Orijial Müzik Sisteminin Değiştirilmesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Orijial Müzik Sisteminin Değiştirilmesi

İleti yonetici » 11 Ekm 2005, 00:58

Araçların orijinal donanımı içerisindeki ses sistemleri son birkaç yıldır iş görür seviyede. Daha önceki yıllara ait modellerde çoğumuzun beklentilerini karşılamayan cihazlar bulunmakta. Şimdi yeni bir teybin orijinal teyp yuvasına takılması ile ilgili birtakım bilgiler vereceğim.

(Anlatım 2001 Model 101 HP Fabia Elegance modele göredir)

1) Öncelikle iyi bir teyp seçmekle işe başlayalım. Ben yaptığım uzun süreli araştırmalar ve fiyat değerlendirmesinden sonra Sony CDX-R3350 modelinde karar kıldım.

2) Araçtaki teyp yuvası standart ebatlarında olmasına rağmen orijinal müzik sistemi ekipmanının ön panelinin boyu daha yüksektir. Bu sebeple orijinal ekipman çıkarıldığında 1cm kadar bir boşluk kalmaktadır ve buda kötü bir görüntüye neden olur. Bu sebeple bu boşluğu kapatan teyp çerçevesi edinmeniz gerekir. Teyp çerçevesi çok rahat bulunabilecek bir parça olmadığı için kolaylıkla ve uygun fiyata temin edebileceğiniz bir yer belirteyim.
Çaglayan Elektronik
Fahrettin Kerim Gökay cad.
Ortabahar sok. No:4/a
Göztepe/iSTANBUL
Tel:(0216) 566 90 00

3) Teyp çerçevemizi ve teybimizi aldıktan sonra montaj işine koyulabiliriz. Kesinlikle yanınıza bir yardımcı almanızı öneririm çünkü büyük olasılılıkla bir yandan teybi tutup diğer yandan kablolarla uğraşmak sinir krizine yolaçabilir. Öncelikle aracımızı mümkün olduğunca aydınlık ve düz bir zemine parkedip kontak anahtarını araçtan mutlaka çekelim. Kontak anahtarının araçta takılı olması anahtarlı elektrik devresine akım verilmesini sağlar. Buda teybinizi kapalı görmenize rağmen elektrik aldığı anlamına gelebilir.

4) Alacağınız yeni teyp muhtemelen bütün montaj aparatları ile birlikte gelecektir fakat aracın üzerinde halihazırda bulunan cihazı sökmek için bir aparata ihtiyacınız var. Teybi sökmekte kullanılan ince ve dar bir metal parça araç ile birlikte verilmektedir. Eğer bu aparatınız yok ise orijinal teybi sökmeniz ne yazıkki mümkün olmayacaktır. Bu taktirde oto müzik sistemleri ile uğraşan bir firmaya başvurmanızı öneririm. Bu aparata sahibi olduğunuzu varsayarsak şu şekilde kullanmalısınız. Teybin ön konsolunda sağ ve sol yanda 1'er adet ince 1cm yüksekliğinde yuva göreceksiniz. Elinizdeki metal parçayı bu deliklere iyice yerleştirerek cihazın kaset yuvasına sokacağınız parmaklarınız ile kavrayarak teybi kendinize doğru çekin. Sorun çıkarmadan çıkması gereklidir eğer olmuyor ise metal aparatları iki yanada iyice yerleştirdiğinize ve gerçekten doğru yere :) takmış olduğunuza emin olun.

5) Orijinal teybin arkasında 3 adet kablo demeti göreceksiniz. Bunlardan birincisi elektirik sistemi, ikincisi ses sistemi ve sonuncusu anten bağlantısı içindir. Kabloların nereye ait olduğunu düşünmenize gerek yok soketleri birbirine karışmayacak şekilde üretilmişlerdir. Yandaki minik klipslerine basarak bunları teypten sökün. Artık orijinal cihazdan kurtulma işini tamamladık. Bu aşamaya kadar sorunlarla boğuşduysanız henüz bu işi bir profesyonele devretmek için geç kalmamış olduğunuz hatırlatırım

6) Anlamasanızda bu işe koyulmadan önce yeni cihazın montaj planlarını derinlemesine okuyup incelediğinizi varsayıyorum. Bu palanlarda montajlanmış halde kutudan çıkacak olan teybin demontaj işlemindende bahsedilmektedir. Kutudan çıkan salma anhtarı tabir edilen 2 adet yassı metal çubuk yardımı ile teyp kafesini ve ön paneli ayırın.Teyp kafesine aracınızdaki yuvaya takmadan önce temin ettiğiniz teyp çerçevesini koyun ve teyp kafesini yerine oturtun. teyp kafesinin dışa kıvrılan birkaç mm lik kenarları teyp çerçevesinin yerinde durmasını sağlayacaktır.

7) Şimdi bu bahsettiğimiz montaj planlarında genel olarak 2 çeşit bağlantı şemasından bahsedilir. Şemaların çeşitliliğide tamamen aracın elektrik sistemine dayanmaktadır. Günümüzdeki araçlarda 2 adet besleme kablosu bulunuyor. Bunlardan bir tanesi sürekli akım verir (Sarı kablo) diğeri ise kontak açıldığında akım verir (kırmızı kablo). Sürekli akım kablosu güncel çoğu teyp cihazını çalı

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti ufuk05 » 05 Mar 2008, 20:41

Bilgilerin için teşekkürler.Bişey sormak istiyorum.benim arabam 2005 model fabia teyibin üstünde iki tane delik var oraya çubukları soktum ama teyibi yerinden çıkaramadık.Neyapmam gerekiyor

ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 05 Mar 2008, 20:46

Ben teyp sökmekte kullanılan metal parçayı yerine iyice yerleştirdikten sonra kaset girişine parmaklarımı sokup çekince gelmişti.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti kadir_ » 05 Mar 2008, 23:55

2001 octi nin orjinal teybi çok dandikti kaset sarıyodu aldığım sene değiştirdim

kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti ufuk05 » 07 Mar 2008, 14:09

acemiliğimize gelmiş :) dediğin gibi deliklerden çubuğu geçirdimi teyip çıkıyor teşekkürler
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

Ses ve Görüntü Sistemleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir