Aracınız yıkandıktan sonra daha çok parlasın

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aracınız yıkandıktan sonra daha çok parlasın

İleti irfant » 18 Mar 2008, 11:09

Risk almaya değmez bence, zaten oto şampuanlarının fosfatsız olması gerekiyor, fosfat parlaklığı zamanla alıp götürüyor. Zaten oto şampuanlarında artık parlatıcı veya cila var.

Cilalı oto şampuanı kullanıp riske girmemek gerekir. Sünger ya da fırça ile yıkatıyorsnız aracınızı, kendi şampuanınızı götürün ve kullandırın.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti BlueVRS » 18 Mar 2008, 11:31

ekonomik açıdan da çok farketmez sanırım oto şampuanı ile bulaşık makinası parlatıcısı gramaj+fiyat kıyasına göre çok farkediyorsa bir ihtimal denemeye değer belki.
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar89 » 18 Mar 2008, 12:30

bencede fazla risk girmeye gerek yok.. ya cilalı şampuanla yıka yada yıkadıkdan sonra cila at.  :D   çünkü tencere üstünde bir tabaka yok oysaki aracın üstünde irfant bey dediği gibi parlak bir yüzeyi alıp götüre bilir..
serdar89
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 18 Mar 2008, 12:31

Araba şampuanı ya da cilalar zaten çok pahalı ürünler değil.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 18 Mar 2008, 13:42

arexons un cilalı şampuanını tek geçerim.1 tane alıyorum 1 sene gidiyor..boya korumanız varsa 2 haftada bir yıkamanız yeterli oluyor..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti power_octavia » 18 Mar 2008, 14:13

selam Arkadaşlar yok riske girmeyelim falan;))) görende asit döktüğümüzü sanacak yıkama kovalarımızın içine:))Thumbs%20Down  Fosfat yok zaten parlatıcının içinde güsel arkadaşım.......arabayı yıkadıktan sonrada cila çekmek hem uzun hemde yorucu bir iştir hemde zaman alırGeek yani çok kolay bi iş gibi söylenmiş yıkadıktan sonra cila çekin diye......

3 farklı arabamda 4 senedir bu yöntemi kullandığımı söyledim riskli bir şey olsaydı zaten denemeyin derdim.

Bu yöntemi tavsiye etmemteki tek amaç ekonomik kolay ve hızlı bi şekilde araçlarımızın parlaması... saygılar..
power_octavia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar89 » 18 Mar 2008, 14:31

ben zaten canım sıkıldımı aracı yıkarım zaman geçirmek içinde cila atarım  http://urun.gittigidiyor.com/Carpex-Blu ... dZZ7900648 

En azından bakımda yapıyor yani yağmurda kendi kendini temizliyor..
serdar89
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 18 Mar 2008, 14:33

[quote="power_octavia"]selam Arkadaşlar yok riske girmeyelim falan;))) görende asit döktüğümüzü sanacak yıkama kovalarımızın içine:))Thumbs%20Down  Fosfat yok zaten parlatıcının içinde güsel arkadaşım.......arabayı yıkadıktan sonrada cila çekmek hem uzun hemde yorucu bir iştir hemde zaman alırGeek yani çok kolay bi iş gibi söylenmiş yıkadıktan sonra cila çekin diye......

3 farklı arabamda 4 senedir bu yöntemi kullandığımı söyledim riskli bir şey olsaydı zaten denemeyin derdim.

Bu yöntemi tavsiye etmemteki tek amaç ekonomik kolay ve hızlı bi şekilde araçlarımızın parlaması... saygılar..
[/QUOTE]

Ne olursa olsun adı "bulaşık parlatıcı". Cam başka clear coat başka. Bu benim kendi görüşüm, sadece beni bağlar tabi. Cila zaten her yıkamada yapılmaz. Ayrıca arabayı kurulamadan önce sıkılan hızlı cilalar var, arabayı zaten kuruluyoruz değil mi? Kurulamadan önce araç ıslakken üzerine bunu sıkıp kurulamak da aynı iş, ayrıca bir yük getirmiyor.

İsteyen istediğini kullanır. Dünyada yer fırçası ile araba yıkanan nadir ülkelerden birinin vatandaşı olarak şaşırmamak lazım.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti erdinc » 18 Mar 2008, 14:43

irfan hocama + 1000Clap
erdinc
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti power_octavia » 18 Mar 2008, 14:45

[quote="irfant"]

İsteyen istediğini kullanır. Dünyada yer fırçası ile araba yıkanan nadir ülkelerden birinin vatandaşı olarak şaşırmamak lazım.

[/QUOTE]

selam

siz fırçayla yıkayanlardansınız galiba şaka bir yana her görüş için teşekkürler deneyen arkadaşlar olursa bilgilendirsinler....

power_octavia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 18 Mar 2008, 14:48

[quote="power_octavia"][quote="irfant"]

[/QUOTE]

selam

siz fırçayla yıkayanlardansınız galiba şaka bir yana her görüş için teşekkürler deneyen arkadaşlar olursa bilgilendirsinler....

[/QUOTE]

Smile Sünger ve şampuan (ve bilumum araç kozmetiği) her zaman bagajdadır...

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti silverlinemania » 18 Mar 2008, 15:44

kardeş paylaşımın için saol tabiki deneyen olur veya olmaz ben pek denemeyi düşünmüyotum açıkcası neden dersen korktum LOL diyelim yıkıyoruz bizim bilmediğimiz bi yerde boyada hafif bi çizik var veya günelten hafif bi çatlak oluşmuş oraya geldiğinde boyayı kaldırmaz mı veya zarar vermezmi ?? ben kendime değil arabaya güvenemiyorum nede olsa araba hemde 14 yaşında illa bi yerinde bi çizik bi bozukluk vardır parlasın diye çöpe atmayalım arabayı zaten ben sonax ın cilalı oto şampuanını kullanıyorum ayda birde cila yapıyorum benim için yeterli oluyo hem 14 senelik araba parlasa ne olur parlamasa ne olur LOL

silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mkm2903 » 18 Mar 2008, 17:18

arkadaşlar ben aracımı normal şekilde süngerle yıkıyorum ama kurulama işlemini microfiber bezle yapıyorum öyle mükemmel bir bez ki cilalamış gibi parlatıyor ne iz bırakıyor nede hav deneyin tavsiye ederim.
mkm2903
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti rather86 » 18 Mar 2008, 17:23

[quote="silverlinemania"]

kardeş paylaşımın için saol tabiki deneyen olur veya olmaz ben pek denemeyi düşünmüyotum açıkcası neden dersen korktum LOL diyelim yıkıyoruz bizim bilmediğimiz bi yerde boyada hafif bi çizik var veya günelten hafif bi çatlak oluşmuş oraya geldiğinde boyayı kaldırmaz mı veya zarar vermezmi ?? ben kendime değil arabaya güvenemiyorum nede olsa araba hemde 14 yaşında illa bi yerinde bi çizik bi bozukluk vardır parlasın diye çöpe atmayalım arabayı zaten ben sonax ın cilalı oto şampuanını kullanıyorum ayda birde cila yapıyorum benim için yeterli oluyo hem 14 senelik araba parlasa ne olur parlamasa ne olur LOL

[/QUOTE] kardeş bunda sadece sıvı sabun gibi bişey asitmiki boyayı kaldırsın ben sanmıyorum güzel fikir beyaz arabayı ciflemekten iyidirLOL
rather86
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 18 Mar 2008, 17:27

Parlatıcı denen madde sıvı sabun gibi bir şey değil. Sabun işlevini gören deterjandan ayrı olarak bulaşık makinasına konan sıvı bu...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti rather86 » 18 Mar 2008, 17:31

sonuç olarak içinde katı birşey yok ben onu demek istedim arkadaşda 4 yıldır yıkıyomuş demekki bişey olmamış
rather86
CLASSIC
CLASSIC

İleti silverlinemania » 18 Mar 2008, 18:09

[quote="rather86"]sonuç olarak içinde katı birşey yok ben onu demek istedim arkadaşda 4 yıldır yıkıyomuş demekki bişey olmamış [/QUOTE]

kardeş ben böyle konularda acayiip şanslıyımdır yani herkes yıkar bir güzel parlar arabası hiç bişey olmaz ama ben bi yıkarım araba mahvolur onun için boşver ben bildiğim cilalı şampuandan vazgeçmiyim olurda arabaya bişey olursa bunun ucunda eve girememekte var boşver (babam bizim favoya aşıktırda kimseye ne laf söyletir nede dokundurur bana nasıl veriyo ben onu bile çözebilmiş değilim biliyosun bi kolon davası vardı hala varda ona bile birsürü laf söyledi yok arabamı delmesinler yok öyle yapmasınlar yok böyle yapmasınlar o yüzden ben korkarım süremem onu arabaya LOLLOLLOLLOLLOLLOL)
silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 18 Mar 2008, 20:17

[quote="irfant"][quote="power_octavia"]selam Arkadaşlar yok riske girmeyelim falan;))) görende asit döktüğümüzü sanacak yıkama kovalarımızın içine:))Thumbs%20Down  Fosfat yok zaten parlatıcının içinde güsel arkadaşım.......arabayı yıkadıktan sonrada cila çekmek hem uzun hemde yorucu bir iştir hemde zaman alırGeek yani çok kolay bi iş gibi söylenmiş yıkadıktan sonra cila çekin diye......

[/QUOTE]

Ne olursa olsun adı "bulaşık parlatıcı". Cam başka clear coat başka. Bu benim kendi görüşüm, sadece beni bağlar tabi. Cila zaten her yıkamada yapılmaz. Ayrıca arabayı kurulamadan önce sıkılan hızlı cilalar var, arabayı zaten kuruluyoruz değil mi? Kurulamadan önce araç ıslakken üzerine bunu sıkıp kurulamak da aynı iş, ayrıca bir yük getirmiyor.

[/QUOTE]

aynen öyle ..zira ben koyun postu eldiven ile aracımı yıkayınca ,millet dalga geçiyor..Diyorum sizin paranız çok , hemen aracınızı değiştirebilirsiniz.Ama ben öyle değil ;)
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

ÖncekiSonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir