Evdeki pcye ampfi bağlama işlemi yardım !

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Evdeki pcye ampfi bağlama işlemi yardım !

İleti greghile » 12 Eyl 2010, 11:21

Öncelikle herkese selam arkadaşlar arabamdaki ses sistemini evdeki pcye bağlamak istiyorum elimde 1400 w jameson oto ampfisi ve 1000 w kicker subwoofer var bunlara ilave olarak 460 w 2 adet pionner oval hoparlör eklemek istiyorum ama ampfi bağlama konusunda bilgim yk bu konuda ne lazım ve nasıl bağlanacağı konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim (ayrıca böyle bişi mümkünmü)

greghile
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 12 Eyl 2010, 11:27

böyle birşey gayet tabıkı mumkun ama sıze bırde en guclu ve babasından adaptor lazım 60 aper olsa yeter sanırım sıze anfıye elektırıhı adaptorden vermenızlazım p.cdeki kolon cıkışından yanı ana ses kartının üzerindeki dişi jaktan erkek jak yardımı ile ses kaplosu alıyorsunuz sonra avıye gırış yapıyorsunuz elde etıhınız ses kablolarını ve anvının dıyer ucundakı cıkışlardan kolon sıstemıne dahıtım yapıyorsunuz adaptoru acınca p.cdende dilediğiniz bır şarkı acınca evde bır sangırdama olacahı kesın ve kacınılmaz bırşey dır komşular kapıda olacaklardır kesın sıze ekxtıra lasım olan şey 12 volt 60 anper cıvarında bır adaptordur saygılarımla bunun fıyatıda yanılmıyorsam 100 tl yakın olması lazım kolay gelsin
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti greghile » 12 Eyl 2010, 11:33

felicia_3437 yazdı:böyle birşey gayet tabıkı mumkun ama sıze bırde en guclu ve babasından adaptor lazım 60 aper olsa yeter sanırım sıze anfıye elektırıhı adaptorden vermenızlazım p.cdeki kolon cıkışından yanı ana ses kartının üzerindeki dişi jaktan erkek jak yardımı ile ses kaplosu alıyorsunuz sonra avıye gırış yapıyorsunuz elde etıhınız ses kablolarını ve anvının dıyer ucundakı cıkışlardan kolon sıstemıne dahıtım yapıyorsunuz adaptoru acınca p.cdende dilediğiniz bır şarkı acınca evde bır sangırdama olacahı kesın ve kacınılmaz bırşey dır komşular kapıda olacaklardır kesın sıze ekxtıra lasım olan şey 12 volt 60 anper cıvarında bır adaptordur saygılarımla bunun fıyatıda yanılmıyorsam 100 tl yakın olması lazım kolay gelsin

evet biraz araştırdım sanırım 60 amperlik bir adaptör lazım yalnız adaptörü aminin hangi kısmına ve ne şekilde bağlayacağım
greghile
CLASSIC
CLASSIC

İleti hdoner » 12 Eyl 2010, 11:41

Trafodan gelen artı ve eksi kutbu amfinin elektrik girişine aynı şekilde bağlıyacaksın.Amfi bu şekilde çalışmaz çünkü ototeypten gelen sinyal ile açılan bi yer daha vardır.Yani artı amfi tetik eksi şeklinde 3 giriş vardır.Pc de tetik olmayacağı için küçük kablo ile artı ve amfitetik(ortataki) birleştireceksin bu şekilde amfi çalışacaktır.

Ses çıkısında daha az gurultu almak için amfinin sesini kısıp pc den yükseltmelisin.Başka bi sorun varsa yardımcı olarum
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti greghile » 12 Eyl 2010, 11:50

hdoner yazdı:Trafodan gelen artı ve eksi kutbu amfinin elektrik girişine aynı şekilde bağlıyacaksın.Amfi bu şekilde çalışmaz çünkü ototeypten gelen sinyal ile açılan bi yer daha vardır.Yani artı amfi tetik eksi şeklinde 3 giriş vardır.Pc de tetik olmayacağı için küçük kablo ile artı ve amfitetik(ortataki) birleştireceksin bu şekilde amfi çalışacaktır.

Ses çıkısında daha az gurultu almak için amfinin sesini kısıp pc den yükseltmelisin.Başka bi sorun varsa yardımcı olarum

çok tşk edrim sanırım kafamda şekillenmeye başladı şu tetik girişi ile artı girişin birbirine bağlanacağını bilmiyordum ama bana şimdi birtane adaptör lazım birde size birşey daha sorayım bu tetik tam olarak ne demek yani anfiyi arabaya bağlarken tam olarak nereye bağlanıyor ve ne iş görüyor tetik dediğiniz olay
greghile
CLASSIC
CLASSIC

İleti hdoner » 12 Eyl 2010, 12:03

greghile yazdı:
hdoner yazdı:Trafodan gelen artı ve eksi kutbu amfinin elektrik girişine aynı şekilde bağlıyacaksın.Amfi bu şekilde çalışmaz çünkü ototeypten gelen sinyal ile açılan bi yer daha vardır.Yani artı amfi tetik eksi şeklinde 3 giriş vardır.Pc de tetik olmayacağı için küçük kablo ile artı ve amfitetik(ortataki) birleştireceksin bu şekilde amfi çalışacaktır.

çok tşk edrim sanırım kafamda şekillenmeye başladı şu tetik girişi ile artı girişin birbirine bağlanacağını bilmiyordum ama bana şimdi birtane adaptör lazım birde size birşey daha sorayım bu tetik tam olarak ne demek yani anfiyi arabaya bağlarken tam olarak nereye bağlanıyor ve ne iş görüyor tetik dediğiniz olay

Olayı baştan anlatıyım.

Oto amfisini araca bağlarken kaportadan şase - aküdende + alırız .Aracın kontakla bağlantısı olmadığından amfi açık kalırsa aküyü bitirecektir bu sebebten ototeybi açılınca sinyan gönderen bi kablo konulmuştur bu kablo çoğunlukla rca kablo ile birlikte amfiye gider ve elektrik girişlerin ortasındaki tetik mekanizmasına bağlanır.Bu sayede teyp kanınca amfide kapanır.Yani ortadaki tetik mekanizmasına + sinyal yollanarak devre tamamlanır.

Ama evde kullanırken pc böle bi sinyal göndermiyeceği için + ve tetik ikisini bi kabo ile devre tamamlanmış olur.

http://www.efsane-board.com/projeler/97770-oto-amfisi-ve-bilgisayar-guc-kaynagindan-ev-ses-sistemi-yapimi.html
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia_3437 » 12 Eyl 2010, 12:05

tetik dediğimiz olay cok basıt bır şey dır anfinin üzerinde artı ve eksı vartı adaptorden gelen artı ve eksı kaplalarını buraya bahlıyorsunuz sonra artıdan ufak bır kaplo alıp artı ıle eksı gırışinin arasında bıryerdaha var oraya artıdan paralel atıyorsunuz bıraz karıştı galiba ama böle bır şey işte saygılarımla iş basit ama mühüm olan pıratık
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti hdoner » 12 Eyl 2010, 12:08

Bilgisayar güçkaynağı psu ile eleinizdeki amfiyi besleyemezsiniz seste kesme yapacaktır.
Başka bi alterntif ise 60 -70 amper akü ve sarj cihazı alarak amfiyi besleyebilirsiniz.Akü sarj cihazı olarak ups varsa elinizde bunu aküye bağlayıp kullanabilirisiniz.Ben bu şekilde kullanıyorum çünkü elektrik gittiğinde aküye bağlı ups epey süre pc çalıştıryor
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti greghile » 12 Eyl 2010, 12:16

hdoner yazdı:
greghile yazdı:

Olayı baştan anlatıyım.

Oto amfisini araca bağlarken kaportadan şase - aküdende + alırız .Aracın kontakla bağlantısı olmadığından amfi açık kalırsa aküyü bitirecektir bu sebebten ototeybi açılınca sinyan gönderen bi kablo konulmuştur bu kablo çoğunlukla rca kablo ile birlikte amfiye gider ve elektrik girişlerin ortasındaki tetik mekanizmasına bağlanır.Bu sayede teyp kanınca amfide kapanır.Yani ortadaki tetik mekanizmasına + sinyal yollanarak devre tamamlanır.

Ama evde kullanırken pc böle bi sinyal göndermiyeceği için + ve tetik ikisini bi kabo ile devre tamamlanmış olur.

http://www.efsane-board.com/projeler/97770-oto-amfisi-ve-bilgisayar-guc-kaynagindan-ev-ses-sistemi-yapimi.html

Gönderdiğiniz linkteki bilgiler maliyeti gayet düşürecek bilgiler yalnız benim anfi 1400 Watt oraan anlatılan ise sanırım 300 Watlık bir sistemi temsil ediyor
greghile
CLASSIC
CLASSIC

İleti greghile » 12 Eyl 2010, 12:18

hdoner yazdı:Bilgisayar güçkaynağı psu ile eleinizdeki amfiyi besleyemezsiniz seste kesme yapacaktır.
Başka bi alterntif ise 60 -70 amper akü ve sarj cihazı alarak amfiyi besleyebilirsiniz.Akü sarj cihazı olarak ups varsa elinizde bunu aküye bağlayıp kullanabilirisiniz.Ben bu şekilde kullanıyorum çünkü elektrik gittiğinde aküye bağlı ups epey süre pc çalıştıryor

bazı arkadaşlar ups olmaz diyor
greghile
CLASSIC
CLASSIC

İleti hdoner » 12 Eyl 2010, 12:54

greghile yazdı:
hdoner yazdı:Bilgisayar güçkaynağı psu ile eleinizdeki amfiyi besleyemezsiniz seste kesme yapacaktır.

Ben 3 senedir kullanıyorum , ups tek başına çalıştırmaz akü ile bağlantılı olacak.

ups:kesintisiz güç kaynağı

psu:güç kaynağı,trafo
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti greghile » 12 Eyl 2010, 13:30

hdoner yazdı:
greghile yazdı:

Ben 3 senedir kullanıyorum , ups tek başına çalıştırmaz akü ile bağlantılı olacak.

ups:kesintisiz güç kaynağı

psu:güç kaynağı,trafo

gerekli olan parçaları ayarlim sonucu yazarım arkadaşlar ilginiz için tşk ederim
greghile
CLASSIC
CLASSIC

Ses ve Görüntü Sistemleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir