Favorit Tavan Lambası Tamiri & Led Aydınlatma

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit Tavan Lambası Tamiri & Led Aydınlatma

İleti Umut25 » 04 Oca 2016, 19:53

Herkese Merhabalar,
Aracımda kapı switch çalışmaması,tavan lambasında temassızlık zayıf aydınlatma gibi sorunlar vardı.
Bugün tavan lambasını söküp temizledim ve led aydınlatma yaptım. Bununla beraber sol kapı switchimi temizleyip çalıştırdım.

Tavan lambası tırnakları çok hassas sökerken dikkat edilmesi gerekiyor ben kasasını çatlattım. Aracın hangi parçasını onarmayı kalksam oksitlenme sorunu ile karşı karşıya kalıyorum. Yaşından dolayı belli bağlantılarda oksitlenme sıkıntısı baş gösteriyior...

Tavan lambasının içindeki metallerin oksitlenen yerlerini maket bıçağı ile kazıdım daha sonra ölçü aleti ile ölçtüğümde iletimdeki zayıflığın azaldığını gözlemledim. 2 grup 4 seri beyaz ledime 330ohm direnç koyarak delikli pertinaxa lehimleyip, sofit ampul yerine monte ettim. Pertinaxın uçlarını herhangi temasa karşın makaronladım.

Anahtar grubundaki yanmayan ampulleri değiştirdim, bir tanesine deneme amaçlı mavi led koydum.

1994 FAVORIT LX YEŞIL
Kullanıcı avatarı
Umut25
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Umut
Nereden: Ankara
Arabanız: 1994 Favorit LX

İleti kdr7 » 04 Oca 2016, 23:32

Emeğine sağlık akrdeşim başarılı bir çalışma olmuş tebrikler :)
"94 Favorit GLX"
Konya - Şanlıurfa

Kullanıcı avatarı
kdr7
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kadir Karadağ
Nereden: Şanlıurfa
Arabanız: Favorit

İleti SKDFORMAN » 05 Oca 2016, 00:46

Ledleri neden seri bağladın ki kardeşim. Şimdi en ufak bi arızada komple sönecek.
Bende şerit led koydum 3 sıra 3lü. Öyle ledle lehimle devreyle dirençle uğraşmaya gerek yok. Ama sen elindeki malzemeyi değerlendirmişsin muhtemelen. Eline sağlık.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti Umut25 » 05 Oca 2016, 10:03

Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Şerit led yerine 5mm açılı led kullanmamın sebebi hem elimde fazla bulunması hemde şerit lede göre daha uzun dayanması.

Şerit ledler smd malzemeden yapıldığı için çok ısınma durumlarında lehim kopukluğu temassızlık gibi sorun çıkarmakta.

Seri bağlamamın nedenide ledi ideal akımda çalıştırıp direncin üzerine yük bırakmamak bu sayede direnci düşük tutarak ısınmasını önlemiş oldum. Kohm seviyesi yerine 330ohm ile işi çözdüm. Herhangi bir patlama durumuna karşı da 2 grup yaparak garantiye aldım. Zaten pertinaxa lehimlemek çok zor bir işlem değil.
1994 FAVORIT LX YEŞIL
Kullanıcı avatarı
Umut25
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 05 Oca 2016, 11:24

Ellerine sağlık.
Umut25 yazdı:... Anahtar grubundaki yanmayan ampulleri değiştirdim, bir tanesine deneme amaçlı mavi led koydum ...

Anahtar grubu derken mesela parkları açtığımız butonun içindeki ampulden mi bahsediyorsun yoksa göstergenin içindekinden mi?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Umut25 » 05 Oca 2016, 19:24

buton içi ampulleri
1994 FAVORIT LX YEŞIL
Kullanıcı avatarı
Umut25
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 06 Oca 2016, 21:44

Umut25 yazdı:buton içi ampulleri

Tamamını mavi LED ile değiştirdiğinizde genel olarak bir fotoğraf eklerseniz sevinirim. Gerçekten merak ettim nasıl olur diye.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Umut25 » 23 Oca 2016, 23:09

sainz yazdı:
Umut25 yazdı:buton içi ampulleri

Tamamını mavi LED ile değiştirdiğinizde genel olarak bir fotoğraf eklerseniz sevinirim. Gerçekten merak ettim nasıl olur diye.

Buton içine delikli pertinax keserek 3 adet led koydum. Beyaz Led ile yeşil parlak yanıyor. Boyalı kapak olduğundan kırmızı ve mavide istediğim sonucu alamadım.

1994 FAVORIT LX YEŞIL
Kullanıcı avatarı
Umut25
CLASSIC
CLASSIC

İleti Gencebay » 29 Tem 2016, 14:43

Öncelikle tebrik ederim güzel olmu., bende böyle bir şey yapmayı düşünmüyorum. Ön gösterge paneli ışıkları kafasına göre takılıyor bu aralar. bir yanıyor bir yanmıyor. Bende hazır açmışken led uygulayım diyorum. İçindeki Led modeli için hangi tip led ampül almalıyız. resim olarak bilgi verirsen çok memnun olurum üstad. Saygılar
Gencebay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Y.KAYA
Nereden: Kayseri
Arabanız: Favorit LX 1995

İleti Umut25 » 30 Tem 2016, 15:31

Gencebay yazdı:Öncelikle tebrik ederim güzel olmu., bende böyle bir şey yapmayı düşünmüyorum. Ön gösterge paneli ışıkları kafasına göre takılıyor bu aralar. bir yanıyor bir yanmıyor. Bende hazır açmışken led uygulayım diyorum. İçindeki Led modeli için hangi tip led ampül almalıyız. resim olarak bilgi verirsen çok memnun olurum üstad. Saygılar

Merhabalar,

Yanıp yanmamaları oksitlenme kaynaklıdır.Tercihen silikonlu şerit led kullandığınızda uzun ömürlü olacaktır.
Şerit led 3 çipli olursa daha iyi olur. Ampul yuvalarındaki bakır kısımlara lehimleyerek montajı tamamlarsınız. Deneme yanılma ile + ve - ye dikkat edin.
1994 FAVORIT LX YEŞIL
Kullanıcı avatarı
Umut25
CLASSIC
CLASSIC

İleti Gencebay » 30 Tem 2016, 16:57

Teşekkürler üstad
Gencebay
CLASSIC