Sol kapı merkezi kilit motoru, Alarm montajı

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sol kapı merkezi kilit motoru, Alarm montajı

İleti yoyo55 » 23 Nis 2015, 21:28

Arkadaşlar selamlar, Mübarek Kandilinizi tebrik ederim.

Şöyle bir sorunum var;

Hyundai H100 minibüse alarm takıyorum. Sol kapı motoruna 4 kablo giriyor.

1- Mavi sürekli +12 Volt
2- Siyah Şase
3- İkinci Mavi mandalı yukarı çekince +12Volt,normalde şase
4- Mavi kırmızı mandalı aşağı basınca +12 Volt, normalde şase

Alarm inwells marka (şu sıralar çok satılan mavi kutulu olandan), turucu + turuncusiyahı No:2 ye, sarı+sarısiyahı Mavi No:1'e bağlıyorum.1 ve 2 nolu kabloların Kabloların motora giden uçlarını kesiyorum.

Alarmdan gelen beyaz 3'e, beyazsiyahı 4'e bağlıyorum.

Böyle yapınca, haliyle sol kapı hariç, diğer kapılar açılıp kapanıyor.

Ancak 1 ve 2 yi kesmeden bağlarsam, sol kapı mandalına basınca kumandadan kapatma yaptığımda diğerleri kapanıyor. Sol mandalı yukarı çekip kumandadan aç yapınca diğerleri açılıyor. Yani sol kapı mandalı hangi konumdaysa, diğer kilitleri o konuma kumanda ile gönderebiliyorum. Ama sol kapı mandalını hiçbir şekilde kumandadan kontrol edemiyorum.

Ne yaptımsa sol kapıyı kumandadan aç kapa yaptıramadım. Daha önce başına böyle birşey gelmiş olan var mı?

Araya bir röle falan mı gerekiyor?

Diğer sorum ise, kapı tetiklemesini nasıl bağlayacağım. Yani kapı tetikleme eksi tetikleme yazıyor. Tavan lambasında kapı açılınca eksi gelen ucu bulup, buraya bağlıyorum ama bir türlü kapıyı açınca alarm çalmıyor. Sanki kapı tetiklemesi hiç bağlı değilmiş gibi normal açılıyor.

Tüm montajı yaptım bu iki konuyu çözemedim.

Frene basınca kapıları kilitleme sol kapı hariç.
Kontak açınca alarmın çalması gibi özellikler sorunsuz çalışıyor.

Acil cevap gelirse çok memnun olacağım, teşekkürler.

yoyo55
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ali Yılmaz
Nereden: Sakarya

İleti yoyo55 » 23 Nis 2015, 22:11

http://www.turkeyforum.com/satforum/arc ... 06624.html
adresinde aşağıdaki mesajda aynı sorunun çözüm önerisi yapılmış. Denedikten sonra sonucu buraya yazacağım.

slm bülent bey yazınız gerçkten mükemmel olmuş yalnız bi sorum olucaktı hyundai getz aracım var şoför kapısından anahtarla kitleyince bütn kapılar kitleniyo yalnız içerden kapıları kitleyecek anahtar yok sadece kiliti itince hepsi kitlenio çekincede hepsi açılıo bitek şoför kapısından oluyo buda diğer kapılardan olmuyor merkezi kilitler için kumanda aldım sol kapıyı söktüm kilit motoruna 4 adet kablo gidiyor birinde direk +var birindede şase var söktüm kabloları + ve şase hariç diğer iki kabloya bağladım kumanda sisteminin uçlarını kumanda kapıları açıp kapatıyor fakat soketi takınca söfor kapısına hiç birini çalıştırmıyor + yı keserek denedim şaseyi keserek denedim genede olmadı sol ön kapıya soketi takınca çalışmıyor çıkarınca diğer bütn kapılar kumandadan çalışıyor bunun neden ne olabilir sol ön kapı motorunu acaba 2 kablolu olanlardanmı alsam yardımcı olursanız çok sevinirm.saygılar.

Merhabalar arkdaşım bence merkezi kilit modülünü aracın orjinal merkezi kilit beynine bağlarsan sorunun çözülecektir.Kapı motoruyla hiç uğraşma motorun bağlantılarını eski haline getir ve merkezi kilit beyninin yerini araçta bularak montajını yap.Yerinide kapıları açıp kapatırken aracın direksiyon altında sigorta kutusunun oralardan bir tıklama sesi duyacaksın elinide sesin geldiği yere bastırırsan titreşimi hissedersin o röle büyük ihtimal merkezi kilit beynidir.Kablolarına sırasıyla eksi veya artı tetik vererek ucları bulursun.Daha önceki yazılarımı okuyarak nasıl bulabileceğini öğrenebilirsin.:ok::ok::tflag::tflag:
yoyo55
CLASSIC
CLASSIC

İleti toyota » 23 Nis 2015, 22:14

Bu işler ile ilgili bilgim var ama sana görmeden yardımcı olamıycam tam olark.Kapı tetiklemesi dediğin kapı butonu tetiklemesi olmalı.Kapı açıldığında alarmın çalması için genelde şase ile çalışır.Alarmı kur kapı siviç bağlantısını aracın şasesine değdir bakalım alarm çalması gerek bunun için sanırım alarmı kurup 3dk beklemen gerekicektir alarmın marka modeline göre değişiktir.böyle deneyebilirsin.Elinde bir tane 12 V lambalı kontrol kalemin olması gerek.
Sol kapı için ise sanırım hondalardaki gibi sol kapıda motor yok 4 kablonun girdiği bir çeşit siviç sen o sivici kapıya taktığın anahtar ile mekanik olarak hareketlendiriyordun önceden o kapınn klidini açınca hepsi açılıyordu o kapıyı kilitleyince hepsi kapanıyordu.Bu neden den dolayı ona +12 ve - sabit geliyor sen kilidi sol ön kapıdan açınca çıkış uçlarında artı ile eksi yer değiştiriyor diğer kapı motorlarına düz besleme gidiyor kilitler yukarı kalkıyor sen sol ön kilidi kapattığında ters besleme yani artı ile eski yer değiştiriyor ve diğer kapı kilitleri aşağı iniyor. Yeni bir 4 uçlu kapı kilit motoru gerekli ama bağlantısını buradan tarif etmem çok zor matığını kullanman gerekicek biraz.

Yukarıdaki senin kopyaladığındaki yazılanlar doğrudur merkezi kumanda beyninin bulup onun üzerinden eksi veya artı tetikleme ile kapıları açıp kapattığını bulman gerek o uçları bulursan bütün kapı kilitleri hareket ediyorsa kolay.ama bütün kapı kiltleri hareket edip sol ön kapı yine hareketsizse benim yukarıda yazdığım gibi olucak.
Gökteki yıldızı ALLAH yerdeki yıldızı Almanlar bulmuştur.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia

İleti yoyo55 » 24 Nis 2015, 07:17

Arkadaşım çok teşekkür ederim. Evet sol kapıdaki motor olmayıp sadece anahtarlama yapan bir düzenek olabilir. Sökmeye çalıştım onu ama vidalar yıldız baş, altına da ince bir tırtıklı pul atmışlar zamanlada iyice sıkışmış, sökemedim. wd 40 sıktım dün, belki bugün akşam sökebilirim, sol kapı kilit motorunu.(Tabi oradaki mekanizma motor ise)

Şaseden tetik alıp (kapıyı açınca)alarm çalması için 3 dk beklemek gerektiğini bilmiyordum. İnşaAllah öyledir. Dün sürekli dene dene en son dedim herhalde bu mavi kablonun beyindeki yolunda bir hata var neden çalışmıyor diye çok uğraştım.

O halde ilk önce Hyundai H100 minibüs sol kapı merkezi kilit motorlu mu değilmi onu anlayabilmek için, merkezi kilit beynini bulayım.Oradan besleme yapayım dediğin gibi.

Sonra da alarmı kurup 5 dk bekledikten sonra kapıyı açayım bakalım alarm çalacak mı?

Kontrol lambam var, led ile yaptım, çok süper işime yaradı. Hızlıca tüm kablo yerlerini bulabildim.

Yazdıklarının ikinci paragrafındaki gibi çalışıyor benim mekanizma. O halde orada motor olmaması büyük ihtimal. O zaman bir tane bildiğimiz kapı motoru alayım işim yürüsün. Ama önce şu kontrolleri yapayım.

Tekrar çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Hayırlı cumalar.
yoyo55
CLASSIC
CLASSIC

İleti yoyo55 » 24 Nis 2015, 08:02

Sorunda şöyle bir ilerleme kaydettim buraya yazmak istedim.

iki farklı alarm montaj ustası ile konuştum. sağolsunlar yardımcı oldular.

Hyundai H100 Minibüslerin sol ön kapısında sadece siviç varmış. Yani bir motor yokmuş. Bu nedenle merkezi kilit için o kapıya motor takmak gerekiyormuş.

İki kablolu merkezi kilit motorlarından bir tane alıp, işi çözmek gerekiyormuş.

Kapı tetiklemesini de direk kapı sivicindeki kabloya bağlayacaksınız dediler.

Alarm kurulduktan 3 dk sonramı bu sivicten gelen tetiklemeler alarmı devreye sokar diye sordum. Hayır hemen sokması lazım dediler.

Kapıya motor alıp, kapı tetiklemesi ile ilgili bekleme sonrası alarmın devreye girip girmediğini de kontrol edip sonucu buraya yazacağım.

inwells mavi kutulu alarm montajı yapmaya çalışıyorum. İnternetten arayanlar kolayca bulabilsin ve benim gibi uğraşmasın diye araç marka modeli ve alarm markasını paylaşıyorum.

Saygılar
yoyo55
CLASSIC
CLASSIC

İleti toyota » 25 Nis 2015, 15:32

Alarmlarda baypass özelliği vardır inwells ı tam bilmiyorum ama Cenmax ta öyle alarmı kurup 3 dk geçmeden kapıları açarsan alarm kapı siviçlerini baypass eder böylece arıza durumunda gecenin bir yarısı zırt pırt alarm çalmaz aynı durum darbe sensöründe de geçerli ona dayanarak belki inwells ta da olabilir dedim.Allah kolaylık sabır versin bilirim ne kadar sıkıntılı iş olduğunu.Bu işlemleri bitir tam anlamıyla bir de zaman gecikmeli flowme ekle araca tam olsun.Aşağıda kendi aracıma yaptım çok güzel oluyor yoldan çevirenler bile oluyor farları açık bıraktım diye :)

https://www.youtube.com/edit?video_id=B ... rrer=watch
Gökteki yıldızı ALLAH yerdeki yıldızı Almanlar bulmuştur.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia

İleti yoyo55 » 28 Nis 2015, 07:11

Selamlar;

H100 minibüs alarm montajında, bu araçlarda sol kapıda motor olmadığı iki kablolu merkezi kilit motoru aldım.

Bu motoru kafası aşağıda duracak şekilde cam boşluğuna sıfır olacak şekilde montajladım.

Montajı matkap uçlu vida (akıllı vida) ile yaptım, civata somun kullanmadan direk motor üzerindeki iki vida deliğine sac vidalarıı sıktım, çok sağlam oldu.

Sonra bu kapıya gelen açma kapama kablolarına bu motorun iki kabolusunu bağladım.

Orjinalde sürekli 12 Volt olan (mavi kablo) ile sürekli şase olanı (siyah kablo) iptal ettim.

Alarm sirenini, yolcu koltuğunu kaldırınca görünen motor boşluğunda, araç önüne doğru motordaki tesisat kablolarını tutan Metrik 6 bir adet vidaya güzelce tutturdum. Sirenin tüm ağırlığınıda oldukça kalın olan tesisat kablosuna verdim. Beyinden gelen pembe renkli siren kablosunu, zemin halıları altından geçirerek, direksiyon borusuna montajladığım beyne götürdüm.

Alarmın kapı tetiklemesini YAPAMADIM.

Tavan lambasında iki uç var. biri sürekli +12 volt. Diğeri kapı açılınca - oluyor. Bende kapı tetiklemesi olan mavi kabloyu bu uca bağlıyorum.

Alarmı kuruyorum, kapılar kapalı olmasına rağmen normalde (mavi kablo tavana bağlı değilken) kapı kapandığında sönen kapı açık uyarı lambası, sürekli yanık kalıyor.

3 dk, 5 dk bekliyorum bir türlü sönmüyor. (Tüm siviçler, normalde düzgün çalışıyor)

Tabi kapıyı anahtarla açıncada alarm çalmıyor.

Alarm beyni üzerindeki jumperı pozitif ve negatife alarak ta denedim. Bir türlü kapı açınca alarm çalımıyor.

Nerede yanlış yapıyorum?

Satıcıya kapı tetiklemesi ile ilgili arızalı gelen beyin oldu mu diye sordum. Öyle bir arıza ile ilgili beyin gelmedi diyor.

Sorun nerede acaba, yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Sadece kapı tetiklemesi kaldı, diğer herşey sorunsuz çalışıyor şükürler olsun :)
yoyo55
CLASSIC
CLASSIC

İleti yoyo55 » 28 Nis 2015, 07:18

Arkadaşlar sorunu dün akşam çözdüm. inwells alarmın tüm özellikleri sorunsuz çalışıyor.

Yaptığım yanlışlık şöyle;

Alarmın kapı tetiklemesini algılayan mavi kablosunu, kapı açılınca negatif olan tavandaki uca bağlıyordum.Ancak H100 minibüste, bu ucun hemen altında, tavan lambasını tutan perçinler varmış.Farkında olmadan aynı zamanda bu perçinlere de kabloyu temas ettiriyormuşum.

Yani mavi kabloya, sadece kapı açıldığında gelmesi gereken negatif, sürekli gelmiş.

Denemeler sırasında alarm beyni üzerindeki pozitif/negatif kapı tetiklemeyi seçmeye yarayan jumperı çıkarmıştım.Bunu da negatif kapı tetiklemeye orjinalde olduğu yere taktım.

Herkese teşekkür ederim.Hayırlı günler.
yoyo55
CLASSIC
CLASSIC

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir