Döşemelerinizi Kendiniz Temizleyin!

Aracınıza kendi yaptığınız bakım, tamirat ve modifiyeyi diğer kullanıcılarımızla burada paylaşabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Döşemelerinizi Kendiniz Temizleyin!

İleti Rhapsody » 05 Nis 2008, 17:30

Açık renk döşemeler, görüntü açısından arabada muazzam değişiklik yapsa da bakımı ve temizliği de bir o kadar zordur.Daha önce bu forumda da bahsi geçtiği üzere, üzerine su dökülse dahi leke olmaktalar.Hiçbirşey dökmeseniz bile sürekli oturup kalkmaktan kıyafetlerinizin boyası çıkar.Özellikle yağmurlu havalarda üstünüz ıslandığında, giysileriniz döşemelere renk verir.Buda koltuklar üzerine çok geniş ve koyu renkli lekelere sebep olur.Deri döşemeler içinde aynı durum sözkonusudur.Ancak deri, boyayı kumaş kadar içine çekmediği için temizliği daha kolaydır.Bu yazıda 2001 model Bir Fabia Elegance'ın döşemelerini temizlemenin en kolay ve ucuz yolunu anlatacağım.Bu araç 2005 yılında alındığında detaylı iç temizlik yapılmıştı ve yukarıda bahsettiğim lekeler bu şekilde giderilmişti.Bu zamana kadar geçen 3 yıllık sürede aynı lekeler fazlasıyla oluştu.Tekrar detaylı iç temizlik yaptırmak için Sonax'a 190, Ziebart'a 260 YTL vermek gerekiyor.Fiyatlar bu kadar yüksek olunca, piyasada 10-25 YTL arasında değişen döşeme temizleme köpüklerinden aldım.Bu köpükleri koltuklara sıkıp biraz bekliyorsunuz ve daha sonra bir bezle siliyorsunuz.Sonuç:Hüsran! Çünkü köpük lekeyi çözdüktan sonra bezle koltuğa geri dağıtıyorsunuz.Ve bu da eskisinden daha da kötü bir görüntü elde etmenize neden oluyor.Yapılması gereken lekeleri çözdükten sonra onları ordan çekmek.İşte bu noktada halı yıkama makinesi devreye giriyor.Aşağıdaki iki resimde koltukların temizlenmeden önceki halini görüyorsunuz.Kullandığım kamera, dijital fotoğraf makinelerinin atası olduğundan fotoğraflar güzel değil, kusura bakmayın.Fotoğraflarda göründüğünden iki kat daha kirli olduğunu söyleyebilirim.

Öncelikle bir halı yıkama makinesine ihtiyacımız var.Ben evdeki 12 yıllık makineyi eksik parçalarını temin ederek kullandım.Eğer sizde yoksa , bir tanıdıktan veya komşudan isteyebilirsiniz.Veya arabanıza düşkünseniz satın almanızı öneririm.Çünkü bu temizliği düzenli aralıklarla yapmakta fayda var.Fiyatları 200-1000 YTL arasında değişiyor.En ucuzu bile işinizi görür.Temizlik maddesi olarak heryerde bulabileceğiniz halı şampuanı kullanacağız.Makine için olduğuna dikkat edin.Bazıları elde yıkamak için oluyor.Şişe üzerinde yazan oranda su ile karıştırarak(biraz daha fazla koyarsanız daha iyi sonuç alırsınız) makinenin su haznesi ekliyoruz.Hortumun ucuna döşeme temizleme başlığını takıyoruz.İsterseniz önce elektrik süpürgesi ile süpürebilirsiniz.Önce makinenin su püskürtme ve vakum fonksiyonlarını aynı anda çalıştırıyoruz.Resimde de göreceğiniz gibi bu sayede suyu püskürttükten hemen sonra süngerin emmesine izin vermeden geri çekerek yüzeysel bir temizlik yapıyoruz.

Sadece bu bile büyük fark yaratmakta.Ama lekeleri tamamen çıkarmak istiyorsak biraz daha uğraşacağız.Bu şekilde tüm kotuğu bitirdikten sonra tekrardan tüm kotuğa su püskürtüyoruz ama bu sefer vakum kapalı.Daha sonra elimize bir bez alarak özellikle lekeli bölgeleri iyici siliyoruz.Siz sildikçe halı şampuanı da köpürecektir.

Bu şekilde 2-3 dakika beklettikten sonra halı yıkama makinesiyle hiç ıslak yer kalmayan kadar çektiriyoruz.

Bu en çok özen gösterilmesi gereken aşama.Çünkü eğer bazı yerleri iyi çektirmez ve çok ıslak bırakırsanız kuruduğunda gri bir leke olarak kalır.Böyle birşey olması durumunda o bölgeyi tekrar ıslatarak çektirmeniz gerekiyor.

Bu koltuğun kuruduktan sonraki hali:

Bu

Rhapsody
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti raftboy » 05 Nis 2008, 17:46

Thumbs%20Up teşekkürler
raftboy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kale » 05 Nis 2008, 19:24

sağol paylaşım için ayrıca döşeme temizleyici yerine kosla oxi action da temizleme maddesi olarak kullanılabilir çok etkili
kale
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ilk aşk » 05 Nis 2008, 19:31

çok güzel güle güle kirlet ayrıca anlatımın ve fotolar gayet açıklayıcı teşekkür ederim Clap
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bagci35 » 05 Nis 2008, 20:28

Elinize sağlık.Çok faydalı olmuş

bagci35
CLASSIC
CLASSIC

İleti Medcezir » 05 Nis 2008, 21:14

ARKADAŞLAR BİRDE TEMİZLİĞİ BİTİRDİKTEN SONRA CAMLARI HAFİF ARALIK BIRAKIN Kİ İÇERİSİ HAVA ALSIN NEM KOKMASIN BU YÖNTEMİ BİZDE DENEDİK VE KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM BEZLE SAKIN UGRASMAYIN DÖŞEMENİZİ TÜYLENDİRİR KİRİ DAGITIR BU ARADA PAYLASIM İÇİN TESEKKÜRLER...

Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cok_yasa_kamil » 06 Nis 2008, 01:19

[quote="Rhapsody"]....Fiyatlar bu kadar yüksek olunca, piyasada 10-25 YTL arasında değişen döşeme temizleme köpüklerinden aldım.Bu köpükleri koltuklara sıkıp biraz bekliyorsunuz ve daha sonra bir bezle siliyorsunuz.Sonuç:Hüsran! Çünkü köpük lekeyi çözdüktan sonra bezle koltuğa geri dağıtıyorsunuz.Ve bu da eskisinden daha da kötü bir görüntü elde etmenize neden oluyor.Yapılması gereken lekeleri çözdükten sonra onları ordan çekmek....[/QUOTE]
bu yazıyı okumadan önce leke çıkarıcı köpük almıştım. aksesuarcı "italyan malıdır, iyidir" demişti. henüz kullanmadım.
yazıyı okuyunca tereddüt ettim Confused 10 lira verdik, çöpe mi gitti şimdi bizim köpük? Ouch

şunu sormak istedim, bu köpükten sıkıp da halı yıkama ile vakum yapsak (sadece vakum) etkili olur mu acaba?
veya, markadan markaya farklılık gösterir mi bu köpükler? denesem mi? benim fabia comfort modeli, gri döşemeleri var. sizinki kadar göstermiyor kirleri Embarrassed...

fikriniz nedir? Smile
cok_yasa_kamil
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Rhapsody » 06 Nis 2008, 10:09

Köpüğü sıkıp vakum yapmayı abimin arabasında denedik.(Döşemeleri koyu renkli)Bir sorun olmadı ama yine de tam anlamıyla temizlemek için su da kullanmanız gerekiyor.Koltuğa püskürttüğünüz tertemiz suyu gri renkte çekince ne kadar kirli olduğunu anlıyorsunuz.

Rhapsody
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti PİCK-UP » 09 Nis 2008, 14:37

paylaşımın için tşk.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti zoran » 09 Nis 2008, 15:04

paylaşım ıcın tesekkurler
zoran
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ardabey » 13 Nis 2008, 18:32

Bu işlemi aracın iç tavan temizliğindede uygulayabilirmiyiz..
ardabey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 18 Nis 2008, 23:28

paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık ....
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti ripple » 18 Nis 2008, 23:46

güzel bir çalışma olmuş. emeğinize sağlık.
ripple
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: etem kum
Nereden: Isparta
Arabanız: fabia hb.2010 1,4 dizel ambiante

İleti destiny » 19 Nis 2008, 00:53

paylaşım için teşekkürler bu yaz memlekette deneyeceğim
destiny
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti angora » 20 Nis 2008, 12:10

geçensene arabayı aldığımda arkadaşımızın anlattığı işlemlerin aynısını bende yaptım ve sonuç bir harika.... koltuklar tertemiz sıfır gibi olmuştu. birde boyaya cila çektim. arabayı ilk gören herkes sıfır mı aldın demeye başladı ikinci el 2001 model diyince millet afallamıştı. bu sene yine yapacağım çünki çok kirlettim hem ankara buluşmasına pis pis gitmeyeyim di mi

angora
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ilk aşk » 20 Nis 2008, 12:50

ilk önce halı yıkama makinası almam lazım veya birinden ödünç almam lazım
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 20 Nis 2008, 13:17

Ben eski aracımda denemiştim halı yıkama makinesi ile ama tam bir hüsranla sonuçlanmıştı :D Çünkü koltuklar çok aşırı tozlu olduğu için koltuk süngeriyle adeta akraba olmuş toz suyla karışınca tam bir çamur deryasına döndü, baktım çamuru bitiremiyecem bu sefer vazgeçmiştim. Araç 12 yıllıktı ve sanırım ilk temizlemeye kalkan ben olmuştum:D
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti esercelik24 » 20 Nis 2008, 13:46

peki işe yarar bir döşeme temizleme yöntemi buldun mu ?

99 Felicia Glx-i 1.3 Mpi bir efsaneydi... (SATILDI)
Honda Civic 2007 1.6 İ-Vtec
Kullanıcı avatarı
esercelik24
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Eser ÇELİK
Nereden: İzmir
Arabanız: Honda CiViC 1.6 İ-Vtec

Sonraki

Kendin Yap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir