önden çekişli araçlar nasıl arkadan itişli olur..

Otomobillerin performans ve görsel modifiyesine ilişkin konular.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

önden çekişli araçlar nasıl arkadan itişli olur..

İleti quickcan » 01 Oca 2010, 04:52

octavia ya yapılsa nasıl olur acaba!... düşünsenize octavia ile drift yapıldığını ne kadara patlar acaba bu arkadan itişli yapmak...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti alpino » 01 Oca 2010, 12:08

çok paraya patlar. bir kere arka tarafa diferansiyel taktıracaksın, motordan arkaya kadar şaft takacaksın. ön diferansiyel iptal olacak. belki vites kutusunda bile değişiklik yapman gerekecek. ama gene de bilenler yazsın fikrini.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti hakanerdogan » 01 Oca 2010, 13:05

Saçma bir soru ama yinede cevaplıyorum bak.

Yapamazsın motor enlemesine ise çok zor, uzunlamasına motor lazım. Artı o kasada 1.6 gücüyle arkadan itişte o araba yürümez Big%20smile

Motor öndeki iki teker arasında enlemesinedir. Yani hareketi iki teker arasında paylaştıracak şekilde. Şanzımanda sol ön tekerinle motor arasındadır, arada baskı vs.. iletim elemanları bulunur, şanzıman bunu paylaştırır aktarma organları sayesinde.

Arkadan itişli yapman için bu enlemesine olan hareketi diklemesine yapman lazım ki güç yönüyle arkaya gitsin, ayrıca şaftıda tam ortaya denk getirmen lazım ki buda enlemesine motorda, motor bölümünde yarım bi dikdörtgen çizmen demek, mantıksız. Hiç olmaz demiyorum vardır, ama mantıksız yani. 4x4 lerde falan olur olsa olsa ki onlardada yer bol.

Yani enlemesine motorda iş zor, ama uzunlamasına motorda önden de olur, arkadanda olur, 4x4 de kolayca olur.

Peki niye uzunlamasına koymuyorlar motoru, birincisi ufak motorlar enlemesine sığıyor, ikincisi kazalarda ufak arablarda yine kabine girme riskini düşürüyor arabanın absorbe yeteneğini artırıyor.

Ama tezatlar çok. Mesela uzunlamasına 1.6-2.0 litre motorlu passat çok, sebebi amortisör kulelerinin yerleşimi ile alakalı, sonraki modellerde düzelttiler.

Yada yine sapıkcasına enlemesine V8 Cadillaclarda var, hatta dünyanın ilk önden çekişli V8 gücündeki makinesi olarak falanda geçer.

Bir arabada arkadan itişte zevk alman için en kıytırığından 200 beygir falan güç üretmesi gerekir. Tabi arkadan itişin ek üretim maliyeti ve fazladan yakıt tüketimini sölemiyorum bile.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti iceman70 » 01 Oca 2010, 13:09

1.6 motor gücü yeterde drift için yetersiz kalır bak doğanlara soch motor ile arkadan itişli :)) Hem o yanlama görüldüğü kadar kolay bişey değildir özel süspansiyon sistemi vs vs ekstra şeylere ihtiyaç var ve en önemlisi onu yapabilecek bir şoför ve sınırsız lastik :))
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 01 Oca 2010, 13:12

Doğan octaviadan hafif ve yakıtı karbüratörden içtiği için öyle. Enjektörlüleri tırt Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti iceman70 » 01 Oca 2010, 13:29

orası öyle canım 9 küsür litre harcıyor :D mubarek ferrari sanki :)) olur aslında ya söyle 2.0 turbo motor aşırı beslemeli ama motoru uzunlamasına nasıl sığdırılabilir orası ayrı :)) yada bu wrc deki sistemden bulmak lazım 4 çeker motorda enlemesine
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti xXx » 01 Oca 2010, 15:08

Kardeş para bol heralde illa öyle bişey istiyorsan fabrikadan özel sipariş ver yada başka bir marka modelde orjinalini al senin bu dediğin aynı kamyonet tipi fabia ya sonradan arka camları taktırmak gibi birşey olur...

SKODA FELİCİA 01''

Kullanıcı avatarı
xXx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 01 Oca 2010, 19:32

Böyle bir işi yapmaya çalışacağına gözüne kestirdiğin bir arkadan itişliyi satın almak daha mantıklı değil mi?
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti quickcan » 02 Oca 2010, 01:15

bu sadece zevk meselesi sadece bir düşünce acaba nasıl olur arkadan itişli bir araba almayı düşünsem nissan 200sx s14 alırdım herhalde... ayrıca drift hakkında sağlam bilgim var..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

Modifiye

Kimler çevrimiçi