MP3 PLAYERDEN ANLAYANLAR SORUMA CEVAP PLS

Otomobillerin performans ve görsel modifiyesine ilişkin konular.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

MP3 PLAYERDEN ANLAYANLAR SORUMA CEVAP PLS

İleti skoda61 » 06 Tem 2009, 18:01

Bende Sony 52 w X 4 mp3 çalar var. 97 model feliciama monte ettirttim bunu. Taktırmaya gittiğim zaman takan kişi kutudan çıkan orjinal kabloları takmaya gerek olmadığını, araçtaki mevcut kablonun da aynı görevi göreceğini söylemişti..  Diyeceğim şu,  mp3 playerde sesi 19 dan fazla açınca ses de bozulma oluyor hafif cızırtı falan oluyor.. Zaten mp3playeri bağlayan usta kitapçığına bakmadan baştan sağma bağladı bunu anladım..

1 )   Orjinal kabloları taktırırsam sesi olumlu yönde etkilermi? Şuandaki kablolar yaklaşık 10 senelik vardır heralde..

2 ) Mp3 playeri yanlış bağladıysa seste bozulma yapması mümkünmü..

skoda61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti agros » 06 Tem 2009, 18:26

teybi takacak arkadaş işçilikten kaçmak iştemiş sanırım. mevcut tesisatınız ses kaybı yapmıyor idiyse gerek olmayabilir ama 10 senelik kabloları değiştirmenizde fayda var bence.
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti mbarman » 06 Tem 2009, 19:23

aracın orijinal ses kabloları değişmedi ise üzerinde ıso soket var ve bu teybinize direkt uyuyor. dolayısı ile tesisatta problem yok. cızırtı ve bozulma varsa ya hoparlörlerinizde sorun vardır yada ters bağlanmıştır. hemen tesisatçıyı suçlamayın
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti skoda61 » 07 Tem 2009, 01:20

[quote="skoda61"]
Bende Sony 52 w X 4 mp3 çalar var. 97 model feliciama monte ettirttim bunu. Taktırmaya gittiğim zaman takan kişi kutudan çıkan orjinal kabloları takmaya gerek olmadığını, araçtaki mevcut kablonun da aynı görevi göreceğini söylemişti..  Diyeceğim şu,  mp3 playerde sesi 19 dan fazla açınca ses de bozulma oluyor hafif cızırtı falan oluyor.. Zaten mp3playeri bağlayan usta kitapçığına bakmadan baştan sağma bağladı bunu anladım..

1 )   Orjinal kabloları taktırırsam sesi olumlu yönde etkilermi? Şuandaki kablolar yaklaşık 10 senelik vardır heralde..

2 ) Mp3 playeri yanlış bağladıysa seste bozulma yapması mümkünmü..
[/QUOTE]
skoda61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 07 Tem 2009, 11:42

Kabloları değiştirin, hp  bağlantılarında + ve - leri karıştırmadan bağlayın.Hoparlörler iyi marka ve güçteyse çok iyi ses almanız gerekir.52 W çok yüksek bir değer...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti skoda61 » 07 Tem 2009, 12:32

[quote="hetepe"]Kabloları değiştirin, hp  bağlantılarında + ve - leri karıştırmadan bağlayın.Hoparlörler iyi marka ve güçteyse çok iyi ses almanız gerekir.52 W çok yüksek bir değer...[/QUOTE]

Abi  arkada 2 tane 300 + 300 w lik pionner hoparlör var... Dediğin gibi çok iyi ses almam gerekmezmi yaaa. Valla sony e suç bulacam artık ne kadar dandik bi mp3 çalarmış gibilerinden Ouch
skoda61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 07 Tem 2009, 13:56

Arkadaşım ses sistemleri ayrı bir uzmanlık ister. Ben zaten bunu biliyordum dediğini duyar gibiyim:)

O zaman teyp-hoparlör uyumunu da bilmen gerektiğini söylemeliyim. Teyp çıkış gücü ile hoparlör wattının birbirini tamamlaması gerekir. Bunun da en doğru hesabının rms değerleri ile yapıldığını biliyorum.

Kabloların artı eksilerinin yanlış bağlanması sadece basların ters vurmasına yol açar, içe doğru. Bu da sesin dediğiniz şekilde bozulmasına neden olmaz, sadece bas biraz zayıflar.

Hoparlörleriniz eğer çok eski ise örneğin 4-5 yıllık ise bozulmuş olma ihtimali ya da bağlantılarının zayıflamış olma ihtimali var (Hoparlör vidaları vs..). Kontrol ettirin.

Bir de seste kalite için diğer unsurlar var ya onlar da işin civcivli kısmı; akustik, kolonların oturtulduğu malzeme, komponentler, konumlama vs...

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti skoda61 » 07 Tem 2009, 17:29

[quote="derude"]

Arkadaşım ses sistemleri ayrı bir uzmanlık ister. Ben zaten bunu biliyordum dediğini duyar gibiyim:)

O zaman teyp-hoparlör uyumunu da bilmen gerektiğini söylemeliyim. Teyp çıkış gücü ile hoparlör wattının birbirini tamamlaması gerekir. Bunun da en doğru hesabının rms değerleri ile yapıldığını biliyorum.

Kabloların artı eksilerinin yanlış bağlanması sadece basların ters vurmasına yol açar, içe doğru. Bu da sesin dediğiniz şekilde bozulmasına neden olmaz, sadece bas biraz zayıflar.

Hoparlörleriniz eğer çok eski ise örneğin 4-5 yıllık ise bozulmuş olma ihtimali ya da bağlantılarının zayıflamış olma ihtimali var (Hoparlör vidaları vs..). Kontrol ettirin.

Bir de seste kalite için diğer unsurlar var ya onlar da işin civcivli kısmı; akustik, kolonların oturtulduğu malzeme, komponentler, konumlama vs...

[/QUOTE]

MP3 çalar ve hoparlörleri 8 ay önce sıfır aldım...  rms değerleri demişsiniz bunu nasıl anlarız ki. Biraz daha acarmısınız Embarrassed
skoda61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skinoske » 05 Ağu 2009, 14:31

Hoparlörler güçsüz geliyor olabilir.Bende de piooner mp3 lü teyp ve 280 watt sony oval hoparlörler var.sesi cok acınca haliyle ses bozuluyor.Anfi şart.Tesisat işin de kenar mahallalerdeki klasik teypçilere değilde bulunduğun bölgede anfi sub vs. bağlayan,tanınmış tesistçıları tercih et.Git onlara bi göster bence.En azından fikir verir.Anfi mi gerekiyor,bağlantıda mı hata var artık sorun ne ise çözersin...Eğer hoparlörler patlak değil ise öndekilerde dahil,büyük ihtimalle anfiye ihtiyac var.tahminim o yönde...
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti ahmetsahin80 » 13 Kas 2009, 20:43

Yeni ve orjinal kabloları kullanmanı öneririm. Güçlü sistemler bağlandığında, besleme kablolarının daha kalın olması gerekir diye düşünüyorum. Sesi açtığınızda fazla elektrik (Akım) tüketecektir. Elektrik Beslemeyi direk olarak aküden çekilmesinde fayda olacağını düşünüyorum. Arkadaşlarında dediği gibi mp3 ün çıkış gücü ve hopörlörün (direnci) ohm değeri(4 ohm veya 8 ohm) ve gücününde uyumlu olması gerekir. Hopörlörün artı eksiside ters bağlanırsa basların sesini verimli bir şekilde alamazsın. Kullanılan hopörler kablolarınında kaliteli olması gerekir.
Kullanıcı avatarı
ahmetsahin80
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Adana
Arabanız: favorit

Modifiye

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir