komple Jikov karbüratör bakımı & temizliği

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

komple Jikov karbüratör bakımı & temizliği

İleti Ömer Fatin » 04 Arl 2012, 23:07

Bugün karbüratörü tekrar söktüm. Ara contasında da bi zedelenme vardı onuda yenileyeyim dedim. Bu arada baştan aşağı (jikle hariç) neredeyse tüm parçaları dikkatle söktüm. Sonrasında hareketli parçaları hafif gresleyerek tekrar montajladım.
Benzinde iken hava filtre koruması ve gaz mikserini takmadan güzelce ayarınıda yaptım. Eskiden beyaz duman yapardı egzozdan ve damlama yapardı, beyaz dumanı da damlamayıda kesti. Havafiltre muhafazasını ve mikseride takarak rolantisini hafif düşük ayarladıktan sonra aracı gaza aldım ki rolantisinin hafif yükselmesinden başka (900-1000 devir arası çalışıyor şuan) aracın gazda çalıştığı bile belli olmuyor. Test sürüşü yaptım ve bana göre gerçekten çok stabil çalışıyor.
Bu arada ısındıktan sonra aracın devrinin yükselmesinin sebebini buldum. Tahmin ettiğimiz gibi Jikleden değilmiş. Karbüratör ara contasının zedelenmiş olmasından kaynaklanıyormuş anladığım kadarıyla. Değiştirdikten sonra hiçbir sorun kalmadı.

Gaz ayarına hiç dokunmadım ama yinede bujileri yenilediğim için bi gaz ayarı yaptıracağım hafta içi. Sonrasında bi yakıt değerlendirmesi yapacağım bakalım sonuç ne olacak. Aslında tek boğaz bi mikser bulabilsem onu değiştirdiktren sonra ayar yaptırmak istiyorum ama tek boğaz mikser bulmak biraz zor olacağa benziyor. En son çare ebay'a müracat edicez sanırım.

1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti AhmetH » 04 Arl 2012, 23:27

ısındıkça conta gevşiyor ve fazladan hava çekerek devir artmasına sebep oluyorsa demek araç hafif zenginde çalışıyor.
Gaz ayarını kıssanız bile olur yani.

madem ayarlatacaksınız bu konuda sıkıntı yok...
geçmiş olsun.

ayarı yaparken bilgisayarla çalışan işini bilen biyere gidin avans tabancası ile avansınıza da baksınlar.
şeker gibi olur.
değişken fiyattan hesaba göre ortalama 0.226 lira yakıyorum şehir içi litre bazında bakarsakta 9.1 litre /100km şehir içi tüketimim var.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

Önceki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir