bekleyen lastikler

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

bekleyen lastikler

İleti lazianke » 31 Oca 2007, 14:12

kış için taktığımız lastikler genellikle 3-4 aydan sonra çıkartılıyor ve dışarıda bekliyor. bu lastiklerin ömrünü etkiler diye biliyorum sökülmüş lastikler dişleri yeni bile olsa bir süre sonra deforma olur diye biliyorum. bunun ortalama bir süresi var mıdır yada çıkardığımız lastiklerin ömrünü nasıl uzatabiliriz?

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti irfant » 31 Oca 2007, 14:28

İyi saklanırsa 7-8 kış atlatır, karanlık ortamda, lastik havaları hafiften düşürülerek, dik değil yatık olarak ya da bir yere asılması gerekir ve kurumaması için temizlendikten sonra lastik bakım spreyi sıkılarak saklanabilir.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti lazianke » 31 Oca 2007, 15:11

hocam benim kış lastikleri için ayrı jantım yok maalesef başka yapabileceğim ne olabilir?
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazianke » 31 Oca 2007, 15:22

aslında sorumun cevabı varmış oradan aldım sağol skodacı http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=999

SORU:
Araçtan söktüğüm lastikleri nerde ve nasıl muhafaza etmeliyim?

CEVAP:
Lastikler serin, kuru ve sıcak su boruları ve elektrik jeneratörü gibi ısı ve ozon kaynaklarından uzak ortamlarda muhafaza edilmelidir. Lastik konulan yüzeylerin kauçuğun bozulmasına sebep olacak yağ, benzin ve benzeri malzemelerden temiz olduğuna emin olun. Muhafaza ve sürüş sırasında bu tip malzemelerin etkisinde kalan lastiklerde ani patlamalar meydana gelebilir.

SORU:
Lastiklerimin ömrü ne kadardır?

CEVAP:

Günümüzde lastiklerin ortalama ömrü yaklaşık 70,000 kilometredir. Birçok lastik 125,000 kilometre veya daha yüksek yol yapabilir. Öte yandan dönüş ve sürüş kontrolünü arttıracak, kilometre ömründen feragat ederek, şekilde tasarlanmış performans lastiklerini 30,000 kilometrede aşınabilir. Bunların yanı sıra lastiklerin ömrünü sürüş şekliniz (yumuşak veya sert), yaşadığınız yer (düzlük veya tepelik), iklim (yaz veya kış) ve yol kaplaması (beton veya asfalt) gibi faktörler önemli olarak etkiler.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir