fabia boğaz kelebeği temizliği ..

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia boğaz kelebeği temizliği ..

İleti ünsal » 21 Mar 2008, 01:39

Arkadaşlar geçen serviste boğaz kelebeğini temizlettim ve sizinle paylaşayım dedim ...
-bir adet wd-40
-ufak fırça
-kurutmak için komprasor Big%20smile(bunu evde bulmak zor ama)
ilk olarak araç 68 hp o yüzden sökülmesi biraz daha rahat üstteki siyah kapağı söküyoruz..

sırasyla takip edersek resimleri ilk olarak üst kapağı söküyoruz belirtilen yerleri ikinci resimide aynen takip ederek boğaz kelebeğini söküyoruz ve wd 40 ile temizliyoruz fırça yardımıyla yavaşça kurumları temizledikten sonra biraz daha wd 40 kullanıp hava tutuyoruz kuruyup sağda solda kir kalmaması için ve sırasıyla parçaları yerine takıyoruz bu işlemler bittikten sonra aracın muhakkak adaptasyonu yapılmalı(boğaz kelebeği hassasiyeti ayarlanmalı) rolantide anormalliler olabilir o yüzden ayarlanması gerekir ....

BOĞAZ KELEBEĞİ ARIZALARI GENELDE ROLANTİDE İNİP YÜKSELME ŞEKLİNDE OYNAMALAR ,STOP ETME,YAKIT DEĞİŞİKLİĞİ,PERFORMANS,SİLKELEME,IŞIKLARDA ALÇALIP YÜKSELME VS....

NOT : BU KONU İLE İLGİLİ YAPILAN ÇALIŞMA AMATÖR BİR ÇALIŞMADIR SONUCUNDA OLUŞACAK ARIZA VE AKSAKLILARDANN SORUMLU DEĞİLİM...

AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti favoritrally » 21 Mar 2008, 02:17

Ben bu elleri tanıyorum bi yerden özgür mü o   Big%20smile
favoritrally
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 21 Mar 2008, 13:26

wd-40 aynı zamanda yağlayıcı özelliğe sahip hava ile kurutsakta yağ film tabakası yüzeyde kalır,ben daha evvel disk-balata temizleyici sprey ile boğaz kelebeği temizliği yaptım uçucu ve çok iyi kurum söküp akıtma özelliği var uyguladıktan sonra kurutmak gerekmez kalıntı bırakmaz.

Balata spreyi bulamazsak solvent alır kompresör tabancasına doldurup püskürtebiliriz.
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti power_octavia » 21 Mar 2008, 14:33

selamlar en basiti benzinle temizlenir.... ama kolaylıkla arkadaşımızında dediği gibi balata temizleme spreyi ile mükemmmel sonuca ulaşılınır... bu iş çoğu arkadaşımızın evde yapamayacağı bir işlemdir gaz kelebeğini sökmeden kısmi temizlik yapabilirler fakat emme manifolduna giden temizleyici sıvının uçmasını beklemeleri gerekmektedir.. paylaşım için sağolasın.
power_octavia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 22 Mar 2008, 05:47

Benzin  veya  tiner tavsiye ederim  korkulacak  birşey yok  adaptasyonada gerek yok..

adaptasyon dediğiniz   TPS  sensörünün  minimum ve maksimum  konumudur.

bu direk olarak  OBDII  de  "engine load"  yani motorun  girdiği  yük  demektir

yorumlanması  açısından  %  olarak  yansıtılır   ama  ECU  ya  voltaj  olarak  gönderilir.

bir aracın  TPS  kalibrasyonu  fabrikadan  yapılı gelir.  kelebek  pislendiyse  tam  kapanmıyorsa  veya açılmıyorsa TPS  kalibrasyonu  kaçmaz  sadece  %100  ler  %99  olur

veya  %0  demesi  gereken  yerde %2 gibi olur.

yani  temizleyince  fark olması  için ellememek  lazım, bu benim  görüşüm.

bu  uygulamayı  opel Z16XE   kodlu  ECOTEC  motorda  yapıp  ecnebi forumlarına  koymuştum  aynen  aktarıyorum..  mantık  aynı  resim bolluğu  açısından  bulunsun Smile

Bu araçta gaz teli yoktur  "drive by wire"  sistemlidir   yani  daha  komplikedir 

cesaret vermesi açısından  söylüyorum Approve

temizlikte  dikkat edilmesi geren  asıl  nokta   boğazı  asıl  kirleten  yer  yani  krank havalandırma deliğidir..  buna  çok  dikkatli  çalışın.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ünsal » 24 Mar 2008, 00:47

paylaşım için teşekkürler arkadaşlar böyle daha iyi oluyor ortaya en iyisi çıkıyor ...

yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar...Thumbs%20Up
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

İleti ünsal » 24 Mar 2008, 02:59

[quote="favoritrally"]Ben bu elleri tanıyorum bi yerden özgür mü o   Big%20smile
[/QUOTE]

evet özgürün elleri..LOL
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

İleti sonerx » 25 Tem 2008, 22:23

karbiratörlü araçlarda filtreyi çıkarınca boğaz kelebeği görünüyor sanırım.O acıdan kendin tinerle gördüğüm kelebeği temizlesem ve daha sonra tinerin uçmasını beklesem olmaz mı?
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti ünsal » 25 Tem 2008, 22:26

[quote="sonerx"]karbiratörlü araçlarda filtreyi çıkarınca boğaz kelebeği görünüyor sanırım.O acıdan kendin tinerle gördüğüm kelebeği temizlesem ve daha sonra tinerin uçmasını beklesem olmaz mı?[/QUOTE]

karbiratörlülerde boğaz kelebeği yok karbiratör var ..

distiributör kapağının altında dönen bir parça var araç arasıra kesiklikte yapıyorsa ondandır elektirik dağılımını yapıyormuş turuncu kapak varya bujı kaplolarının takılı olduğu onun içinde 5 ytl idi şuan ne kadar bilmiyorum ...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

İleti sonerx » 25 Tem 2008, 22:39

ustam distribütörden kaynaklandığını söyledi.Dediğiniz dönen parçayı biliyorum ama usta dönen milden yani komple distrübitörden bahsetti.Malum benimki orjinal değil taivan malı da.

Ayrıca hava filtresini çıkaronca karbiratörün içinde benzinin gittiği odacıkta kelebek şeklinde bir parça var ve gaz verme ile oynuyor bu parça.Kelebek değilse ismi nedir onun?
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ünsal » 25 Tem 2008, 22:42

onu tam bilmiyorum ama karbiratör pek kurçalamaya gelmez yoksa araç sapıtır...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

İleti sonerx » 25 Tem 2008, 22:48

gerçi 25 m yakında ustama temizletirim bende.sağol
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti 61ogretmen61 » 06 Oca 2009, 00:44

arkadaşlar bu boğaz kelebeğini temizlemek kolay görünüyor da bunun ayar işi nasıl oluyor anlamadım. sökme işleminden sonra devir ayarı mı yapmak gerekiyor?
61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 06 Oca 2009, 00:57

[quote="AhmetH"]temizlikte  dikkat edilmesi geren  asıl  nokta   boğazı  asıl  kirleten  yer  yani  krank havalandırma deliğidir..  buna  çok  dikkatli  çalışın.[/QUOTE]

Fabiada bu krank havalandırması ciddi şekilde kirlilik yapıyor hava filtresine yağ buharı geliyor her yer pisleniyor. Yanlış hatırlamıyorsam 101HP fabiada yandan plastik bir boru ile gelip hava filtre kutusuna bağlanıyordu. Bunu söksem ucuna açık krank filtresi falan taksam fayda elde edemez miyim? Tabi filtre kutusuna krank havalandırma borusunu takmayınca o deliğide birşeyle kapatmak lazım. Mütemadiyen kirlenen bir boğaz gelebeği oldukça sinir bozucu oluyor.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir