El Yapımı Anfide Motor sesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

El Yapımı Anfide Motor sesi

İleti ozantavsan » 10 Haz 2010, 10:45

TDA 7386 4x40W çıkışlı kendi yaptığım 12 volt amfi motor sesini alıyordu.Devire göre ses değişiyordu.
2N3055 transistörlü bir devre ile 13.8 volta kadar çıkan akü voltajını 12 volta sabitledim.
Ses bariz şekilde azaldı.Çok az rahatsız etmeyen motor sesi var.

Wolkswagen orjinal teyp , çıkışlar anfisiz ses vermiyor.Kendi anfisi vardı ama beğenmedim.Kendim yaptım.
Ses temiz , bana göre gayet iyi.Çok yüksek sesle dinmiyorum zaten , bangır bangır ses rahatsız ediyor.

12 volt 2n3055 ile yapılmış devre şemasını ekledim.Devrede 12,7 volt zener kullanılmış.12 veya 13 voltunu bulabilirsiniz.Ben 12v zener kullandım , 1K direnç yerinede 220 ohm kullandım.(13v zenerde 2 denemede de 8 volt çıkış alabildim.Bu anfinin gücünü çok düşürüyordu - 12 kullandım sorun yok)

Her anfiye olurmu bilemem.Kalan az motor sesinide girişe 1N4001'li köprü ile büyük değerli kondansatör ekleyerek çözmeyi deneyeceğim.

Eklentiler
12 volt regüle.jpg
12v regülatör
12 volt regüle.jpg (12.44 KiB) 8893 defa görüntülendi
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti ahmetsahin80 » 10 Haz 2010, 14:12

bir çalışmada ben yapmıştım. konuyu güncelledim. bazı araba teyiplerinde motor gürültüsünü önleyici trafo var. kirbit kutusu büyüklüğünde, aküden gelen (artı-eksi) beslemeyi önce buraya bağlıyorsun diğer tarafınıda teyibe besleme olarak veriyorsun. oto elektrikçilerde veya oto teyibi takan yerlerde bulabilirsin. iyi bir parazit önleyici bulamazsan işe yaramaz. benim yaptığım devreye mp3 ve telefon bağlıyabiliyorsun. herhangi bir parazit gelmiyor. paraziti araba teyibide alıyor olabilir. yani anfidende olmayabilir. Emeğine sağlık. iyi çalışmalar. viewtopic.php?f=17&t=17377&p=272497#p232398
Kullanıcı avatarı
ahmetsahin80
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Adana
Arabanız: favorit

İleti ozantavsan » 10 Haz 2010, 15:08

Teyp parazit sesi almıyor , kontak açınca şarj dinamosundan gelen şarj voltajı nedeniyle voltaj 13.8 volt oluyor.Voltaj dalgalanmaları nedeniyle motor devir sesi duyuluyor du.Şu an çok az ,rahatlıkla müzik dinleyebiliyorum.Ama devreye ilaveler yapmam gerektiğinin farkındayım.Oto elektirikçilerinde parazit gidericiler var , biliyorum.
Yapması pahalıya gelmedikçe ben kendim yapmayı daha çok seviyorum.BU daha büyük bir mutluluk veriyor.
Zaten araçta önde 2 hoparlör arkada iki hoparlör ,mütevazi bir sistem.Kaliteli temiz ses olsun yeterli.

Bunu vakit buldukça yapmaya çalışıyorum , bu sıralar çok yıprattım kendimi.Biraz rahatlayayım , eksik gedik ne varsa halledeceğim.Bir yandanda araçtaki bir çok şeyi kontrol edecek ve çalıştıracak picli sistem araştırmaları yapıyorum.Biraz daha çalışırsam hallederim sanırım.Yorumun için teşekkürler , yeni fikirleri olan herkesi bekliyorum.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 14 Haz 2010, 12:15

devre paraziti %80 kesmesine rağmen istediğim sonucu vermedi.
Elektronikçiden 5 tl'ye Sekma Parazit kesici aldım , o hiç işe yaramadı.Devre ona göre iyi iş yapıyor.
Devre önüne parazit kesiciyi bağlayıncada voltaj 10 volt seviyelerine düşüyor , parazit biraz oluyor.Ama anfi 12v beslenemediği için ses çıkışları düşük kalıyor ve 2 dakikada standby kapanışa geçiyor.

Başka bir yol deneyeceğim bakalım
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 10 Tem 2010, 11:34

Sistemde değişiklikler yaptım ,parazit artık iyice dikkat edersen çoookkk az duyuluyor.Benden başkası farketmez ,

Aracıma yaptığım TDA 7386 4x40W anfinin devre şeması , baskı devresi , ve yerleşim planını verdim.
Ben baskı devreyi kendim çıkardım , buraya koyduğum resimler internetten aldıklarım.

Parazit için 5 tl'ye aparat almıştım.İçinde 1 adet diyot ,ufak bir trafo , 1000mf/16v kondansatör vardı.
Diyotu 1N4001 diyot ile değiştirdim.1000Mf/16V kondansatörü söktüm yerine 10000MF/35 Volt kondansatör taktım.

Anfide gördüğünün 2200mf kondansatör yerine 2 adet 4700mf / 25v kondansatör kullandım.
Böyleliklere parazit nerdeyse yok gibi oldu , hiçbir rahatsızlık vermiyor ,farketmiyorsun.

Devrede Standby ucuna VW2 Sound orjinal teybin 12 v çıkışına bağladım.Teyp kapalıyken böylelikle anfi standby'da , yani çalışmıyor.Teybi açınca standby'daki anfi de açılıyor.

önde 2 adet piooner hoparlör var ,baslar gayet iyi , pantolon paçam titriyor sesten , yüksek ses tutkum yok.Ama baslar tatmin edici.Arkadada 2 adet kıytırık , ucuz yollu hoparlörler var.Onlarda iyi vuruyor.

Anfi Maliyet 20 TL , alınan zevk paha biçilmez..
Eklentiler
tda7386 baskı yerleşim.jpg
tda7386 baskı devre.jpg
tda7386 devree.gif
tda7386 devree.gif (18.81 KiB) 8721 defa görüntülendi
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti berkin » 19 Arl 2010, 01:25

Eğer el yapımı amphi yapacaksanız tda 1562Q şiddetle öneririm . Distorsiyonu çok düşük fakat çıkış gücü mükemmel bi entegredir. Bizzat yapıp denedim mükemmel sonuçlar aldım . İstediginiz subwoofer veya 4 kolon bağlayabilirsiz. Bilgilerinize..

Kullanıcı avatarı
berkin
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: YILMAZ HATİP
Nereden: Kocaeli
Arabanız: YETİ 1,6 TDİ ELEGANCE GREENLİNE MATO KAHVE

İleti yabani » 19 Arl 2010, 17:18

Bence voltaj girişine birkaç tane daha 100nF kondansatör daha atın.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti ozantavsan » 19 Arl 2010, 17:32

anfimi 6 aydır kullanıyorum ,çok memnunum.Daha önce çözdüğümü belitmiştim ,parazit yok........
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti berkin » 19 Arl 2010, 18:00

[quote="ozantavsan"]anfimi 6 aydır kullanıyorum ,çok memnunum.Daha önce çözdüğümü belitmiştim ,parazit yok........[/quote
Bizimki paylaşım ozan . anfin çalışıyosa mesele yok.
Kullanıcı avatarı
berkin
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: YILMAZ HATİP
Nereden: Kocaeli
Arabanız: YETİ 1,6 TDİ ELEGANCE GREENLİNE MATO KAHVE

Ses ve Görüntü Sistemleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir