisteki mandalı bastırdıgımızda kapı şeklinde sisler dışarı çıkıyor.

Umarım sis takmayı düşünenler için yardımcı olabilecek konu olmuştur.Zamanım pek olmuyor ama mümkün olabildiğince sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

Eklentiler
CoilDiode.png
role bobinine bağlanacak diyod yönü şekli.
CoilDiode.png (7.24 KiB) 1619 defa görüntülendi
DSC_2085.JPG
röle grubu
DSC_0031-1.JPG
gündüz ledi
DSC_0025.JPG
sisler
electro_tayfun
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tayfun gedikli
Nereden: Bursa
Arabanız: fabia 1.2 htp

İleti Skoda Daima » 29 Arl 2014, 10:02

Paylaşım için teşekkürler. Anladığım kadarıyla ön sisler için ayrı bir anahtarınız yok ve arka sislerle birlikte yanıyorlar. Şayet trafikte önümde açık havada sisleriniz açık giden apaçilerden olursanız direkt uzunla geliyor olacağım haberiniz olsun.
Skoda Daima
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat Şerif Keçik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Octavia 1,6 TID DSG

İleti electro_tayfun » 29 Arl 2014, 17:32

Skoda Daima yazdı:Paylaşım için teşekkürler. Anladığım kadarıyla ön sisler için ayrı bir anahtarınız yok ve arka sislerle birlikte yanıyorlar. Şayet trafikte önümde açık havada sisleriniz açık giden apaçilerden olursanız direkt uzunla geliyor olacağım haberiniz olsun.

Evet arka sislere bağladım.Trafikte gereksiz yakacak tip olsaydım arka sislere bağlamazdım Sis olursa kullanmak için zaten sarı ampul taktım diğer türlü vatandaşlar beyaz birşeyler takıyorlar.
electro_tayfun
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tayfun gedikli
Nereden: Bursa
Arabanız: fabia 1.2 htp

İleti Skoda Daima » 29 Arl 2014, 18:11

electro_tayfun yazdı:
Skoda Daima yazdı:Paylaşım için teşekkürler. Anladığım kadarıyla ön sisler için ayrı bir anahtarınız yok ve arka sislerle birlikte yanıyorlar. Şayet trafikte önümde açık havada sisleriniz açık giden apaçilerden olursanız direkt uzunla geliyor olacağım haberiniz olsun.

Evet arka sislere bağladım.Trafikte gereksiz yakacak tip olsaydım arka sislere bağlamazdım Sis olursa kullanmak için zaten sarı ampul taktım diğer türlü vatandaşlar beyaz birşeyler takıyorlar.

Duyarlılığınız için teşekkür ederim.
Skoda Daima
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat Şerif Keçik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Octavia 1,6 TID DSG

İleti osmanspinar » 03 Haz 2015, 17:48

gayet guzel olmus duyarlı vatandas !
osmanspinar
CLASSIC
CLASSIC