Karbüratörlü skodacılar bu parçaya dikkat

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Karbüratörlü skodacılar bu parçaya dikkat

İleti AhmetH » 09 Şub 2008, 03:15

Selam Smile

Karbüratörlü aracını sürekli  LPG  de  kullanıp  benzine  almayan  arkadaşlar  için  bir  püf  noktası  vermek  istiyorum.

bir  önceki  konuda  hatırlarsınız karbüratörümüzün  temizliği  ve  sürekli  LPG  kullanımından  hasar  alabilecek  parçaların  tayini ve  değişimini  anlattım.

gözden  kaçırılmaması  gereken  bir  diğer  parça  ise  resimde  gördüğünüz  adını  bilmediğim  ancak   benzin  geri dönüş sifonu veya geri dönüş  şamandırası olarak adlandırabileceğim  karbüratörün altındaki bu  parça...

bu  parça  resmen  şeytan  işi...   Angry

çatlamış  ve  hiç  farketmemişim..  LPG   kullanımından  dolayı  arızalanması imkansız   çünkü  depoda  olan yakıtı  benzin otomatiği  çekiyor  karbüratöre   veriyor..  ancak  LPG  den  dolayı  karbüratöre  yol  olmadığından  bu  parça  üzerinden  depo  dönüş  hattından  depoya   benzin  geri dönüyor..

Yani  hiç  kuru  kalmıyor  ve  görevinden  başka  birşeyde  yapmıyor.. 

bende  aldığım benzin  nereye  gidiyor  diyordum..   bunun  dışına  sızarak  buharlaşıyormuş..

ayrıca  plastik  kaliteside  son  derece  düşük..  gayet sertleşmiş..

özetle  bunun  yenisini  almaktansa  pratik  bir  çözüm  peşinde koştum..

akıl  danıştığım  birkaç  skodacı  bana  güzel  bir  çözüm  önerdi..  düşündüm  ve  gerçekten  akla  yatkın  buldum..

sizinle  paylaşıyorum Smile

Bu  parçanın  görevini yerine  getiren   çok  ucuz  ve  basit  bir  parça  üreteceğiz..

lazım  olan  parça   yakıt  hortumlarınızın  çapına uygun T  boru   ...

bunuda   cıvatacaılardan  temin  edebiliyormuşuz..

Uygulama  şöyle  olyor

T  bağlantıyı   alfabenin  T  harfi  gibi  düşünürsek  T harfinin  sapını   kaynakçıda  1  damla  sa

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti sinnex » 09 Şub 2008, 11:00

Helal sana, ama el yatkınlığıda önemli...
sinnex
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 09 Şub 2008, 12:49

Bunun ismini benzin dinlendirme kabı diye hatırlıyorum ama yanılıyor da olabilirim. Ellerine sağlık Ahmet.Wink
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti rather86 » 09 Şub 2008, 15:31

çok müthiş bi faikir ama bunun kötü durumlarıda varmı bunun pislenmesi neye yol açar benim ki biraz pislenmiş
rather86
CLASSIC
CLASSIC

İleti sonerx » 09 Şub 2008, 16:24

teşekkür ederim Ahmet..
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti kale » 09 Şub 2008, 16:57

sanırım bu parça benzin filtresi aslında ucuz bi parça ben yeni değiştirdim yanlış hatırlamıyorsam 6 liraydı plastiği kalitesiz fakat sık sık değiştirildiğinde çatlamasına delinmesine fırsat verilmeden değişimi yapılırsa sorun olmaz çünkü t boru benzini süzmeyeceği için benzinde pislik varsa karbüratörün çok çabuk kirlenmesine yol açar ( tabi bunu parçanın benzin filtresi olduğunu varsayarak yazıyorumSmile) aslında en başta benim aracımda da benzin eksilmesinin sebebi bu olabilirmi dedim ama ben filtreyi yeni değiştirdim çünkü nedense benim favorittede benzin nereye gidiyo anlayamıyorum lpg ile kullanıyorum ama benzinde yavaş yavaş olsada azalıyor lpg yi kendim taktırdım takan yerede anlattım durumu ama çözüm bulamadılar neden olduğunu anlayamadılar
kale
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 09 Şub 2008, 17:03

Öğrenmiş olduk =)
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 09 Şub 2008, 17:42

bu parça  benzin filitresi  değil..

benzin  filitresini   biliyorum  oda  yakıt  otomatiğine  gelmeden  önce  fren servosu  civarında  konumlu.

bu  parça   yakıt  geri  dönüşü  ile  alakalı.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti sainz » 09 Şub 2008, 17:45

[quote="kale"]sanırım bu parça benzin filtresi aslında ucuz bi parça ben yeni değiştirdim yanlış hatırlamıyorsam 6 liraydı plastiği kalitesiz fakat sık sık değiştirildiğinde çatlamasına delinmesine fırsat verilmeden değişimi yapılırsa sorun olmaz çünkü t boru benzini süzmeyeceği için benzinde pislik varsa karbüratörün çok çabuk kirlenmesine yol açar ( tabi bunu parçanın benzin filtresi olduğunu varsayarak yazıyorumSmile) aslında en başta benim aracımda da benzin eksilmesinin sebebi bu olabilirmi dedim ama ben filtreyi yeni değiştirdim çünkü nedense benim favorittede benzin nereye gidiyo anlayamıyorum lpg ile kullanıyorum ama benzinde yavaş yavaş olsada azalıyor lpg yi kendim taktırdım takan yerede anlattım durumu ama çözüm bulamadılar neden olduğunu anlayamadılar[/QUOTE]

Üzeri saç örgü gibi olan hortumlara çok dikkatlice bakın. Benzin sızdırıyor olabilirler ve dışları da lastik olmadığı için fark etmesi zor oluyor. Ben de epey aramıştım bir aralar benzin sızıntısını. Sorun o saç örgü gibi kaplamalı olan hortumların birindeydi.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti kale » 09 Şub 2008, 18:45

AhmetH anladım aslında parçanın adını öğrenebilsen çok iyi olurdu ama artık uygun bi vakitte bakarım bende  çünkü lpg yi takan yerde benzin geri dönüşüyle alakalı bişeylerden şüphelenmişlerdi

sainz söylediğin hortumlarıda kontrol edicem sağol
kale
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kale » 09 Şub 2008, 18:48

ahmet ayrıca bişey sorucam senin arabandada lpg ile kullanırken benzinde azalma oluyormuydu ??
kale
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 09 Şub 2008, 19:03

Oluyordu Approve

ışığı  söndürecek  kadar   benzin  alıyordum  15 - 20  ytl  bişey...

1  hafta  sonra  ışık  gene  yanıyordu ..

resimlerde  var  zaten   bu  parça  çatlamış  ondan  kaçıyor..

birde   hava  filitre  kabının  altında  kaldığından  gözden   kaçırmak  çok  kolay..

incelemek  lazım
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti kale » 09 Şub 2008, 19:24

aynı bendeki olay yaConfused o kadar araştırdık bulamadık bende kabullenmiştim artık bittikçe benzin alıyodum Big%20smile yarın ben bi güzel dağıtırım inşallah hava filtresinin kabını söktüğümüzde altındamı görücem o parçayı çok aşağı kadar sökmeyimde :D
kale
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ihsan » 09 Şub 2008, 19:29

bende arabamı benzinde kullanıyorum arabada benzin kokusu vardı ılk basta daha sonradan arttı ama nereden oldugu bı turlu bellı degıldı sonra bi baktım bi gun resmen o parca benzını sızdırıyo ve eksoz manıfoldun ustune gollenme yapmıs sukur arabayı yakmadık. o parcada sızdırma oldugunda cok zor farkedılıyo dıkkat etmek lazım halıyle arbalar yaslandı yavas yavas o parcalarda yıpranıyo. bilgim kadarıyla o parca 8 lıra yan sanayısı orjınalını 40 lıra demıstı parcacı yuh dedım gerı cıktım baska yerden yan sanayı aldım gene aynı fıyata o parca benzını dınlendırıyomus ıcınde grafıt gıbı bı parca varmıs benzının ıcındekı monekuler akısımı ne duznlıyomus oyle bırseyı vardı demıstıler o yuzden orjınalı pahalıymıs ben duyduklarımın yalancısıyım ole yani :)
Kullanıcı avatarı
ihsan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ihsan ACAR
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia special 1.4 16v 101hp

İleti kale » 10 Şub 2008, 20:34

bugün baktım o parçaya benimkide aynı resimdeki gibi etrafına benzin bulaşmış, sıçramış ayrıca parçaya bağlı hortumlarda gevşemiş onlarında kenarından benzin kaçıyordu sanırım şimdilik sadece hortumların kelepçelerini iyice sıktım çünkü o parçanın orjinalini takıcam pazar malum parçacılar kapalı olur diye boşuna sökmedim ama en kısa zamanda parçayı alıp değiştircem Thumbs%20Up
kale
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 10 Şub 2008, 20:50

hortumlarıda  değiştirmeni  tavsiye  ederim   sertleşmiştir  çatlar ..

geçmiş olsun
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti turuncuklu » 16 Şub 2008, 12:22

arkadaşlar bu parçanın adı (sainz arkadaşımın) dediği gibi) benzin dinlendirme kabı..bu kab karbiratörün hemen  sol altında, gözle görülebilecek bir yerde.. çatlak olup olmadığını anlamak için arabayı benzinde çalıştırın..benzin önce ona gelecektir..araba çalışır halde 3 dakika bekleyin ve çok dikkatli bakın..o kabda sızma olduğunda benzin motorun üzerine şıp şıp damlıyor..damlamıyorsa sorun yoktur ..damlıyorsa hemen değiştiri. çünkü benzin motorun üzerine damladığından, sıcık motor benzini tutuşturabilir..

birde: gaz ve benzin hortumlarına iyi dikkat edin..herhangi bir yere sürtünüyor olmasın..eğer sürtünüyorsa zamanla yıpranarak hiç beklenmedik bir anda araba alev alabilir. giden bir arabanın alev alması bu yüzdendir...kazasız belasız günler diliyorum 

turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti silver_line » 18 Şub 2008, 16:57

ya benimde karbüratöre gelen örgülü benzin hortumundan damlatıyormuş motora.bi yaz günü kokuyor diye bi açtım kaputu karbüratörün dip kısmına benzin damla damla akmış.ucuss kurtardık yani..Unhappy
silver_line
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir