toz-polen filtresi

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

toz-polen filtresi

İleti Koray » 30 Mar 2008, 15:41

değerli arkadaşlar. "kendin yap" kısmında değinilmemiş ben de bu nedenle bir sorayım dedim. yerini kesin olarak bilmemekle birlikte torpido gözünün altında bir yerde diye duymuştum (2005 special 1,4 fabia) bunu kendimiz belli aralıklarla çıkarıp temizleyemez miyiz? aracın havalandırmasının veriminin azalmasını da engellemiş oluruz böylece. eğer elinizde bununla ilgili resim varsa ya da ayrıntılı biçimde anlata bilirseniz sevinirim. yardımlar için sağolun. iyi günler.

Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tam3r » 30 Mar 2008, 15:46

kendin çıkartıp temizleyebilirsin aslında çok basit yerde ve çıkartması da kolay ama uzun süre kullanılan filtreler simsiyah oluyor. çamaşır suyuna batırsan ancak olur Big%20smile
tam3r
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ramcoxx » 30 Mar 2008, 18:58

motorun neresinde nasıl bir parçaki bu,
ramcoxx
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tam3r » 31 Mar 2008, 00:18

torpido gözünün hemen sol alt tarafında. sürgülü bir kapağı var. eğilip bakmanız gerek görmek için.
tam3r
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 31 Mar 2008, 01:41

[quote="tam3r"]torpido gözünün hemen sol alt tarafında. sürgülü bir kapağı var. eğilip bakmanız gerek görmek için. [/QUOTE]
torpidonun altına eğilirseniz filtre çerçevesini  görürsünüz. onun sağ ve solunda onu tutan tutaçlar var onların ikisini de ortaya doğru çekerseniz filtre çerçevesi  içindeki filtreyle birlikte aşağı inerler. temizledikten sonra aynı şekilde yerleştirirsiniz. çok basit bir işlemdir. polen  filtresi 10 ytl gibi ucuz bir malzeme olduğundan ben her bakımda değiştiririm. uyan filtre bulamazsanız polonun filtesini kenarlarından biraz keserek çerçeceye uydurabilirsiniz. bir kere yapmıştım.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti irfant » 31 Mar 2008, 11:28

Yılda bir, bakımda mutlaka değiştirin,  6. ayda da söküp şöyle bir tozunu alabilirsiniz ama ıslatmayın, kağıt filtrenin geçirgenliği bozulur...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti 10TOPRAK » 31 Mar 2008, 12:19

[quote="irfant"]Yılda bir, bakımda mutlaka değiştirin,  6. ayda da söküp şöyle bir tozunu alabilirsiniz ama ıslatmayın, kağıt filtrenin geçirgenliği bozulur...[/QUOTE]

Big%20smile Parfüm sıkmıcazmı hocam..!
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 31 Mar 2008, 12:19

[quote="irfant"]Yılda bir, bakımda mutlaka değiştirin,  6. ayda da söküp şöyle bir tozunu alabilirsiniz ama ıslatmayın, kağıt filtrenin geçirgenliği bozulur...[/QUOTE]
irfan hocam, 6 ayda bir diyorsunuz ama ben her bakımda çıkarttığımda filtre simsiyah ve çok pis oluyor, içinde her türlü pislik var ki mikrop yuvası. ayrıca buraları nemli ve yağışlı olduğundan iç bölgeler kadar toz da olmuyor.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti irfant » 31 Mar 2008, 13:23

[quote="lazianke"][quote="irfant"]Yılda bir, bakımda mutlaka değiştirin,  6. ayda da söküp şöyle bir tozunu alabilirsiniz ama ıslatmayın, kağıt filtrenin geçirgenliği bozulur...[/QUOTE]
irfan hocam, 6 ayda bir diyorsunuz ama ben her bakımda çıkarttığımda filtre simsiyah ve çok pis oluyor, içinde her türlü pislik var ki mikrop yuvası. ayrıca buraları nemli ve yağışlı olduğundan iç bölgeler kadar toz da olmuyor.
[/QUOTE]

6 ayda benim filtreden yaprak parçaları, aır, sinek vs. falan çıkıyor, onları temizleyince daha sessiz çalışıyor.

Çok çok kirli ise 6. ayda bile yenisi takılabilir, zira ondan geçen havayı soluyorsun, o büyüklükte por çapına sahip filtreler bakteriyi mikrobu tutamaz zaten.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 31 Mar 2008, 13:29

[quote="irfant"][quote="lazianke"][quote="irfant"]Yılda bir, bakımda mutlaka değiştirin,  6. ayda da söküp şöyle bir tozunu alabilirsiniz ama ıslatmayın, kağıt filtrenin geçirgenliği bozulur...[/QUOTE]
[/QUOTE]

6 ayda benim filtreden yaprak parçaları, aır, sinek vs. falan çıkıyor, onları temizleyince daha sessiz çalışıyor.

Çok çok kirli ise 6. ayda bile yenisi takılabilir, zira ondan geçen havayı soluyorsun, o büyüklükte por çapına sahip filtreler bakteriyi mikrobu tutamaz zaten.
[/QUOTE]
hocam aslında aynı şeyi söylemişim. aşağı yukarı yılda iki bakım yaptırıyorum zaten. bir yılda da iki tane 6 ay var.Smile
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Koray » 12 Nis 2008, 14:51

değerli arkadaşlar. polen filtresinin bulunduğu yerde herhangi bir kol, klips ya da buna benzer bir yer bulamadım. yalnızca torpidonun bittiği yerde başlayan iki köşede vida var. belki de ben bu yeri bulamadım. elinde fotoğraf olan arkadaşım var mı acaba? iyi günler ( havalandırma veriminde düşüş sözkonusu bu nedenle ısrarla bulmaya çalışıyorum tıkanmış olma olasılı var.)
Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 12 Nis 2008, 17:10

siyah çerçevenin alt kısmını göremediniz mi? zaten ilk bakışta orada olduğunu anlayamayabilirsiniz.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Koray » 12 Nis 2008, 20:20

ısrarla aramama rağmen arkadaşlarımızın söünü ettiği türde bir mandal bulamadım. acaba model ve donanıma göre farklılık gösteriyor olabilir mi?
Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 13 Nis 2008, 00:10

Hiç bir farklılık yok.Yolcu tarafına iyice eğilip dört büklüm olacan ve kafanı yukarı kaldıracan.Sağ dip köşede görebilirsen mutlusun..

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti helvetika » 18 May 2008, 22:26

bende de 2004 fabia var. klimayı sonuna kadar açıyorum hiç hava basmıyor, bu nedir diye düşünüyordum. sonra bir gün arabanın sigorta kutusunu ararken tesadüfen polen filtresini torpidonun altında buldum, dehşete düştüm. filtre yapraklarla ve böceklerle dolmuş, paspaslar toz toprak oldu, çıkardım tabi güzel bi temizledim, komperesör tuttum, ama ne mümkün karalığını gideremedim. fakat yine de havalandırma bi nefes aldı sormayın. daha önce 4. kademede vermediği havayı şimdi 1. kademede fazlasıyla veriyor, ben de zannediyordum ki bu fabia'lar böyle :(  .
yarın bir fotoğraf çekip buraya koyacağım tam yerini göstermek babından.

helvetika
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2004 Fabia 1.4 B/L

İleti irfant » 18 May 2008, 22:52

Polen filtresi çok çabuk toz toprak ile dolmaktadır. Servise gitmeden filtreyi söküp aynısının yenisini alıp yerine takabilirsiniz. Çok pahalı olmayan bu filtre yıllık bakımlarda değiştirilmekte ancak gözlemlediğim üzere 3-4 ay gibi kısa sürede bile yığınla toz, kuru yaprak ve küçük dalların biriktiğidir. Silkeleyip takmadan önce hafifçe parfüm de sıkabilirsiniz.

Yeri torpido gözünün altında, yolcunun ayak uzattığı yerin tavanındadır (kafanızı iyice içeriye sokun, aydınlık bir yerde ya da el feneri ile bakabilirsiniz. Siyah plastik bir parça göreceksiniz).

Bu parçanın üstünde 2 tane küçük siyah parça daha var. Onları içeri doğru sürün, filtre çıkacaktır. Epey bir toz toprak çıkabilir, gazete, naylon sermenizde fayda vardır. Takması biraz uğraştırabilir, zira filtrenin ucu yere değmektedir.

Araç içinde oluşabilen kötü kokunun bir nedeni de filtrede takılı kalan küf ve bakterilerin klima havasındaki nem ile üremeye başlamaları. Tabii ki üremek için oradaki çer-çöpte sindirmeye değer ne varsa parçalamaları sonucu çıkan kötü koku!

Bu da kirli ve temiz filtrelerin bir resmi...

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fmaka » 18 May 2008, 23:06

benm arabada bu olaydan dolayı pis kokmaya başladı demekki.
ilk fırsatta bnu değiştirmeye sanayiye gideyim.

teşekkürler kardeş

fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti OKTAVİACI » 19 May 2008, 11:55

foto etkileyici bende hemen değiştireyim
OKTAVİACI
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki