Octavia arka hoparlör ölçüsüne son noktayı koydum.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia arka hoparlör ölçüsüne son noktayı koydum.

İleti maozkan64 » 02 Arl 2012, 17:24

Merhaba arkadaşlar, bugün aracımın arka hoparlör çapını kesin olarak tesbit ettim ve arkalara deneme amaçlı ucuz bir çift hoparlör taktım.

Aracım Octavia 2004 Collection ve sadece önlerde hoparlör var. 2008 yılında aracımın pandizotunu kestirip oraya LG marka 1 çift hoparlör taktırmıştım, ses genel olarak fena değildi ama; daha sonra pandizotu kestirdiğime çok pişman oldum. Oldu bir kere deyip böyle devam ederken son aylarda arka hoparlörlerden pandizotun titremesi sebebiyle bas seslerde distorsiyon meydana gelmeye başladı. Bu da kulağı çok rahatsız ediyor, müziğin tadı kaçıyor.

Bugün tatili fırsat bilip arkadaki orijinal hoparlör yerlerinin ölçülerini aldım ve markası pek bilinmeyen bir çift çin malı hoparlörü arka hoparlör yerlerine monte ettim.

İşte arabamın orijinal arka hoparlör yerleri; alttaki resim sağ taraf.
P1000741.JPG

Bu da sol taraf, ordaki çakmaklığı bir cihaz için lazım olur diye ben yerleştirmiştim. Elektriği de bagaj lambasından almıştım.
P1000740.JPG

Bu da sol tarafın içten çekilmiş resmi.
P1000746.JPG

Bir kenarın uzunluğu 10 cm.
P1000753.JPG

Köşeden köşeye uzunluk ise 13.5 cm.
P1000749.JPG

Şimdi gelelim hoparlörlerimize.
Bu önden görünüş, hoparlörlerin tweetwer'ları da vardı ama yüksek oldukları için sökmek zorunda kaldım.
P1000767.JPG

Bu da hoparlörün arka tarafı
P1000763.JPG

Hoparlörün çapı cetvelle ölçtüğümde tam 13 cm. Fotoğrafta 13 cm. den biraz küçük gibi görünüyor (nedense fotoğrafta göz yanılması oluyor.)

Burada reklam olur diye site ismini veremiyorum ama bana özelden ulaşırsanız yardımcı olabilirim.
P1000762.JPG

Hoparlörlerden fazla birşey beklemediğim için verdikleri baslar bana normal geldi; ses seviyesi ön hoparlörlere göre biraz düşük kalıyor, Fader ayarıyla önleri biraz kısıp sesi arkalara daha fazla vermek gerekiyor. Son ses 45, 40'a kadar bozulma olmuyor, baslar da fena değil.
Bu da 13 cm. lik hoparlörün monte edilmiş hali.
P1000756.JPG

Bu hoparlörleri sadece 13 cm. lik hoparlör arkalara oluyor mu diye kesin olarak tesbit etmek için deneme amacıyla monte ettim.

Şimdi niyetim forumlarda okuyup çok methini duyduğum, bilhassa bass seslerde pek rakip tanımayan CERWIN VEGA HED 5 13 cm. lik hoparlörden bir çift almak

Şimdi çıkma bir pandizot alacağım veya bulamazsam pandizottaki delikleri sırıtmayacak şekilde kapatacağım.

Evet arkadaşlar, arka hoparlör çapı kesinlikle 13 cm.
En azından benim 2004 collection için. Siz de resimlere bakıp kendi arabanızınki ile karşılaştırırsanız bir fikir edinirsiniz.

Bu arada bana çıkma pandizot satabilecek arkadaş varsa özelden ulaşabilir, anlaşırsak satın alabilirim.

Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

İleti maozkan64 » 19 Arl 2012, 22:13

Bugün Cerwin Vega hoparlörlerim geldi ve arkalara taktım. 13 cm. çapında olmalarına rağmen öyle güzel bas veriyorlar ki kulaklarıma inanamadım. Nihayet kulaklarımın pasını çözen bir bas dinledim arabamda... Bu hoparlörleri takana kadar Octavia'nın öndeki hoparlörleri çok güzel ses veriyor zannediyordum. Fader ayarıyla arkalara daha güçlü ses veriyorum ve basların tadına varıyorum.

Şimdi niyetim öndeki hoparlörleri de Cerwin Vega hoparlörlerle değişmek. Onları da takınca sonucu burada paylaşacağım.
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

Ses ve Görüntü Sistemleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir