Haders Nedir?

Otomobillerin performans ve görsel modifiyesine ilişkin konular.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Haders Nedir?

İleti loveskoda » 20 Ekm 2007, 18:52

                       HEADERS NEDİR?
Motorunyanma odasında patlayan yakıt ve hava karışımı, dışarıya egzoz gazıolarak çıkar. bu çıkış ne kadar rahat gerçekleşirse, motor o kadarperformanslı çalışır. bu arada egzoz sesi de biraz artar. otomobilüreticileri egzoz sistemin!, hem ses izolasyonu hem de performansı birarada sunabilmek amacıyla geliştirirler.
performans sağlayan egzoz sistemlerindeyse çıkışlar daha darahatlatılarak egzoz gazının dışarıya çok daha kolay atılması sağlanır.egzoz sisteminin tüm parçaları, çeşitli firmalar tarafından üretiliyor.bu parçaların basında gelen son susturucu ve egzoz manifoldu (headers),otomobilin performansını en çok etkileyen parçalar.
headers, yanma odasında oluşan gazın dışarıya daha rahat ve düzenliçıkabilmesini sağlar. her silindirden ayrı ayrı çıkan atık gazlar,headers sayesinde bir düzene girer ve bunların oluşturduğu negatifbasınç gücün daha da artabilmesini sağlar
headers takıldığı takdirde, otomobilin orijinal egzoz sisteminin dekomple değiştirilmesi gerekir. bu şekilde otomobilin motor yapışı vehacmine göre yüzde 5 ile 10 arasında güç artışı sağlanabilir. egzozsisteminde çok fazla değişiklik yapmak istemeyenlerse, sadece sonsusturucu veya bununla birlikte orta susturucuyu değiştirmekle deyetinebilirler. ancak bu durumda fazla bir güç artışı sağlamayabilir.

genellikle paslanmaz çelikten üretilen egzoz sisteminin orijinalindendaha hafif olması da performans severler için bir avantaj sayılabilir.
Alıntıdır......
 
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 05 Şub 2007, 16:42

İleti trifaze » 20 Ekm 2007, 20:20

ELLERINE SAGLIK GUZEL ARASTIRMA
trifaze
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 28 Eyl 2007, 15:29

İleti loveskoda » 20 Ekm 2007, 21:12

Birşey değil:) Smile
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 05 Şub 2007, 16:42


ModifiyeKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir