airbag hakkında

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

airbag hakkında

İleti barutoglu » 23 Arl 2008, 22:37

Değerli arkadaşlar, bir octavia var almaya niyetlendiğim ancak, airbag arızası var, arıza lambası yanıyor, bilgisayara bağlattık "yüksek ohm" uyarısı veriyor, elektrikçi kontrol etti yüksek voltajını düşürdüğünü söyledi, tekrar bilgisayara bağlattık aynı arıza devam ediyor, emniyet kemerinin değişmesi lazımgeldiğini söylediler, masrafı çok tutar mıydı, ben geçici olarak aracı almaktan vazgeçtim çünkü araç sahibi bunu böyle kabul ediyorsan al dedi. ben de kararsız olduğumu söyledim öylece bıraktık.  Sizce bu büyük problem mi muhtemelen ne kadara patlar? bilgilerinize ihtiyacım var?

Sür çıkar ağyârı dîlden ta tecelli ede Hakk
Padişah girmez saraya hane ma'mur olmadan.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gazi BARUT
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 FABİA SP COMBİ 16V GRANİT GRİ ATİKER FAST SYS

İleti tolga_kaan_ » 23 Arl 2008, 23:45

bende de yanıyor  airbag ışığı. Serviste sordum  airbag beyni değişmesi gerekir dedi   1000 ytl civarında. Elektronik işleriyle uğraşan  iyi  olduğu söylenen bi usta  airbag beynine format atınca düzeldiğini söyledi.  onun bedeli de  120 ytl.   Yani beynin değişmesine gerek kalmıyormuş. Emniyet kemerlerinin değişmesi hakkında  pek bişey duymadım açıkçası.
tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti barutoglu » 23 Arl 2008, 23:49

çok sağolasın. ciddi bir meseleymiş anlaşılan

Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti barutoglu » 23 Arl 2008, 23:52

arızayı bilgisayardan siliyordu ama tekrar nüksediyordu hata mesajı. format atmak işini bilmiyordu demek ki bakan tamirci.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti tolga_kaan_ » 23 Arl 2008, 23:59

tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti tolga_kaan_ » 24 Arl 2008, 00:01

ben de arıza ışıklarını sildirdim.  airbag motor arızası ışığı   epc ışığı yanıyordu.  benim aracım kazalı old.  airbag beyninin değişmesi gerekiyormuş. (anladığım kadarıyla bu beyin her kaza da yenilenmesi gereken bir parça ) ama buna format  atarak  eski haline getiriyorlarmış. Uygulama yaptırdığımda anlatırım ne olup olmadığını şu an çok detaylı bilmiyorum. ilk mesajı yazdıktan sonra  airbag - emniyet kemeri  bağlantısıyla ilgili birşeyler okuyordum. srs airbag yazan araçlarda  emniyet kemeri takılı olmadığında airbagler açılmıyormuş.  airbag yazanlarda ise  kemer takılı olmasa da airbag açılırmış.  Kemersiz airbag in tehlikeli olduğuna dair  birkaç yazı da okudum. Malum kaza anında çok hızlı şişiyorlar. Zihinde canlandırınca mantıklı geliyor. sen hızla cama doğru giderken ( önden bi çarpmayı düşünürsek )  direksiyondan çıkan birşey sana doğru geliyor. iki arabanın kafa kafaya çarpışması gibi. (örnek tam olmadı ama  idare edin :) )     herkese kazasız belasız sürüşler dilerim...

[quote="x"] arızayı bilgisayardan siliyordu ama tekrar nüksediyordu hata mesajı. format atmak işini bilmiyordu demek ki bakan tamirci.
[/QUOTE]

sanırım bu işlemi vag com ile yapmıyorlar.

tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti barutoglu » 24 Arl 2008, 00:06

Clapİlgi ve bilgi için sağolasın. ilgili konuda gelişmeler kaydettiğinde paylaşırsan bilgileniriz. Yukarda bahsettiğim arabayı çok beğenmiştim rengi filan süperdi. Ve temiz bir araçtı ancak bu arıza beni tedirgin etti. Bekleyelim bakalım belki uygun bir araç çıkar karşımıza acelemiz yok.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti barutoglu » 24 Arl 2008, 00:07

Ne ile oluyor peki, tamirci laptopu kullanarak inceliyordu arızayı.
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti tolga_kaan_ » 24 Arl 2008, 00:55

[quote="barutoglu"]Ne ile oluyor peki, tamirci laptopu kullanarak inceliyordu arızayı.[/QUOTE]

şimdi  bilmeden konuşmak olmaz ben bunu öğrenirim o zaman detaylı yazarım buraya. tahminen airbag beynine direkt müdahale ediyorlar.
tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti goksu » 24 Arl 2008, 14:23

[quote="barutoglu"]

Değerli arkadaşlar, bir octavia var almaya niyetlendiğim ancak, airbag arızası var, arıza lambası yanıyor, bilgisayara bağlattık "yüksek ohm" uyarısı veriyor, elektrikçi kontrol etti yüksek voltajını düşürdüğünü söyledi, tekrar bilgisayara bağlattık aynı arıza devam ediyor, emniyet kemerinin değişmesi lazımgeldiğini söylediler, masrafı çok tutar mıydı, ben geçici olarak aracı almaktan vazgeçtim çünkü araç sahibi bunu böyle kabul ediyorsan al dedi. ben de kararsız olduğumu söyledim öylece bıraktık.  Sizce bu büyük problem mi muhtemelen ne kadara patlar? bilgilerinize ihtiyacım var?

[/QUOTE] Valla arkadaşım benim aracın airbag lambası da yanıyor. Bayram öncesi araç muayenesinden çıkmış eve gidiyordum ki, ding sesiyle birlikte airbag arıza lambası yandı. Ertesi gün servise gittim, hata kodu okundu, ön yolcu hava yastığı ile ilgili bir hata vardı. Servis şefi hata kodunu silelim kullanın, ama hata tekrar edebilir, o zaman kablosunu değiştirmemiz lazım dedi. Bu şekilde 1 gün kullandım, ertesi günü tekrar ışık yandı. Halen bu şekilde kullanmaktayım. Servis tekrar gideceğim artık, kablo değişim maliyetini servis 40-50 YTL olarak söylemişti bana. Seninki de böyle birşey olmasın.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 24 Arl 2008, 15:09

bizim octilerde e. kemerlerde kaza sonrası değişmesi gereken bir durum söz konusu,o da bu uyarıyı tetıklıyor olabılır. 
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti barutoglu » 24 Arl 2008, 18:03

eğer bu airbag tamamen kullanılamıyacak bir airbag ise, bir airbag'ın değişimi ya da emniyet kemerinin değişimi ne kadar masraf tutar ?

Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti goksu » 24 Arl 2008, 18:10

[quote="barutoglu"]

eğer bu airbag tamamen kullanılamıyacak bir airbag ise, bir airbag'ın değişimi ya da emniyet kemerinin değişimi ne kadar masraf tutar ?

[/QUOTE] sizin satin alacaginiz bu araç kaza yapıp airbag mi açmış? eğer kazalı ise zaten almayı düşünmeyin.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti barutoglu » 24 Arl 2008, 18:20

yok sol taraf kapılarda boya var ancak sürtünmeden dolayı olduğu anlaşılıyor diğer yerlerde boya yok. dediğim gibi arıza ışığı yanıyor fakat "yüksek ohm" herhalde yüksek voltajdan kaynaklanıyor tamirciler, balonunda filan sorun yok diyorlar velev ki sorun olsa bile soruyorum ki bir aracta airbağ açılmış bile olsa 1 adet airbag'in tekrar eski haline getirilmesinin en fazla maliyeti ne olabilir?

Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

İleti goksu » 25 Arl 2008, 11:08

[quote="barutoglu"]

yok sol taraf kapılarda boya var ancak sürtünmeden dolayı olduğu anlaşılıyor diğer yerlerde boya yok. dediğim gibi arıza ışığı yanıyor fakat "yüksek ohm" herhalde yüksek voltajdan kaynaklanıyor tamirciler, balonunda filan sorun yok diyorlar velev ki sorun olsa bile soruyorum ki bir aracta airbağ açılmış bile olsa 1 adet airbag'in tekrar eski haline getirilmesinin en fazla maliyeti ne olabilir?

[/QUOTE]
Araç sahibi ile birlikte yetkili servise gidip durumu anlat, ve arızanın giderilmesi için gerenken işlemi ve masrafını kesin olarak öğrenebilirsin. Ustalar sana kesin bilgi veremez, sorumluluk ta almazlar, bu gibi durumlarda adres yetkili servis olması gerekir diye düşünüyorum.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti barutoglu » 25 Arl 2008, 14:26

[quote="goksu"][quote="barutoglu"]

[/QUOTE]
Araç sahibi ile birlikte yetkili servise gidip durumu anlat, ve arızanın giderilmesi için gerenken işlemi ve masrafını kesin olarak öğrenebilirsin. Ustalar sana kesin bilgi veremez, sorumluluk ta almazlar, bu gibi durumlarda adres yetkili servis olması gerekir diye düşünüyorum.
[/QUOTE]

haklısınız. artık o aracı düşünmüyorum. çünkü satıcının tavrı da birtakım konuları gizliyor gibiydi. biran önce devir yapmak istiyordu. Benim fazla incelememden kıl oldu adam sanırım. Servisi sizin gibi ben de düşündüm de zaman yoktu o gün. şimdi ise artık o aracı sildim zihnimden... daha hayırlı bir araç çıkar karşıma inşallah zaten ambiante modeliydi birtakım eksiklikleri de vardı. falan filan...
Kullanıcı avatarı
barutoglu
CLASSIC
CLASSIC

Servis, Yedek Parça, Aksesuar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir