Bende Siyah Plaka Çerçevelerimi Sildim

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bende Siyah Plaka Çerçevelerimi Sildim

İleti yonetici » 24 Şub 2008, 00:38

Arakadaşlar geçenlerde forumda İrfan Hoca uygulamalı olarak bahsetmişti. Onun plakalarını görünce hoşuma gitti bende bu akşam yapmaya karar verdim. Fakat benim plakalarım 7 yıllık bu yüzden bazı yerlerde fosforlu zemin kaplamaları kalkmış çinko kaplamalar gözüküyor ve bunlardada kararmalar olmuş. Sözün özü eski plaka ile çok iyi bir görsel sonuç alınamıyor.

Öncelikle plakaları aracımdan söktüm eve getirdim. 4,5 YTL ye selülozik tiner aldım. Aslında söylemişlerdi ama ben yinede evdeki sentetik tinerle denedim çıkarmadı Tongue

Plakalarımı çerçevelerinden çıkardım ve küvette güzelce yıkadım. Ardından dıştaki siyah çerçeveleri beze döktüğüm tinerle silmeye başladım. Bezle silme işlemi yavaş oluyor daha sonra pamukla denediğimde çok daha başarılı sonuçlar aldım. Selülozik tiner TR yazan mavi zemine ve fosforlu beyaz zemin kaplamasına herhangi bir zarar vermedi.

Çerçeve silindikten sonra yol şartlarından boyası kalkan noktalarıda sprey boya ile boyamaya karar verdim. Bant ve gazete ile maskeleme yapıp basitçe boyaya hazır hale getirdim.

Daha sonra sprey boya ile boyadım kuruduktan sonra maskeleme için kullandığım gazete ve bantları çıkardım.

Son bir yüzeysel temizliğin ardın plakalarım tekrar monte edilmeye hazır hale geldi. yarında bunları arabaya takıp nasıl göründüğüne bakıcam.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti hakanerdogan » 24 Şub 2008, 00:46

çok hoş olmuş gerçekten. güzel çalışma paylaşım için teşekkürler.

ama ben şeyi anlayamadım, şimdi çerçeveyi söktünüz ya, telefon numarası falan yazan, onu mu tinerle silip beyazlattınız?

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 24 Şub 2008, 00:48

Hayır plastik plaka alttıklarını tamamen çıkartıp bir kenara kaldırıyorsunuz. Plakanın kendisinin en dışında yarım cm lik bir siyah şerit oluyor onu siliyorsunuz.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti loveskoda » 24 Şub 2008, 00:51

[quote="?"]

Hayır plastik plaka alttıklarını tamamen çıkartıp bir kenara kaldırıyorsunuz. Plakanın kendisinin en dışında yarım cm lik bir siyah şerit oluyor onu siliyorsunuz.

[/QUOTE]

ve de plakayı silikon veya çift taraflı bant ile tampona tutturuyoruz
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 24 Şub 2008, 00:51

ha tamam ilk resimde az da görülüyor.  
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti loveskoda » 24 Şub 2008, 00:55

Çok güzel duruyor:

loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 24 Şub 2008, 00:58

plaka arabayı bozuyor, hiç yeri bile olmayacak aslında ön tarafta... ama yasal zorunluluk işte. arkaya güzel duruyorda. özellikle baktımda avatarıma düdük gibi sırıtıyor. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 24 Şub 2008, 00:59

[quote="loveskoda"]ve de plakayı silikon veya çift taraflı bant ile tampona tutturuyoruz[/QUOTE]

Bende plakadaki vida yerleri baya hırpalanmış hoş durmuyorlar o yüzden yapıştırmayı değil tekrar vidalamayı düşünüyorum. Bellide olmaz gözüme hoş gelmezse tekrar plastik çerçeveleri takabilirim.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti yonetici » 24 Şub 2008, 01:01

[quote="hakanerdogan"]ha tamam ilk resimde az da görülüyor.   [/QUOTE]

Aşağıdaki resimde siyah çerçevesi silinmemiş bir plaka var.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti loveskoda » 24 Şub 2008, 01:02

[quote="hakanerdogan"]plaka arabayı bozuyor, hiç yeri bile olmayacak aslında ön tarafta... ama yasal zorunluluk işte. arkaya güzel duruyorda. özellikle baktımda avatarıma düdük gibi sırıtıyor.  [/QUOTE]

Günümüzde hiç gerek yok zaten. Bi sistem olacak, polisteki aygıt aracın mikroçipindeki plakasını mesela radyo dalgalarıyla okuyacakTongueLOL
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 24 Şub 2008, 01:07

[quote="hakanerdogan"]plaka arabayı bozuyor, hiç yeri bile olmayacak aslında ön tarafta... ama yasal zorunluluk işte. arkaya güzel duruyorda. özellikle baktımda avatarıma düdük gibi sırıtıyor.  [/QUOTE]

O birşey değil ben bu Alfa Romeo kullananlara öyle bir üzülüyorumki böyle plakamı olur ya!

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti umutkubat » 24 Şub 2008, 01:08

çok güzel olmuş...elinize sağlık..
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti hakanerdogan » 24 Şub 2008, 01:08

benim bugüne dek hiç gözüme çarpmamıştı. ama soyguncu ata plazanın reklamını taşıdığım için enayi hissettiğim oluyor kendimi, sonuçta hiç memnun etmediler.

ama arabayı aldığım ilk gün hayal meyal hatırlıyorum adam plastik çerçeveli plakayı çıt çıt ettire ettire oturtuyordu tampona. üstteki golf ve focus resimlerindekiler silikonla duruyor heralde, benimkilerde silikon falan yoktu. kafam karıştı şimdi bugün bi gariplik var zaten üzerimde,

kendi kendime çerçeve olunca yapıştırmaya gerek yok oturtuluyor, çerçevesiz kullanımda yapıştırmak, vidalamak gerekiyor gibi bir sonuca vardım.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti loveskoda » 24 Şub 2008, 01:09

[quote="?"]O birşey değil ben bu Alfa Romeo kullananlara öyle bir üzülüyorumki böyle plakamı olur ya!

[/QUOTE]

LOLLOLLOLYa bu Alfa tasarımcıları da şu plaka gerçeğini bi kabullenemediler gittiLOL
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umutkubat » 24 Şub 2008, 01:12

Alfa'da kare şeklinde olan plaka daha güzel durabilirdi bence..
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti loveskoda » 24 Şub 2008, 01:20

[quote="?"]

Bende plakadaki vida yerleri baya hırpalanmış hoş durmuyorlar o yüzden yapıştırmayı değil tekrar vidalamayı düşünüyorum. Bellide olmaz gözüme hoş gelmezse tekrar plastik çerçeveleri takabilirim.
[/QUOTE]

plakaları monte etmek için mavi kısıma mavi, beyaz kısıma beyaz başlı vidalar var. Onlardan kullanabilirsiniz...

Aşağıdaki resimde belli bile olmuyor vida olduğu:

(mavi kısmın sol üst köşesi)

loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 24 Şub 2008, 02:57

ellerinize sağlık paylaşım için teşekkürler...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti KATARİN » 24 Şub 2008, 03:01

[quote="?"][quote="hakanerdogan"]plaka arabayı bozuyor, hiç yeri bile olmayacak aslında ön tarafta... ama yasal zorunluluk işte. arkaya güzel duruyorda. özellikle baktımda avatarıma düdük gibi sırıtıyor.  [/QUOTE]

O birşey değil ben bu Alfa Romeo kullananlara öyle bir üzülüyorumki böyle plakamı olur ya!

[/QUOTE] LOLLOLLOLLOLLOLLOL
KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir