Egzantrik zinciri değişimi (Favorit - Felicia)

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Egzantrik zinciri değişimi (Favorit - Felicia)

İleti AhmetH » 26 Kas 2007, 09:18

Merhabalar Smile

Skoda 1.3  motorlarında  krank - egzantrik  senkronu gergi sistemi olamayan zincirli bir sistem  ile sağlanır.

gergi sistemi olmadığından dolayı  zamanla kullanım tarzına  bağlı olarak

"şıkırdama"  sesi  çıkartır,  çünkü bollaşır  fakat  kopmaz.

Triger zinciri olarakta bilinen  bu parçanın kopması  ve  yolda  bırakması  neredeyse imkansızdır.

Kendi  tecrübem ile  rahatça  söyleyebilirim ki  eğer  yüksek  devirde  yaptığı  sese   tahammül  edebilecekseniz  aracınızın  motor  yaptırma  zamanına kadar  sorunsuz  gidebilir.

Fakat  önemli  gördüğüm  bir  durumu  paylaşmak isterim.

1998   ve  öncesi  modellerde  krank dişlisi  daha  farklı .

1998  ve  üst  modeller (felicia)  krank  dişlisi  biraz  daha  dışarda  kalıyor (offset vermişler)

bir arkadaşım  favoritinin distribütör milinde  sürtme  izine  rastladığını  söylemişti..  sanırım  bundan  kaynaklanıyor.

Neyse..

araca  önden  bakarken  zincir  solda  kalıyor.  ulaşmak  için  karterin   ve yan kapağın  sökülmesi lazım.

sistemde oluklar  ve  sente  için  izler  mevcut.

"egzantrik zincir seti" olarak  aldıysanız   keçeler ve  conta  berberinde veriliyor.

ancak  karter  için   98 ve  üzeri  felicialarda   sıvı  conta   kullanmışlar..

onuda temin  edin.

umarım  fikir vermiştir  kolay gelsin Embarrassed

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti sonertevfik » 26 Kas 2007, 18:00

çok teşekkür ederim, böyle konularda resimli açıklamalar yapmak çok faydalı ahmet kardeş..
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti SKODA ATEŞİ » 30 Kas 2007, 19:42

bu tür paylaşımlara devam edin çok güzel açıklama yapıyosun ahmet kardeş
                      emeğine sağlık
SKODA ATEŞİ
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 30 Kas 2007, 21:19

zincir eksantriği değiştirmek hüner ister...her ustanında harcı değildir...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 30 Kas 2007, 21:49

[quote="skodacı"]zincir eksantriği değiştirmek hüner ister...her ustanında harcı değildir... [/QUOTE]
aynı şey trigerde de geçerli. üç beş kuruşa özele gidenler bazen 3-4 milyarlık motor masrafı yaşayabiliyorlar.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti AhmetH » 30 Kas 2007, 22:54

vallahi   yurt  dışında  bunları  adamlar  kendi  garajlarında  yapıyor LOL

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti DİRENİSCİ » 07 Ekm 2014, 18:44

Selamın aleykum arkadaslar favorıt trıger degısımı ıcın muhafaza karter heryeri söktum ve zıncır kapagının vıdalarınıda bırı harıc soktum kapak uzerınde kranka baglı kasnak var aracı vıtesde bırakmıstım kasnak ortasında 30 lokmanın tuttugu somun var o somunu cevırınce arac vıtesde oldundan krank haraket etti.
Benim takıldım yer zincir kapagını tek vida haric hepsini söktüm o vida kasnak altında zor bi yerde onu sökünce kapak cıkacakmı yoksa kasnagı sokmekmı gerekıyo artı kasnak sökülecekse sabitleme nasıl olacak?.
Vaktim yetmedi bilgilendirirseniz yarın daha bilincli haraket etmek istiyorum.
DİRENİSCİ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yılmaz bozkurt
Nereden: Ankara
Arabanız: skoda favorıt black lıne

İleti SKDFORMAN » 07 Ekm 2014, 19:20

DİRENİSCİ yazdı:Selamın aleykum arkadaslar favorıt trıger degısımı ıcın muhafaza karter heryeri söktum ve zıncır kapagının vıdalarınıda bırı harıc soktum kapak uzerınde kranka baglı kasnak var aracı vıtesde bırakmıstım kasnak ortasında 30 lokmanın tuttugu somun var o somunu cevırınce arac vıtesde oldundan krank haraket etti.
Benim takıldım yer zincir kapagını tek vida haric hepsini söktüm o vida kasnak altında zor bi yerde onu sökünce kapak cıkacakmı yoksa kasnagı sokmekmı gerekıyo artı kasnak sökülecekse sabitleme nasıl olacak?.
Vaktim yetmedi bilgilendirirseniz yarın daha bilincli haraket etmek istiyorum.

Linki inceleyin. Ozan arkadaş yeni değiştirdi :
favorit-forman/su-an-zincir-degistiriyoruz-yardim-lazim-t33402.html

Yukarıda yazılanlara aynen katılıyorum. diğer ülkelerde, özellikle rusyada bu araçların heryerini kullanıcılar kendilerini yapıyor. Bizleri biraz hazıra alıştırmışlar sanki. en ufak sorunda servise gidiyoruz. Para verdiğimiz içinde sanki ustayı satın aldığımızı sanıp ustaları beğenmiyoruz.
bilmem yalnışmı düşünüyorum.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti DİRENİSCİ » 07 Ekm 2014, 21:47

Tabiki dogru dusunuyosun. Ben kendi balata disk fren ayarımı degistirip ayarlıyorum aracı yeni aldım zincir zor yerde daha oncede görmedimden biraz zorluyo ama sıkkıntı değil.
Degistireyim ankarada degisecek arkadaslara yardımcı olurum ustalar sanayide kazık atıp kaz gibi yolmaya kalkmasa bu yola başvurmam.
Triger kapagı üstündeki krank kasnagı sökülüyomu yoksa kapaklamı cıkıyo bilen varsa bi el atsın.
DİRENİSCİ
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 08 Ekm 2014, 19:38

Hatırladığım kadarıyla krank kasnağı da sökülecek ki zaten sökülmezse zinciri çıkartmak mümkün olmuyor. Yalnız dediğim gibi "hatırladığım kadarıyla" böyleydi.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti blauzahn » 08 Ekm 2014, 21:06

Ozan arkadaşımız görür inşallah cevap verir bu konuda. Kendisi yanılmıyorsam bayramdan önce değiştirmişti.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti DİRENİSCİ » 08 Ekm 2014, 22:03

Kasnak sökülüyor büyük ihtimal cünkü zncir kapağının üstünde fakat kasnsgı sökmek icin nasıl sabitlemek gerekiyo sıkıntı burada.
DİRENİSCİ
CLASSIC
CLASSIC

İleti eskişehirskodaustası » 09 Ekm 2014, 00:48

kasnağı söküp çıkarmadan altındaki kapağı çıkaramassınız arkadaşlar:)önce kasnağı sökeceksiniz.
eskişehirskodaustası
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Eskişehir

İleti DİRENİSCİ » 09 Ekm 2014, 06:06

Kasnagı sabitleyemiyorum. keske kasnagı nasıl sabitleyecegimide yazsaydın, oglen isten izin alıp bi sekilde sabitleyecem, koca forumda zincir degistiren arkadaslar iletilerimi ya gormuyolar yada degistirirken usta yanında bakıp resim cekiyolar cünkü o zinciri her babayigit degistiremez, bir arkadas sinir bozucu sıkıntılı bir is demisti inanmamıstım.
Degisimi yapayım ince detayı ile yazayımki gercekten kendi yapmaya kalkan arkadaslara faydası olsun. Herkese Saygılar Tesekkurler...
DİRENİSCİ
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 09 Ekm 2014, 09:33

Vitesi 5 e takip icerde biride frene bassin somun ustune biraz wd40 falanda sikip beklerseniz gevsemesi rahat olur
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti sainz » 09 Ekm 2014, 12:01

AhmetH yazdı:Vitesi 5 e takip icerde biride frene bassin somun ustune biraz wd40 falanda sikip beklerseniz gevsemesi rahat olur

Benim usta da krank dönmesin diye piston yatakları ile blok arasına tahta bir şey sıkıştırırdı.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti SKDFORMAN » 09 Ekm 2014, 13:58

DİRENİSCİ yazdı:Kasnagı sabitleyemiyorum. keske kasnagı nasıl sabitleyecegimide yazsaydın, oglen isten izin alıp bi sekilde sabitleyecem, koca forumda zincir degistiren arkadaslar iletilerimi ya gormuyolar yada degistirirken usta yanında bakıp resim cekiyolar cünkü o zinciri her babayigit degistiremez, bir arkadas sinir bozucu sıkıntılı bir is demisti inanmamıstım.
Degisimi yapayım ince detayı ile yazayımki gercekten kendi yapmaya kalkan arkadaslara faydası olsun. Herkese Saygılar Tesekkurler...

İletilerini görmüyorlar kardeşim. Bizde tam bilmediğimiz için yardımcı olamıyoruz kusura bakma. İllaki görür birileri ama kim bilir ne zaman. İnsanlar işinin olduğuna bakıyo. Biraz benciliz belkide bu konuda.

Değişimi yapıp ince detaylarınla paylaşımda bulunacağından ötürü şimdiden çok tşk ederim kendi adıma. bi kaç resimde atarsan cok güzel olur.

Bu arada özl. mesajlarınada bak ara sıra

kolay gelsin..
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti DİRENİSCİ » 09 Ekm 2014, 21:09

Arkadaşlar degisimi tek yapıyorum günler kısaldı vakit kalmıyo işten, az az yapıyorum detaylı anlatımı resimli olarak koyacam tecrübelerini aktaran arkadaslara tesekkur ediyorum.
DİRENİSCİ
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir