Zenon kit takılde ve Farları temizlettim

Otomobillerin performans ve görsel modifiyesine ilişkin konular.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Zenon kit takılde ve Farları temizlettim

İleti msakdogan » 05 Arl 2011, 21:46

Selam arkadaşlar,

15 Gün önce Nrp Super hid marka 8000k zenon kit taktırdım aracıma. 15 gündür deniyorum, oldukça memnunum.
Geçen hafta sonu da boyacı arkadaşımın yanına gittim. ( bilgisayarı için ) O da bana abi farların temizlik vakti gelmiş, temizleyeyim dedi. Yarım saat sürmedi farlar sıfır gibi oldu. Ellerine sağlık Muammer ustam..

Farları temizlerken 3 ayrı kalınlıkta su zımparasıyla kademeli olarak farları zımparaladı, sonrada pasta döküp polish makinasıyla işi bitirdi....

"İnsan..İlk önce kendisine dürüst olmalı."
Kullanıcı avatarı
msakdogan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Murat Akdoğan
Nereden: İzmir
Arabanız: FABİA 2001 1.4 101 ELAGANCE+

İleti msakdogan » 08 Arl 2011, 14:10

Birilerinin ilgisini çeker, yardımcı olurum diye açmıştım ama anlaşılan kimsenin ilgisini çekmemiş..
Kullanıcı avatarı
msakdogan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bozdagbulent » 08 Arl 2011, 15:50

oldukça iyi görünüyor bunları görünce benimkisi simsiyah görünüyor :) benim fabia da çok kirlendi temizletmek lazım.. ne kadar ödedin zenon farlar için?
bozdagbulent
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bülent Bozdağ
Nereden: Eskişehir
Arabanız: fabia elegance

İleti msakdogan » 08 Arl 2011, 17:14

takan elektrikçi arkadaşım, 101,48+kdv ye gelişi vardı ( faturasını gösterdi bana) benden 100 tl aldı. bilgisayar işlerinde yardımcı olduğum için bana kıyak geçti sağ olsun.
Kullanıcı avatarı
msakdogan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bozdagbulent » 08 Arl 2011, 17:41

nerde bu arkadaş bize de yardımcı olsun :D
bozdagbulent
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bülent Bozdağ
Nereden: Eskişehir
Arabanız: fabia elegance

İleti msakdogan » 08 Arl 2011, 17:47

Bir kaç yerde sordum da aynı marka zenon kitleri bay iyi paraya satıyorlar...
Kullanıcı avatarı
msakdogan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ceza-61 » 09 Arl 2011, 23:07

mrb benim fabıa nın sol farı değişti yanlız sağ far çok eski gözüküyor acaba sizinki gibi yeni olur mu birde 100 tl ye bizde almak isteriz zenon paylaştığın bilgiler için tşkler ... :)
Kullanıcı avatarı
ceza-61
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: adem altunbaş
Nereden: Trabzon
Arabanız: fabıa comfort 1.4

İleti msakdogan » 09 Arl 2011, 23:32

boyacı yarım saat sürmedi, her iki farıda parlattı.

zenon kitin fiyatını özellikle verdimki, fiyat verdiklerinde en azından kafanızda pazarlık yapmak için bir bilgi olur..
Kullanıcı avatarı
msakdogan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti muratkilinc » 13 Oca 2012, 15:56

FARLAT TEMİZLETİNCE GÜZEL OLMUŞ. YALNIZ BİR SIKINTI VAR 6-7 AY SONRA YİNE AYNISI OLUCAK. BENDE YAPTI8RMIŞTIM AYNI SIFIR GİBİ OLMUŞTU ŞİMDİ BAK YİNE ESKİSİ GİBİ OLDU. BENCE YAPTIRMAYIN ÇOK KÖTÜYSE GİDİN YENİSİNİ ALIN.
muratkilinc
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: MURAT KILINÇ
Nereden: Antalya
Arabanız: FABİA 2004

İleti hkn » 13 Oca 2012, 16:49

Murat hocam hayırlı olsun. iyi günlerde kullan. bende aracıma xenon taktırmak istiyorum nedeni ise gece daha iyi bir aydınlatma. yani beyaz olsun şekil olsun gibi bir takıntım yok. Bu yüzden size danışmak istediğim bir kaç nokta var.
-Gördüğüm kadar ile mercek yok. Bu şekilde kullanmanın dez avantajı oluyormu? trafik polisleri, vize, farların ısınması vs gibi..
-Karşıdan gelenin gözlerini alma noktasında sıkıntılar oldumu?
-kelvin değeri biraz yüksek geldi. halojenlere göre aydınlatmada nasıl bir iyileşme oldu?
2006 fabia ambiente sedan lepegeli
Kullanıcı avatarı
hkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan
Nereden: Karabük
Arabanız: 2006 fabia ambiente sedan

İleti Bluedays » 13 Oca 2012, 18:00

hkn yazdı:Murat hocam hayırlı olsun. iyi günlerde kullan. bende aracıma xenon taktırmak istiyorum nedeni ise gece daha iyi bir aydınlatma. yani beyaz olsun şekil olsun gibi bir takıntım yok. Bu yüzden size danışmak istediğim bir kaç nokta var.
-Gördüğüm kadar ile mercek yok. Bu şekilde kullanmanın dez avantajı oluyormu? trafik polisleri, vize, farların ısınması vs gibi..
-kelvin değeri biraz yüksek geldi. halojenlere göre aydınlatmada nasıl bir iyileşme oldu?

Xenon farlar, mercek de taktırsan, polis kafaya koyarsa, seni durdurup, cezayı basar. Benimde merak ettiğim nokta mercek olmayan farlara bu uygulamanın nasıl yapıldığı ve karşıdan gelenlerin gözüne alıp, almadığıydı. Fiyat bedava. 100-150 liraya xenon taktırılır fakat karşımdakı insanın hayatına mal olmasını istemediğimden dolayı, mercek farların da çok aşırı pahalı olmasından dolayı taktırmadım.
Bu soruların yanıtını bende merak ediyorum.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti erginbkr » 13 Oca 2012, 18:24

arkadaşlar bu konuda söyleyeceklerim belki biraz üzebilir kimilerini ancak söylemezsem olmaz...ben bu xenon farlara gıcık kapıyorum, benim çok gözümü alıyor açıkçası...eğer karşımdan gelirse bende uzunları yakıp geçene kadar kapatmıyorum, yok eğer arkamda ise yol verip geçmesini sağlıyorum ardından arkasına yapışıp yakıyorum uzunları, kör ediyorum tabiri caizse...belki gösterdiğim tepki biraz fazla ancak xenon sevdalısı arkadaşlar yalnızca kendilerini düşünüyorlar...polislerinde neden bu işi bu kadar boşladığını anlamış değilim...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti berkin » 13 Oca 2012, 18:29

Bluedays yazdı:
hkn yazdı:Murat hocam hayırlı olsun. iyi günlerde kullan. bende aracıma xenon taktırmak istiyorum nedeni ise gece daha iyi bir aydınlatma. yani beyaz olsun şekil olsun gibi bir takıntım yok. Bu yüzden size danışmak istediğim bir kaç nokta var.

Xenon farlar, mercek de taktırsan, polis kafaya koyarsa, seni durdurup, cezayı basar. Benimde merak ettiğim nokta mercek olmayan farlara bu uygulamanın nasıl yapıldığı ve karşıdan gelenlerin gözüne alıp, almadığıydı. Fiyat bedava. 100-150 liraya xenon taktırılır fakat karşımdakı insanın hayatına mal olmasını istemediğimden dolayı, mercek farların da çok aşırı pahalı olmasından dolayı taktırmadım.
Bu soruların yanıtını bende merak ediyorum.

Xenon ampullerin en büyük sıkıntısı yağışlı hava şartlarında tam olarak iyi bir aydınlatma saglamamaları.Benim arabamda orjinal mercek far olmasına ragmen ben xenon taktırtmadım . Yerine perfermans ampullerini taktım . Size önerecegim Bosch plus 90 serisidir. Hem uzun ömürlü hemde aydınlatması müthiş . H4 çift ampülü 60 tl gibi bi fiyatı var . Ama osram night breaker dan çok çok daha uzun ömürlü . Tercih sizin . Eger temin etmek istiyorsanız http://www.oto-parca.net/Bosch-Plus-90- ... 268-2.html buradan temin edebilirsiniz .

saygılar .
Kullanıcı avatarı
berkin
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: YILMAZ HATİP
Nereden: Kocaeli
Arabanız: YETİ 1,6 TDİ ELEGANCE GREENLİNE MATO KAHVE

İleti ayhani » 14 Oca 2012, 00:25

erginbkr yazdı:arkadaşlar bu konuda söyleyeceklerim belki biraz üzebilir kimilerini ancak söylemezsem olmaz...ben bu xenon farlara gıcık kapıyorum, benim çok gözümü alıyor açıkçası...eğer karşımdan gelirse bende uzunları yakıp geçene kadar kapatmıyorum, yok eğer arkamda ise yol verip geçmesini sağlıyorum ardından arkasına yapışıp yakıyorum uzunları, kör ediyorum tabiri caizse...belki gösterdiğim tepki biraz fazla ancak xenon sevdalısı arkadaşlar yalnızca kendilerini düşünüyorlar...polislerinde neden bu işi bu kadar boşladığını anlamış değilim...

+1000

Bol bol küfür yemek isteyen merceksiz xenon taktırsın derim. Karşıdan adam açmış merceksiz farları komple bir beyaz duvar! Ne o önünü görebiliyor ne sen. Bende çakıyorum uzunları al sana xenon diyorum.

Birde aşırı ileri gidenler varki adam hem fara merceksiz xenon atıyor hemde sisleri beyaz yapıyor sonra ortada sis yok bişey yok açıyor hepsini. Bre mall senden başka o yolu kullanan yokmu diye uzunları gözüne basmak farz oluyor. Allah'ın embesili beyaz sis ampülü olurmu demiyor beyaz ampüllü sisleri sisli havada açarsan önünü hiç göremezsin.

Bence merceksiz xenon taktıranlar komplekslerini tatmin ediyor. Beyaz xenon takınca araba bir halta benziyor zannediyor ama alakası yok. Birde olur olmaz her arabanın far altına beyaz led çekiyorlar sanıyorlarki güzel oluyor ama bi ...ka benzemiyor. Adam şahine beyaz şerit led çekmiş. Şimdi audimi oldu o araba nah! oldu.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti haydew » 03 Şub 2012, 08:57

Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmayan "xenon far"Lara sahip araçların "ağır kusurlu" kabul edileceği ve muayeneden geçemeyeceği bildirildi.

TÜVTURK İş Geliştirme ve İletişim Direktörü Koray Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, xenon (gaz deşarjlı) farların daha iyi görebilmek için gün ışığına yakın bir ışık veren aydınlatma sistemi olduğunu söyledi.

Bazı araçların, fabrika çıkışından itibaren bu tür farlara sahip olduğunu anlatan Özcan, bu araçlarda far yükseklik ayarlayıcısı olduğu için muayenede herhangi bir sorunla karşılaşılmayacağını ifade etti.

Fabrika çıkışlı xenon farlara sahip araçlarda, hareket halindeki sallantıya ya da yüke göre karşı yönden gelen sürücülerin rahatsız olmaması için otomatik çalışan far yükseklik ayarlayıcısının bulunduğunu anlatan Özcan, şöyle konuştu:

"Yükseklik ayarlayıcısı sayesinde araç aşağı yukarı salındıkça ya da yük nedeniyle arka aksının aşağı, ön aksının yukarı doğru yönlenmesi durumunda ışığın devamlı aşağıda tutulması sağlanır. Ancak orijinal olmayan ve daha sonra yedek parça şeklinde alınarak monte edilen xenon farkların takıldığı araçlarda otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmamaktadır. Bu durum, karşı yönden gelen sürücülerin görüşünü engellediği için tehlike oluşturuyor.

Araçların niteliklerinin tespit ve kontrol edilerek trafikte kullanımının uygun olup olmadığına bakılan TÜVTURK Araç Muayene İstasyonlarında bu durum, 15 Ocak tarihine kadar hafif kusur olarak muayene raporuna yansımaktaydı. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından trafik güvenliği açısında tehlike yaratması nedeniyle gerekli değişiklik yapıldı. Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmayan xenon farlara sahip araçlar ağır kusurlu olarak değerlendirilerek artık muayeneden geçemeyecektir."

Özcan, araçlarında otomatik far yükseklik ayarlayıcısı olmayan sürücülerin sıkıntı yaşamamak için muayene istasyonlarına gelmeden önce gerekli önlemleri almasını istediklerini kaydetti.
Kullanıcı avatarı
haydew
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 03 Şub 2012, 09:46

Yeni çıkan habere göre sonradan takılan xenonlar TÜV de ağır kusur sayılacak (yani muayeneden geçemeyecek) haberiniz olsun...
Yine de güle güle kullanın, birşey dikkatimi çekti, sizin araba elegance ama farlar alt versiyon special ve classic farları??Elegance farlarının çerçevesi krom olmalı, bunlar siyah çünkü...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti msakdogan » 03 Şub 2012, 10:48

Biliyorum vizede sorun çıkacağını, giderken normal ampüllerle gideceğim. Farlara gelince ben arabayı 2010 da aldım, üzerinde bu farlar vardı.
Kullanıcı avatarı
msakdogan
AMBIENTE
AMBIENTE

Modifiye

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir